کنترل خشم غیر منطقی

خشم یکی از احساساتی است که ممکن است در همه افراد به وجود آمده باشد. خشم باعث می شود افراد کنترل زندگی روزمره خود را نداشته باشند. بسیاری از افراد هستند که در طول زندگی خود دچار خشم می شوند. خشم احساساتی است که برای بسیاری از افراد در سنین مختلف ایجاد می شود. این عصبانیت می تواند علت های مختلفی داشته باشد. برخی از این علت ها شاید در درون فرد شکل گرفته باشد. این بدان معنا است که آن فرد به محض آن که با آن واکنش رو به رو شد نمی تواند خودش را کنترل کند بنابراین مجبور است از خودش عصبانیت به خرج دهد. کنترل خشم غیر منطقی بسیار قابل تامل است.

در روانشناسی پرخاشگری و عصبانیت با هم متفاوت هستند. این یعنی که شما نمی توانید بگویید اگر کسی پرخاشگر هست لزوما عصبانیت را هم به همراه دارد یا بر عکس اگر شخص عصبانیت را داد حتما در خود رفتار پرخاشگرانه هم ایجاد کرده است. رفتار پرخاشگرانه عموما با ذهنیت خود فرد و با اجازه خود فرد انجام می گیرد. در حالی که عصبانیت ممکن است ارتباطی با خود فرد نداشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با کنترل خشم غیر منطقی صحبت کنیم.

آیا تا به حال احساس عصبانیت کرده اید و نمی دانید چرا؟

آیا تا به حال احساس عصبانیت کرده اید و نمی دانید چرا؟ یا شاید از چیزهایی عصبانی شوید که بعداً به نظر نمی رسد خیلی مهم باشند. شاید شما فقط از دنیا عصبانی باشید.

نکته ای در ارتباط با کنترل خشم غیر منطقی

هر کس روزهای بدی دارد، یا مواقعی که به نظر می رسد یک چیز کل روز آن ها را خراب می کند. با این حال، اگر به طور منظم چنین احساسی دارید، یا اگر به دلیل وقایع شگرفی مانند طغیان های عصبانیت، زندگی شما را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است با خشم غیر منطقی روبرو شوید.

عصبانیت عادی یک احساس طبیعی است

کنترل خشم غیر منطقی

در حالی که عصبانیت عادی یک احساس طبیعی است – اگر بدانید که چگونه می توانید به درستی با آن کنار بیایید، می تواند سالم باشد – خشم غیر منطقی متفاوت است. این می تواند برای خودتان و اطرافیانتان مضر باشد و شما را به جایی نمی رساند که مقابله با خشم منظم می تواند. بنابراین، خشم غیر منطقی از کجا ناشی می شود، و برخی از راه های کنترل آن چیست؟

علل خشم غیر منطقی

همان طور که در بالا ذکر شد، گاهی اوقات ما عصبانیت غیر منطقی را تجربه می کنیم، زیرا واقعاً از یک موضوع عصبانی هستیم و وقت خود را برای مقابله با آن صرف نکرده ایم. شاید در محل کار خود احساس ناشناخته بودن و عدم قدردانی داشته باشید، بنابراین بعد از ظهر در ترافیک بر سر شخص دیگری فریاد می زنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

احتمال این است که آن ها مشکلی برای شما ایجاد نمی کنند – شما فقط احساسات خود را اشتباه هدایت می کنید. مشکلات روابط نیز می تواند باعث این احساسات شود.

داشتن یک رژیم غذایی ضعیف

صرف صبحانه یا صرفاً داشتن یک رژیم غذایی ضعیف نیز می تواند بر روحیه شما تأثیر بگذارد. مغز شما بخشی از بدن شما است و دقیقاً مانند بقیه به مواد مغذی نیاز دارد. این امر به ویژه در افرادی که متابولیسم بالایی دارند و اغلب از نظر عاطفی سقوط می کنند، مشهود است.

سایر مواد شیمیایی نیز می توانند روحیه شما را کنترل کنند.

سایر مواد شیمیایی نیز می توانند روحیه شما را کنترل کنند. انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها عملکردهای فیزیولوژیکی را کنترل می کنند، اما بر احساس شما نیز تأثیر می گذارند. بسیاری از اختلالات خلقی حداقل تا حدی ناشی از عدم تعادل در این مواد شیمیایی است.

کم یا زیاد بودن خشم

کم یا زیاد آن  می تواند انواع مشکلات را از جمله تغییر خلق و خو و حتی اختلالات خلقی را ایجاد کند. تغییر در سطح این هورمون ها به طور طبیعی در طول زندگی اتفاق می افتد، اما عدم تعادل می تواند ناشی از مواردی مانند رژیم غذایی نامناسب، برخی بیماری ها، مصرف مواد مخدر و دلایل دیگر باشد.

نکته ای در ارتباط با کنترل خشم غیر منطقی

البته همه خلق و خوی شما ناشی از مواد شیمیایی نیست. گاهی خشم غیر منطقی از درون خود ما ناشی می شود و به سمت بیرون هدایت می شود. به این ترتیب، به نظر می رسد چیزهایی که احساس می کنیم ناشی از افراد دیگر است.

فروید و خشم غیر منطقی

بیشتر آن چه اکنون در مورد خشم غیر منطقی و احساسات دیگر می دانیم از زیگموند فروید ناشی می شود. فروید در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم روانشناس بود و بسیار به ایده ای علاقه داشت که وی آن را “ناخودآگاه” نامید. ناخودآگاه، به گفته فروید، بخشی از ذهن ماست که معمولاً نمی توانیم مستقیماً به آن دسترسی پیدا کنیم، اما این بر نحوه تفکر و احساس ما تأثیر می گذارد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

به این ترتیب، گر چه نمی توانیم ناخودآگاه را به راحتی مستقیم درک کنیم، اما می توانیم درک کنیم که چگونه از طریق روابط ما با دیگران آشکار می شود. یکی از این تظاهرات خشم غیر منطقی است.

انتقال شخصیت

کنترل خشم غیر منطقی

انتقال وقتی صورت می گیرد که کسی را در یک نقش خاص با شخص دیگری مرتبط کنیم. این ممکن است نوعی میانبر باشد که مغز شما برای ایجاد روابط جدید ساده می کند. به عنوان مثال، اگر رابطه ضعیفی با پدر خود داشته باشید، ممکن است روابط ضعیفی با رئیس یا یک مربی مرد داشته باشید – زیرا احساسات خود را نسبت به پدرتان به سایر شخصیت های قدرتمند مرد منتقل کرده اید.

نکته مهم درباره کنترل خشم غیر منطقی

اگر کسی را به شدت دوست دارید یا دوست ندارید و نمی توانید دلیل آن را بفهمید، این ممکن است که شما در حال انتقال هستید.

پروجکشن فقط به جای پیوستن ویژگی های یک شخص به شخص دیگر، مشابه انتقال است

پروجکشن فقط به جای پیوستن ویژگی های یک شخص به شخص دیگر، مشابه انتقال است، شما ویژگی های خود را به شخص دیگری پیوست می کنید. در صورت عصبانیت، ممکن است افراد دیگری شاهد رفتاری باشند که شما را ناراحت می کند. اما شما در واقع، آن ها چنین رفتاری را نشان نمی دهند. یک جمله قدیمی وجود دارد که خیلی خوب خلاصه اش می کند: “اگر اولین کسی که امروز ملاقات می کنید، رفتار احمقانه داشته باشد اگر همه کسانی که در روز ملاقات می کنید، احمق هستند، احتمال این که شما احمق باشید، هم هست. ” اکنون که در مورد برخی از دلایل عمده خشم غیر منطقی صحبت کردیم ، چگونه از این احساسات جلوگیری می کنید؟

جلوگیری از خشم غیر منطقی از علل زیست شناختی

همان طور که در بالا ذکر شد، برخی از مهمترین دلایل عصبانیت غیر منطقی رژیم غذایی یا بیولوژیکی هستند. با حفظ رژیم متعادل، ورزش و خواب می توان از برخی از این دلایل خشم غیر منطقی جلوگیری کرد. اگر می خواهید رژیم خود را بهبود بخشید یا تغییر دهید، در نظر بگیرید که برای ارائه مشاوره یا منابع با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

دلایل بیولوژیکی خشم غیر منطقی

البته برخی از دلایل بیولوژیکی خشم غیر منطقی را نمی توان با رژیم غذایی برطرف کرد. این موارد شامل برخی عدم تعادل هورمونی یا نوروشیمیایی است. همیشه با رژیم یا هر چیز دیگری نمی توان جلوی این موارد را گرفت. با این حال، برقراری ارتباط نزدیک با ارائه دهنده خدمات درمانی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه زمانی این تغییرات به طور طبیعی رخ می دهد و در مورد آن ها چه کاری باید انجام دهید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

برای رفع علل بیولوژیکی خشم غیر منطقی، برخی از عدم تعادل های هورمونی و عصبی-شیمیایی که می توانند بر روحیه تأثیر بگذارند، ناشی از مصرف مواد مخدر است. این در درجه اول به معنی عصبانیت شدید است. داروهای treet اما استفاده زیاد از الکل نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر مشکل دارویی دارید، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود در زمینه ترک سیگار صحبت کنید.

جلوگیری از خشم غیر منطقی از علل روانشناختی

کنترل خشم غیر منطقی

البته همه منابع خشم غیر منطقی به سادگی شیمیایی نیستند. از بسیاری جهات، جلوگیری از دلایل روانی خشم غیر منطقی دشوارتر است، زیرا مشاهده آن ها دشوارتر است. اگر رژیم غذایی ضعیفی دارید، احتمالاً از آن اطلاع دارید، اما اگر احساسات خود را به دیگران فرافکنی می کنید یا مسائل مربوط به روابط را به افرادی که مقصر نیستند منتقل می کنید، احتمالاً آن را نمی دانید.

این بدان معنا نیست که جلوگیری از این مسائل غیرممکن است.

یکی از راه های جلوگیری از این مسائل و کنترل خشم غیر منطقی، تمرین ذهن آگاهی است. اگر عصبانی هستید، از خود بپرسید که آیا می دانید چرا؟ اگر می دانید چرا، سعی کنید دلیل اصلی آن را بفهمید تا بتوانید به روشی سالم و مولد به آن بپردازید. اگر نمی دانید چرا، سعی کنید با چند نفس عمیق کشیدن، انجام کاری که از آن لذت می برید و کمی وقت استراحت در صورت امکان خود را آرام کنید. سعی کنید همیشه خشم خود را طبق نظر پزشک کنترل کنید.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا