نقش همسر در بارداری

به عنوان یک مرد شاید تصور کنید شما نقش خود در بارداری را انجام داده و دیگر کاری نیست که در این ماه های بارداری بتوانید برای همسر خود انجام دهید. به هر حال به نظر نمی رسد کاری برای شما مانده باشد، اینطور نیست؟ اما در حقیقت در این هفته ها اتفاقات غیرقابل پیش بینی زیادی روی می دهند، مثلا وقتی همسر شما حدود دوازده هفته باردار است. (حدود زمانی که اغلب افراد اولین اسکن را دارند.) تمام اعضای اصلی بدن کودک شما شکل گرفته و او در واقع یک کودک مینیاتوری است. نقش همسر در بارداری چیست؟

شاید تا مدتی زندگی شما مانند روزهای عادی ادامه داشته باشد. اما وضعیت روحی و فیزیکی همسر شما تحت تاثیر بارداری کاملا برعکس خواهد شد. خوشبختانه حالا کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای حمایت از همسر خود در طول این تغییرات بزرگی که بدن او تجربه می کند انجام دهید. زیرا ساخت یک انسان جدید نیاز به انرژی زیادی دارد.

نقش همسر در بارداری – اطلاعات کسب کنید.

نقش همسر در بارداری

بسیاری از زنان از لحظه ای که متوجه بارداری خود می شوند. شروع به مطالعه در مورد بارداری و زایمان می کنند. شاید پذیرش حقیقت بارداری برای شما کمی سخت تر باشد. زیرا شما کودک را درون خود حمل نمی کنید. اما اگر علاقه نشان داده و در مورد چیزهایی که همسر شما در هر مرحله تجربه می کند کمی مطالعه داشته باشید. شروع خوبی است تا بتوانید او را در طول این تجربیات حمایت کنید.

نقش همسر در بارداری – صبور باشید، خصوصا در بارداری اول

همسر شما اطلاعات زیادی در مورد همه چیز در بارداری و کودک می خواهد طوری که شاید در ابتدا به نظر برسد اصلا سیری ندارد. اگر حس کردید با آیا می دانستی، ایمیل ها، کتاب ها و مکالمات بدون توقف در مورد کودک بمباران شده اید باید سعی کنید کمی با همسر خود صبور باشید. این حالت او اغلب کمی بعد از کنار آمدن با وضعیت جدید بارداری آرام خواهد شد.

به یاد داشته باشید او حالا از قبل کمی حساس تر شده و علت آن هورمون هایی است که در بدن او جریان یافته اند و اگر شما به نظر بدون علاقه یا بی توجه برسید مدیریت شرایط برای او دشوار خواهد شد. شما باید او را مطمئن سازید که به کودک علاقه دارید و از این موضوع هیجان زده اید. مثلا خودتان برخی مکالمات در این زمینه را شروع کنید و یا با او کمی در این رابطه کتاب بخوانید. در این وضعیت تغییر دادن موضوع مکالمه به سمتی دیگر برای شما ساده تر خواهد بود.

کارهای بیشتری را به عهده بگیرید.

نقش همسر در بارداری

بارداری می تواند به شکل غیر قابل تصوری خسته کننده باشد. این وقتی شما یک شی سنگین را با خود به همه جا حمل می کنید اصلا چیز عجیبی نیست. بعضی از زنان در هفته های اول به شدت خسته می شوند. شاید حتی قبل از اینکه بفهمند باردارند. اگر همسر شما ناگهان حس می کند نیاز دارد در بین روز کمی چرت بزند یا ساعت نه شب خیلی خواب الود می شود تعجب نکنید. شاید او از بیماری صبحگاهی (حالت تهوع در صبح) نیز رنج می برد و این باعث می شود بیشتر حالت خستگی پیدا کند.

شما می توانید با درک کردن او در زمان خستگی از همسر خود حمایت کرده و بخش بیشتری از کارهای خانه را به عهده بگیرید تا به او زمان بیشتری برای رسیدگی به خودش بدهید. او را تشویق کنید استراحت خوب داشته و در کنار آن ورزش کند و از هوای آزاد برای شارژ دوباره ی خود استفاده نماید. اگر خستگی همسر شما بیشتر از حد عادی بود حتما این موضوع را با پزشک او در میان بگذارید، شاید سطح آهن بدن او کم است.

نقش همسر در بارداری – در بیماری صبحگاهی به او کمک کنید

حالت تهوع و استفراغ، که اغلب با نام بیماری صبحگاهی شناخته می شود، در اولین ماه های بارداری متداول است. در حقیقت هفت دهم از زنان باردار اغلب تا حدودی تحت تاثیر آن قرار می گیرند. برخلاف نام بیماری، این مشکل می تواند در هر زمانی از روز و با هر شدتی از حالت تهوع باعث شود با کوچک ترین بوی تحریک کنده همسر شما مجبور شود به سمت دستشویی بدود. و این بو می تواند هرچیزی باشد، از جمله شما، افترشیو شما، یا حتی صبحانه تان! اگر او اذیت می شود شما می توانید با برعهده گرفتن کارهای آشپزی، دور نگه داشتن چیزهایی که ممکن است باعث حالت تهوع او شوند و با اماده کردن غذاها و نوشیدنی هایی که می تواند بخورد به او کمک کنید.

انتظار رابطه ی جنسی را نداشته باشید.

زندگی جنسی شما شاید کاملا با بارداری متوقف شود. اما اگر همسر شما احساس خستگی و حالت تهوع داشته و کلا حال خوبی ندارد به احتمال زیاد علاقه ای به داشتن رابطه ی جنسی نخواهد داشت. شاید او حالا اصلا به رابطه ی جنسی بی تمایل شده باشد. شما باید صبور بوده و او را درک کنید. این باعث می شود حس کند به او علاقه مندید و او را جذاب می دانید. به او برای رابطه ی جنسی فشاری وارد نکنید. در نهایت او حس بهتری خواهد داشت. این حقیقت را در نظر داشته باشید که بسیاری از زوج ها کمی بعد از شروع بارداری دوباره رابطه ی خود را شروع می کنند و حتی از قبل برای آن ها لذت بخش تر خواهد بود.

البته شاید شما کسی باشید که نمی توانید با رابطه ی جنسی با یک شریک باردار روبرو شوید. اگر اینطور است با همسرتان در مورد آن صحبت کنید. اما سعی کنید مراقب باشید باعث نشوید او بیشتر از حالا حس کند که دیگر جذاب نیست.

در حقیقت انتظار هیچ چیزی را نداشته باشید.

هر بارداری، و هر زوج، متفاوت اند و زمانی که شما برای برخی احتمالات آماده می شوید. نمی دانید همسرتان چطور تحت تاثیر این جنین در حال رشد در بدن خود قرار می گیرد. حتما باید در این رابطه اطلاعات خوبی کسب کرده و با پدرهای دیگری که در مورد بارداری اطلاعات دارند مشورت کنید. در کل باید بدانید کار اصلی شما صبور بودن با همسرتان، گوش دادن به مشکلاتی که دارد. درک او و کمک کردن در هر جایی است که می توانید و البته اگر او مشکلی در زمینه ی سلامت خود داشت که از آن رنج می برد برای او کمک های تخصصی درمانی فراهم کنید.

نقش همسر در بارداری – کمک های زمان تولد

نقش همسر در بارداری

هرچه بیشتر آماده باشید راحت تر می توانید با زایمان کنار بیایید. می توانید با مردان دیگری که این تجربه را داشته اند مشورت کنید، ویدئو ببینید و در کلاس های بارداری با همسر خود شرکت داشته بشید. صحبت کردن در مورد برنامه ی تولد با یکدیگر ایده ی خوبی است در نتیجه می دانید همسر شما چه می خواهد، البته به یاد داشته باشید که باید انعطاف پذیر باشید.

منابع
pregnancybirthbaby.org.aumadeformums.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا