مقابله با مراقبت از بیش از حد

در زندگی مشکلات بسیاری وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد آزار و اذیت در ما شود. برای حل کردن این مشکلات روان شناسان راه های مختلفی را ارائه کرده اند. در واقع آن ها قانون ها و فرایند های را توضیح داده اند که افراد با انجام دادن آن ها می توانند مشکلات خود را برطرف کنند. افرادی که در برابر مشکلات نمی توانند دوام بیاورند همیشه خود را شکست خورده می بینند و نمی توانند در برابر ناملایمات مقاومت کنند. از این رو باید در نظر داشته باشید که مشکلات راهی برای رسیدن به موفقیت هستند. اما نکته ای که باید بدانید این است که با مقابله با مراقبت از بیش از حد مواظب باشید تا تبدیل به وسواس نشود.

در ادامه می خواهیم ببینیم که مقابله با مراقبت از بیش از حد  چگونه است. یکی از نکاتی که روان شناسان به آن اشاره دارند. این است که هر فردی بتواند قبل از این که آیا علائم در او تشدید پیدا کنند خود را درمان کند.

هر اختلالی می تواند به علت یک اتفاق ناگوار به وجود آمده باشد. خیلی از افراد به عنوان مثال ممکن است بعد از یک تصادف رانندگی دیگر سوار ماشین نشوند. یا این که از سوار شدن به ماشین ترس داشته باشند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی می خواهیم در ارتباط با مقابله با مراقبت از بیش از حد صحبت کنیم.

هنگامی که با افزایش هوشیاری دست و پنجه نرم می کنید ذهن شما هشدار می دهد

هنگامی که با افزایش هوشیاری دست و پنجه نرم می کنید، ذهن شما دائماً به شما می گوید مراقب خطر باشید. وارد اتاق می شوید و همیشه مطمئن می شوید که به خروجی ها توجه می کنید. تغییر جزئی در لحن کسی شما را در معرض خطر قرار می دهد. حرکات ناگهانی و صداهایی تپش قلب شما را افزایش می دهد. شما دائماً در حال بررسی این هستید که آیا کسی پشت شما است یا خیر.

گذر از یک رویداد آسیب زا می تواند این احساس را در ما ایجاد کند که دیگر هرگز نمی توانیم مراقبت خود را رها کنیم. اما شما شایسته این هستید که بتوانید از زندگی لذت ببرید بدون این که احساس کنید همیشه برای محافظت از خود نیاز دارید. بررسی استراتژی های جدید مقابله می تواند به شما کمک کند ترس های خود را به شیوه هایی که از سلامت و رفاه بلند مدت شما پشتیبانی می کند، مدیریت کنید.

چه چیزی باعث افزایش هوشیاری می شود؟

در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. آیا مراقب بودن بیش از حد شما را از ادامه زندگی باز می دارد؟ درمان می تواند به شما کمک کند زندگی را با مراقبت بیش از حد پیش نببرید. 

حالت هوشیاری حالت آماده باش برای هر گونه تهدید در محیط شما است.

مقابله با مراقبت از بیش از حد

حالت هوشیاری حالت آماده باش برای هر گونه تهدید در محیط شما است. اگر چه این راهی است که بدن ما از ما در موقعیت های بالقوه خطرناک محافظت می کند، مانند قدم زدن در کوچه ای تاریک و تنها در شب، اما اضطراب و ضربه می تواند هوشیاری را در طول زندگی حتی در زندگی روزمره نیز حفظ کند. بیش فعالی مزمن اغلب به دلیل اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) پس از گذراندن یک تجربه شدید دردناک ایجاد می شود. تصادفات شدید، نبردهای نظامی، تجاوز جنسی و سوء استفاده مداوم می تواند پاسخ “فرار یا مبارزه” بدن ما را برای محافظت در برابر تکرار ضربه ایجاد کرده و حفظ کند.

مراقبت بیش از حد در برابر عوامل مختلف

متأسفانه، این باعث می شود ما در برابر تهدیدهایی که همیشه وجود ندارند واکنش بیش از حد نشان دهیم. نظارت مداوم و حساسیت به همه چیز در اطراف شما می تواند بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر بگذارد. اختلالات اضطرابی می تواند باعث شود که هر لحظه برای فاجعه آماده باشیم. اما راهبردهای مقابله ای مانند ذهن آگاهی و درمان رفتاری شناختی (CBT) می تواند به ما در مراقبت از نیازهای ما کمک کند و در عین حال به ذهن خود بیاموزد که دوباره احساس امنیت کند.

چگونه مراقبت بیش از حد بر زندگی ما تأثیر می گذارد؟

هنگام زندگی در محیطی خصمانه یا بدرفتار ، توجه به کوچکترین نشانه می تواند به معنای تفاوت در زمان کافی برای رهایی از خطرات باشد. اما ممکن است ذهن ما کاملاً متوجه نباشد که ما از خطرات رها شده ایم، بنابراین حالت بیش از حد هوشیاری ایجاد می شود. این می تواند شبیه آمادگی برای همه بدترین سناریوها باشد. نشانه هایی را بخوانید که در واقع به معنای خطر نیستند، یا تجربه پرش مداوم داشته باشید.

اجتناب از هر موقعیتی که باعث ایجاد خطر برای ما می شود

مقابله با مراقبت از بیش از حد

برآورد بیش از حد مداوم تهدیدها می تواند به ما این احساس را بدهد که گویی باید از هر موقعیت یا مکانی که ممکن است دوباره ما را در معرض خطر قرار دهد، اجتناب کنیم. به عنوان مثال، یک تصادف رانندگی جدی می تواند شما را به رانندگی بیش از حد آهسته، مکرر آینه های خود و یا حتی رانندگی کامل متوقف کند. چه برنامه ریزی برای فرار و چه خواندن دقیق زبان بدن افراد باشد، مراقبت بیش از حد ما را آماده تهدیدی می کند که ممکن است وجود نداشته باشد. شرایط غیرقابل کنترل شما ممکن است به طور ناعادلانه ای باعث افزایش هوشیاری شده باشد، اما خستگی و گوشه گیری از مراقبت همیشه باری است که شما نباید آن را ادامه دهید.

در عوض، می توانید ذهن خود را طوری تربیت کنید که بتواند ترس را به گونه ای مدیریت کند که به شما اجازه می دهد دوباره از زندگی لذت ببرید. بسیاری از درمان های اثبات شده برای تسکین موفقیت آمیز PTSD یا اضطرابی که ممکن است در پشت بیش از حد هوشیاری شما باشد وجود دارد. و نیازی نیست که این را به تنهایی پشت سر بگذارید. یافتن گروه های حمایتی با افرادی که می توانند با تجربه شما ارتباط داشته باشند، می تواند شما را با منابع مفید برای نیازهای شما در ارتباط قرار دهد.

آیا مراقبت بیش از حد پشت تصمیمات شما است؟

ناراحتی هوشیاری مداوم می تواند بر تصمیمات ما تأثیر بگذارد بدون این که ما متوجه آن باشیم. آگاهی از علائم جسمی، عاطفی و رفتاری ناشی از افزایش هوشیاری می تواند به ما کمک کند تا ببینیم چگونه بر انتخاب های زندگی ما تأثیر می گذارد.

فرآیند های فیزیکی و مراقبت بیش از حد

بدن ما هر زمان که باور کنیم در خطر هستیم آدرنالین تولید می کند. بیش از حد مراقب بودن اغلب باعث افزایش ضربان قلب، گشاد شدن مردمک چشم، تنفس سریع تر، تعریق و افزایش فشار خون می شود. این رفلکس مداوم “پرواز یا مبارزه” ما را به راحتی از صداها و حرکات غیرمنتظره به وحشت می اندازد، مانند احساس یک واکنش سریع و تکان خوردن زانو هنگام شنیدن ضربه ای که انتظار می رود درب را بشنوید.

هوشیاری زیاد می تواند باعث ایجاد مشکل در خواب شود و ما را در برابر خستگی و اضطراب آسیب پذیرتر کند.

فرآیند های عاطفی و مراقبت بیش از حد

ما همیشه از احساساتی که در پشت نیاز ما به مراقبت بیش از حد نهفته است آگاه نیستیم. تروما می تواند بر توانایی ما در تشخیص و تنظیم احساسات ما تأثیر بسزایی بگذارد. استرس مزمن ناشی از بی هوشیاری علاوه بر ترس، اضطراب و وحشت، می تواند منجر به تغییرات خلقی و واکنش های بیش از حد، از تحریک پذیری تا بروز ناگهانی خشم شود. خشم یک واکنش عاطفی رایج در برابر ضربه و تهدید خطر بالقوه است زیرا کمک می کند ما توجه خود را بر بقا متمرکز  کنیم.

فرآیند های  رفتاری و مراقبت بیش از حد

مقابله با مراقبت از بیش از حد

تنش مداوم بیش از حد هوشیاری می تواند ما را به سمت روش های ناسالم برای از بین بردن ترس های خود سوق دهد تا به ما حس کنترل بدهد. اما روی آوردن به عادات غلط مقابله می تواند اضطرابی را که باعث افزایش هوشیاری می شود تقویت کند. تصور می شود که کار بیش از حد یک استراتژی مقابله ای با بیش هوشیاری و PTSD است. در حالی که کار طولانی مدت موثر به نظر می رسد. یک وسواس وسواسی برای کار می تواند باعث شود ما از روابط، خواب و سلامتی خود غفلت کنیم. در این مورد، کار بیش از حد از سر لذت انجام نمی شود. بلکه برای اجتناب از احساسات دشوار ناشی از ضربه یا آمادگی برای بلایای احتمالی انجام می شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

کار با درمانگر در این زمبنه از راه دور و مقرون به صرفه یک مانع کمتر برای برداشتن اولین قدم به سوی بهبودی ایجاد می کند. ” سوءمصرف مواد یکی دیگر از روش های ناسالم است که ما می توانیم ترس و اضطراب ناشی از بی هوشیاری را مدیریت کنیم.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا