چگونه باید علائم دروغگویی در همسر خود را بشناسیم؟

دروغ یک رفتار بد در هر شخصی است. دروغ برای برخی تبدیل به یک رفتار ساده شده است که می تواند خطرناک باشد. در دنیایی که زندگی می کنیم افراد ممکن است رفتار های ناشایستی داشته باشند. اما همه این رفتار ناشایست قابل حل هستند. این به شرطی است که فرد خودش قصد این کار را داشته باشد. راستگویی یک خصلت فوق العاده هست همه باید آن را داشته باشند. متاسفانه در دنیایی که زندگی میکنیم برخی از مردم رفتار های عجیبی دارند. آن ها سعی دارند برای این که خودشان را برتر نشان دهند هر نوع رفتاری انجام دهند. حتی برخی از آن ها ممکن است دروغ های را بگویند تا مقام خود را بالا ببرند.

در مقاله های قبل گفتیم که یکی از استرس های که به افراد خصوصا زوجین وارد می شود استرس های ناشی از کودکان است. این بدان معنی نیست که کودکان دارای استرس باشند بلکه به این معنی اینکه رفتار های آن ها یا واکنش های آن ها نسبت به اتفاقات مختلف ممکن است باعث ایجاد استرس در والدین شود. راه های درمان استرس در دنیای روان شناسی بسیار زیاد است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  آنلاین روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه باید علائم دروغگویی در همسر خود را بشناسیم؟  صحبت کنیم.

دروغ و فریب رفتارهای رایج بشر است.

علائم دروغگویی در همسر

دروغ و فریب رفتارهای رایج بشر است. تا همین اواخر، تحقیقات کمی در مورد میزان دفعات دروغگویی افراد انجام شده است. یک نظرسنجی در سال 2004 در Readers Digest نشان داد که 96 درصد از مردم حداقل گاهی اوقات به دروغگویی اعتراف می کنند. یک مطالعه ملی که در سال 2009 منتشر شد. این مطالعه 1000 بزرگسال را مورد بررسی قرار داد. این نشان داد که 60 درصد از پاسخ دهندگان ادعا کردند که به هیچ وجه دروغ نمی گویند. در عوض، محققان دریافتند که تقریباً نیمی از همه دروغ ها تنها توسط 5٪ از همه افراد گفته شده است.  این مطالعه نشان می دهد که گر چه میزان شیوع ممکن است متفاوت باشد. اما احتمالاً گروه کوچکی از دروغگویان بسیار پرکار وجود دارد. در ادامه علائم دروغگویی در همسر را خواهیم گفت.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

واقعیت این است که اکثر مردم احتمالاً هر از گاهی دروغ می گویند. برخی از این دروغ ها دروغ های سفید هستند. این ها برای محافظت از احساسات دیگران طراحی شده اند. در موارد دیگر، این دروغ ها می توانند بسیار جدی تر (مانند دروغ گفتن در رزومه) یا حتی شوم (سرپوش گذاشتن بر جنایت) باشند.

تشخیص علائم دروغگویی در همسر می تواند سخت باشد

مردم در تشخیص علائم دروغگویی در همسر به طرز شگفت آوری بد عمل می کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افراد تنها 54٪ از مواقع را در آزمایشگاه به درستی تشخیص داده اند.  درصورت محاسبه میزان تشخیص 50٪ تنها به طور تصادفی، بسیار چشمگیر نیست. بدیهی است که تفاوت‌ های رفتاری بین افراد صادق و دروغگو به سختی قابل تشخیص و اندازه گیری است. محققان تلاش کرده اند روش های مختلف کشف دروغ را کشف کنند. اگر چه ممکن است یک نشانه ساده و گویای عدم صداقت شخصی وجود نداشته باشد. اما محققان چند شاخص مفید پیدا کرده اند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اما مانند بسیاری چیزها، علائم دروغگویی در همسر اغلب به یک چیز خلاصه می شود اعتماد به غرایز شما. با دانستن این که چه نشانه هایی ممکن است دروغ را به طور دقیق تشخیص دهند. سعی کنید یاد بگیرید که چگونه به واکنش های خود توجه کنید. ممکن است بتوانید در تشخیص دروغ بهتر عمل کنید.

نشانه های علائم دروغگویی در همسر

علائم دروغگویی در همسر

روانشناسان از تحقیقات در مورد زبان بدن و فریب برای کمک به اعضای نیروی انتظامی برای تشخیص حقیقت و دروغ استفاده کرده اند. محققان UCLA علاوه بر تجزیه و تحلیل 60 مطالعه در مورد فریب، مطالعاتی را در این زمینه انجام دادند. این کار باعث شد تا توصیه ها و آموزش هایی برای اجرای قانون ارائه شود. نتایج تحقیقات آن ها در مجله American of Forensic Psychiatry منتشر شد.

نشانه هایی که ممکن است کسی دروغ بگوید

برخی از پرچم های قرمز احتمالی که محققان شناسایی کردند و ممکن است نشان دهند که مردم فریبنده هستند عبارتند از:

  • مبهم بودن؛ ارائه چند جزئیات
  • سوالات را قبل از پاسخ دادن تکرار کنید
  • صحبت در حین قطع کردن جمله دیگران
  • عدم ارائه جزئیات خاص در هنگام به چالش کشیدن یک داستان
  • نظافت رفتارهایی مانند بازی با مو یا فشار دادن انگشتان به لب

محقق ارشد R. Edward Geiselman پیشنهاد می کند که تشخیص فریب هرگز آسان نیست. آموزش با کیفیت این می تواند توانایی فرد را در تشخیص دروغ بهبود بخشد:

“بدون آموزش، بسیاری از مردم فکر می کنند که می توانند فریب را تشخیص دهند. اما تصور آن ها با توانایی واقعی آن ها ارتباطی ندارد. جلسات آموزشی سریع و ناکافی افراد را به سمتی پیش می برد. این فرایند آن ها را  به تجزیه و تحلیل بیش از حد و انجام کارهای بدتر از آن چه که با واکنش خود انجام می دهند، سوق می دهد.”

نکاتی برای علائم دروغگویی در همسر

اگر مشکوک هستید که علائم دروغگویی در همسر شما وجود دارد. چند استراتژی وجود دارد که می توانید به تشخیص واقعیت از داستان کمک کنید.

تنها به زبان بدن اعتماد نکنید

علائم دروغگویی در همسر

وقتی صحبت از تشخیص دروغ به میان می آید موارد مختلفی قابل بحث است. مردم اغلب بر روی “بدن”، یا علائم ظریف فیزیکی و رفتاری که فریب را آشکار می کند، تمرکز می کنند. در حالی که نشانه های زبان بدن گاهی اوقات می تواند نشان دهنده فریب باشد. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از علائم دروغگویی در همسر همیشه با دروغگویی همراه نیستند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

محقق هوارد ارلیچمن، روانشناسی که از دهه 1970 در حال مطالعه حرکات چشم است. او دریافت که حرکات چشم به هیچ وجه به معنی دروغگویی نیست. در واقع، او پیشنهاد می کند که تغییر چشم ها به این معنی است که یک فرد فکر می کند. یا به طور دقیق تر، به حافظه بلند مدت خود دسترسی دارد.

علائم و رفتارهای فردی شاخص های مفیدی برای فریب هستند

سایر مطالعات نشان داده اند که در حالی که علائم و رفتارهای فردی شاخص های مفیدی برای فریب هستند. برخی از آن ها که اغلب با علائم دروغگویی در همسر مرتبط هستند از بدترین پیش بینی کننده ها هستند . بنابراین  زبان بدن می تواند ابزاری مفید در تشخیص دروغ باشد. مهم این است که بفهمید به کدام سیگنال ها باید توجه کرد.

روی سیگنال های راست تمرکز کنید

یکی از متاآنالیزها نشان داد در حالی که مردم اغلب برای تشخیص دروغ به نشانه های معتبری تکیه می کنند.  در واقع این مشکل در وهله اول ضعف این نشانه ها به عنوان شاخص فریب است. برخی از دقیق ترین نشانه های فریبکاری که مردم به آن ها توجه می کنند عبارتند از:

  • مبهم بودن: اگر به نظر می رسد که گوینده عمداً جزئیات مهم را کنار گذاشته است. ممکن است به این دلیل باشد که آن ها دروغ می گویند.
  • عدم قطعیت صوتی: اگر فرد مطمئن یا ناامن به نظر برسد، به احتمال زیاد دروغگو تلقی می شود.
  • بی تفاوتی: بالا انداختن شانه، عدم بیان و حالت خسته کننده می تواند باشد. نشانه های دروغ گفتن از آنجا که فرد سعی می کند از انتقال احساسات و بیان احتمالی جلوگیری کند.
  • بیش از حد فکر کردن: اگر به نظر می رسد که فرد برای پر کردن جزئیات داستان خیلی سخت فکر می کند، ممکن است به این دلیل باشد که شما را فریب می دهد.

نکته مهم این جا این است که  زبان بدن ممکن است مفید باشد. اما توجه به سیگنال های مناسب بسیار مهم است. با این حال، برخی از کارشناسان پیشنهاداتی می کنند. آن ها می گویند که تکیه بیش از حد بر سیگنال های خاص ممکن است توانایی تشخیص دروغ را مختل کند

از آن ها بخواهید داستان خود را برعکس بگویند

علائم دروغگویی در همسر

تشخیص علائم دروغگویی در همسر را می توان یک فرایند منفعل دانست. مردم ممکن است تصور کنند که می توانند زبان بدن و حالت چهره دروغگو را مشاهده کنند. این باعث می شود تا “گفته های” واضح را تشخیص دهند. با اتخاذ رویکرد فعال تر برای کشف دروغ، می توانید نتایج بهتری به دست آورید. برخی تحقیقات نشان داده است که درخواست از مردم برای گزارش داستان‌ های خود متفاوت است. آن ها ممکن است به ترتیب معکوس و نه به ترتیب زمانی دقت تشخیص دروغ را افزایش دهد. نشانه های کلامی و غیر کلامی که بین دروغ و راستگویی تمایز قائل می شوند ممکن است با افزایش بار شناختی آشکارتر شود.

دروغ گفتن بیشتر از نظر روانی مالیات دارد تا گفتن حقیقت. اگر پیچیدگی شناختی را بیشتر کنی، نشانه های رفتاری ممکن است آشکارتر شود. دروغ گفتن خواستار موارد شناختی بیشتری در افراد است.

https://www.verywellmind.com/how-to-tell-if-someone-is-lying-2795917

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا