استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد

در روان شناسی اختلالات مختلفی وجود دارد. این اختلالات می تواند به علت های مختلفی ایجاد شود. یکی از اختلالات شایع در دنیای امروزی استرس است. استرس می تواند از کودکی در یک فرد ایجاد شود و اگر کنترل نشود تا بزرگسالی ادامه داشته باشد. نکته ای که باید بدانید این است که استرس خود را کنترل کنید و گرنه آسیب خواهید دید. مدیریت استرس می تواند به کمک روان شناسان و متخصصان انجام شود. تکنیک های مدیریت استرس بسیار زیاد است. در ادامه می خواهیم ببینیم استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

هر فردی به علت شرایط مختلف می تواند دچار خشم یا استرس شود. حال این خشم می تواند یک خشم درونی چندین ساله باشد یا یک خشم آنی که به علت وجود شرایط مختلف ایجاد شده باشد. در دورانی که زندگی می کنیم ممکن است فرد به علت های مختلف دچار این فرآیند استرسی شوند. برخی با داشتن استرس ممکن است خشم را هم در خود به وجود بیاورند. در این موقعیت است که مشاوره وارد کار می شود.

درد های مختلف در افراد به خاطر استرس

آیا تمام وقت خسته شده اید؟ آیا تنش و درد عضلانی زیادی دارید؟ درد در سر یا معده شما را آزار می دهد؟ این می تواند استرس باشد. یک لیست طولانی از علائم وجود دارد که تحت این سوال قرار می گیرد، “استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟” و یادگیری نحوه شناسایی علائم می تواند به شما در یافتن راه حل مناسب کمک کند. طی سالهای اخیر سطح استرس در آمریکایی ها در حال افزایش است. این روی افراد در هر سنی تأثیرگذار است و دامنه گسترده ای از نگرانی ها را شامل می شود.

تأثیر استرس مزمن

استرس روزمره می تواند تأثیر منفی بر زمینه های مختلف زندگی شما بگذارد. با این حال، هنگامی که وضعیت استرس زا می گذرد، ممکن است متوجه شوید که همه چیز به حالت عادی برمی گردد حتی اگر برای رفع استرس خود کاری نکرده باشید. این سالم ترین راه برای از بین بردن استرس نیست، اما برای برخی از افراد به این ترتیب اتفاق می افتد. با این حال، اگر استرس مزمن را تجربه کرده اید، از بین نمی رود. این ممکن است با وضعیت خاصی در زندگی شما گره خورده باشد. در عوض، این ممکن است نتیجه عادت های ضعیف یا ندانستن نحوه مقابله با آسیب های گذشته باشد. در صورت عدم درمان فقط از بین نخواهد رفت.

استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد

اگر کنترل نشود، استرس می تواند بدن شما را ویران کند. نه تنها استرس های گاه و بیگاه در بدن شما ظاهر می شود، بلکه استرس مزمن نیز می تواند در دراز مدت پیامدهای منفی برای سلامت جسمی شما به همراه داشته باشد. هنگامی که احساس استرس می کنید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش فشار خون
 • تنش عضلانی
 • سردرد
 • معده ناراحت
 • عدم تمایل جنسی
 • تغییر در اشتها
 • بیخوابی

و این ها تنها برخی از علائمی است که ممکن است تجربه کنید. اگر از استرس مزمن رنج می برید، علائم فوق می تواند به عواقب جدی تری برای سلامتی تبدیل شود. استرس مزمن می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، مشکلات دستگاه گوارش، حمله قلبی و سکته مغزی شود. این ها شاخص های روشنی هستند که اجازه می دهند استرس مزمن در زندگی شما ادامه یالبد که می تواند برای سلامتی و سلامتی جسمی شما مضر باشد.

استرس چگونه بر سلامت روان تأثیر می گذارد

استرس همچنین بر سلامت روان و سلامتی شما تأثیر می گذارد. این می تواند منجر به این شود که شما بسیاری از نکات منفی و احساسات دشوار مانند غم ، عصبانیت ، ناامیدی و ترس را تجربه کنید. برخی از علائم سلامت روان که ممکن است در زندگی خود از استرس مشاهده کنید عبارتند از:

 • بی قراری
 • کمبود انگیزه
 • تحریک پذیری و عصبانیت
 • غمگینی
 • عدم تمرکز و تمرکز
 • اضطراب
 • افسردگی

این ها علائم جدی هستند که نباید به راحتی آن ها را گرفت. اگر استرس مزمن را تجربه می کنید، ممکن است فکر کنید که این علائم فقط بخشی طبیعی از زندگی است. اما آن ها نیستند. اگر در رفع آن ها تلاش نکنید، همه این علائم می توانند به مشکلات جدی تری تبدیل شوند. این خود یک شاخه از سوال اساسی ما است. این که استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

استرس چگونه بر رفتار تأثیر می گذارد

استرس همچنین می تواند بر رفتار شما تأثیر بگذارد. اگر علائم ذکر شده در بالا را تحت سلامت جسمی و روانی مشاهده کنید، درک این که چگونه استرس رفتار شما را تغییر می دهد آسان تر است. اگر تحت فشار و اضطراب مداوم هستید و مشکلاتی مانند سردردهای مکرر یا معده درد را تجربه می کنید، به راحتی می توانید به راحتی کنار بیایید و با عزیزانتان تحمل کنید. در این جا برخی دیگر از تغییرات رفتاری وجود دارد که ممکن است در زندگی خود بر اثر استرس تجربه کنید:

 • طغیان های عصبانی
 • زیاد خوردن یا کم خوردن
 • استفاده یا سو مصرف مواد
 • کناره گیری اجتماعی

مثالی در ارتباط با این زمینه

این رفتارها می تواند تأثیر شدید و منفی بر زندگی شما بگذارد. به عنوان مثال، در هنگام کناره گیری از دوستان و خانواده به دلیل استرس، ممکن است دریابید که برای کنار آمدن با استرس در زندگی خود حتی بیشتر مبارزه می کنید. این می تواند منجر به مشکلات اضافی شود که شما را از فعالیت اجتماعی حتی بیشتر دور کند. به همین دلیل مهم است که یاد بگیرید استرس خود را بشناسید و به سلامت آن را برطرف کنید.

نکاتی درباره مدیریت استرس برای غلبه بر استرس مزمن

استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد

خوشبختانه کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای رفع استرس مزمن خود یاد بگیرید و یاد بگیرید که بر آن غلبه کنید. این بدان معنی نیست که دیگر هرگز استرس را تجربه نخواهید کرد. در عوض، به این معنی است که وقتی شرایط استرس زا را پشت سر می گذارید، نکات و راهکارهایی خواهید داشت که می توانید برای از بین بردن استرس و کنترل صحیح آن استفاده کنید.

راه حل مدیریت استرس

استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟ آیا می توان جلوی آن را گرفت؟ برخی از راه حل های مدیریت استرس که ممکن است از آن ها بهره مند شوید عبارتند از:

بیاموزید عوامل محرک استرس خود را شناسایی کنید

وقتی شروع به استرس می کنید، اختصاص دادن زمان برای شناسایی احساسات می تواند مفید باشد. این به شما اجازه می دهد شروع به بررسی کارهایی کنید که می توانید برای حل آن انجام دهید. اگر چه برخی موارد باعث استرس شما می شوند که نمی توانید کاری از پیش ببرید، اما مواردی وجود دارد که می توانید آن ها را برطرف کنید. به عنوان مثال، اگر رفتار یکی از اعضای خانواده باعث شود شما دچار استرس شوید، احتمالاً نمی توانید رفتار او را کنترل کنید. اما ممکن است بتوانید در زندگی خود مرزهایی را تعیین کنید که باعث شود رفتار طرف مقابل به اندازه یک نتیجه منفی بر شما وارد نشود.

برخی موارد وجود دارد که به نظر شما کوتاه مدت هستند

عوامل استرس زا اما ممکن است عادت هایی نیز وجود داشته باشد که شما آن ها را استرس غیر ضروری ایجاد می کند. وقتی می دانید استرس از کجا ناشی می شود، می توانید اولین قدم های خود را برای رفع یا از بین بردن آن بردارید.

تنفس عمیق را برای مدیریت استرس تمرین کنید

هنگامی که احساس می کنید استرس و تنش در بدن شما جمع شده است، تنفس عمیق می تواند به از بین بردن برخی از علائم جسمی که تجربه می کنید کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که با رشد ناامیدی سریعتر نفس می کشید. همین امر می تواند باعث تند شدن قلب شما شود. و با تپش سریع قلب، فشار خون شما افزایش می یابد. این علائم جسمی می توانند ادامه پیدا کرده و حتی منجر به مواردی مانند حملات وحشت کامل شوند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تنفس عمیق می تواند به جلوگیری از پیشرفت علائم جسمی کمک کند. با شروع نفس کشیدن آرام و عمیق در داخل و خارج، ممکن است احساس کنید که فشار خون شما پایین می آید و ضربان قلب شما به حالت عادی باز می گردد.

کنترل افکار منفی

استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد

ذهن شما مجبور خواهد شد به طور موقت از استرس و نگرانی خود به سمت روش تنفسی که استفاده می کنید تغییر کند. این می تواند به شما کمک کند وضوح ذهنی خود را بازیابید و به دنبال راه حل برای وضعیت استرس زا یا مشکلی باشید که با آن روبرو هستید.

نکته ای در ارتباط با این که استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

انواع مختلفی از تکنیک های تنفسی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید، بنابراین چند مورد از آن‌ ها را تمرین کنید تا بهترین نتیجه را برای شما پیدا کند. همچنین می تواند به تمرین دادن آن ها در شرایطی که تحت استرس نیستید کمک کند، بنابراین وقتی متوجه شدید استرس شما شروع به ایجاد می کند، می دانید که چگونه تمرین تنفس را بدون تأمل زیاد استفاده کنید.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا