چند نشانه که شریک زندگی شما شخصیت تهاجمی منفعل دارد

شخصیت تهاجمی منفعل حالتی است که فرد می تواند پرخاشگری زیادی داشته باشد. به طور کلی خودشیفتگی باعث دوری از دیگران و عدم برقراری ارتباط می شود. گاهی اوقات همین عدم برقراری ارتباط می تواند شخص را تبدیل به حالتی منزوی کند. خیلی از ماها خودشیفتگی را با غرور اشتباه می گیریم. گاهی اوقات رفتار خودشیفتگی می تواند به نفع شخصی باشد. اما مسئله مهم این است که سوء استفاده از خودشیفتگی در بین رفتار هیچ کس وجود نداشته باشد. البته روان شناسان برای هر نوع رفتاری یا اختلالی راه حل مختلفی را ارائه می دهند.

یکی از این اختلالات که قبلاً هم در مورد آن با شما صحبت کردیم خود شیفتگی است. خود شیفتگی در روان شناسی برای افرادی گفته می شود که علائم آن را داشته باشند. بنابراین با یک یا دو نمونه از علائم نمی توان گفت که یک فرد خودشیفته است یا خیر. خودشیفتگی می تواند به علت های گوناگون از کودکی تا بزرگسالی وجود داشته باشد. خودشیفتگی یکی از ویژگی های رفتاری در افراد مختلف است.

ویژگی های مختلف در افراد و شخصیت تهاجمی منفعل

این ویژگی ها می تواند از ابتدا در فرد وجود داشته باشد یا این که به علت دلایل دیگری اتفاق بیفتد. هر فردی باید بداند که رفتار ها به گونه ای است که در زندگی همه اتفاق می افتاد اما قابل کنترل است. کنترل این افکار از طریق خود فرد و روان شناسان انجام می شود. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند نشانه که شریک زندگی شما شخصیت تهاجمی منفعل دارد، صحبت کنیم.

چند نمونه از رفتارهایی که یک شخصیت تهاجمی منفعل را نشان می‌ دهد

خودشیفته ها به ندرت دارای رفتار گرم با دیگران هستند. بسیاری از تاکتیک های آن ها شامل استفاده از اشکال پنهان انواع مختلف خصومت است. این ظلم به کسی، به ویژه یک فرد خودشیفته منفعل-تهاجمی، اجازه می‌دهد تا انکار قابل قبولی برای اعمال خود به دست آورد و از مسئولیت پذیری اجتناب کند. تشخیص این که آیا فردی با این همه غیرمستقیم رفتار نگران کننده یا مضری دارد می تواند دشوار باشد. به همین دلیل عاقلانه است که یاد بگیرید قبل از این که دچار این حالت شوید علائم هشدار دهنده را تشخیص دهید. در این جا چند حالت وجود دارد که یک خودشیفته منفعل-تهاجمی را نشان می دهد.

یک شخصیت تهاجمی منفعل خصومت اجتماعی را نشان می دهد

خصومت اجتماعی یا رابطه ای شامل رفتار با دیگران به گونه ای است که آن ها را طرد می کند یا “مجازات اجتماعی” را به دنبال دارد. ترفند یک فرد خودشیفته منفعل-تهاجمی این است که این کار را به روش های مبدل انجام می دهد تا از پرخاشگری مستقیم جلوگیری کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این نوع رفتار موضوع پیچیده ای است. بیشتر انسان ها آگاهی اجتماعی طبیعی را تا حدی توسعه می دهند تا تفاوت های ظریف تعاملات مختلف را تشریح کنند. این عمل به این معنی است که حتی اعمال خصمانه ظریف در یک زمینه رابطه ای می تواند بسیار قدرتمند باشد. وقتی یک فرد خودشیفته می تواند پیام خود را با اشکال مختلف ارتباط اجتماعی منتقل کند، نیازی به حملات مستقیم نیست. به عنوان مثال، یک شخصیت تهاجمی منفعل ممکن است:

از نظر اجتماعی دیگران را طرد کند

آیا تا به حال سعی کرده اید که به خوبی در یک گروه قرار بگیرید؟ یا فقط به نظر می رسد که آن گروه شما را بیرون می گذارد؟ خودشیفته‌های منفعل – پرخاشگر دوست دارند راه‌هایی برای انجام این کار با کسانی که از آن‌ها رنجیده‌اند بیابند. آن‌ها به طرز ماهرانه ای موقعیت های اجتماعی را تنظیم می کنند تا شما را به طور هدفمند کنار بگذارند.

فرآیند درمان “بی صدا” را انجام می دهید

یک خودشیفته قرار نیست به شما بگوید که مستقیماً ناراحت است. در عوض، آن‌ها شما را نادیده می گیرند یا طوری رفتار می کنند که انگار آن جا نیستید تا ارتباط را غیرممکن کنند. مطالعات می گویند سکوت تاکتیک رایج افراد خودشیفته است. این به این دلیل است که از درگیری مستقیم جلوگیری می کند و در عوض به عنوان راهی برای ترغیب شما به شروع خصومت عمل می کند. درمان و اجتناب بی‌صدا پیامی صریح می‌فرستد که اعصاب هر کسی را به هم می‌زند.

یک شخصیت تهاجمی منفعل «به طور تصادفی» تحقیر می کند

یک خودشیفته منفعل-پرخاشگر می داند چگونه شما را در جایی که نقطه ضعف دارید ضربه بزند. اما آن‌ها نمی خواهند “آدم بد” یک موقعیت باشند. بنابراین آن‌ها راه‌هایی پیدا می‌کنند تا به‌طور غیرمستقیم درباره چیزهایی که به شما صدمه می‌زند، معمولاً به روش‌هایی آرام و بی‌گناه، در مقابل دیگران صحبت کنند. این نوعی تنبیه پنهان است که برای ناراحتی شما از تعامل اجتماعی طراحی شده است.

عدم ارتباط با رنجش و تمایلات یک خودشیفته منفعل – پرخاشگر

اگر شخصیت تهاجمی منفعل با شما مشکلی داشته باشد، آنطور که یک فرد معمولی به شما می گوید، نمی گوید. اگر چیزی بخواهند، آن را برای خود نگه می دارند و امیدوارند شما آن را بفهمید. این به این دلیل است که رفتار منفعل آن ها شامل عدم ارتباط است. آن‌ها می خواهند شما پیام را دریافت کنید، اما نمی خواهند آن پیام را به شما بگویند. این یک انتظار غیرمنطقی است و اگر کنترل نشود، بسیار خسته کننده و سمی می شود. این عدم ارتباط می تواند توسط:

بدخلقی افراد

وقتی یک خودشیفته ناراحت است، آن را با بدخلقی، عبوس شدگی و تحریک پذیری آشکار می کند. آن ها سطوح چالش برانگیز تنش ایجاد می کنند و در عین حال اصرار دارند که همه چیز خوب است.

رها کردن همه چیز

فرد خودشیفته منفعل-تهاجمی که چیزی می خواهد، نمی تواند آن را مستقیماً بخواهد. آن‌ها بیش از حد نگران هستند که شما آن را چیزی تلقی کنید که باید بابت آن مدیون شما باشند. به این ترتیب، آن‌ها سعی می‌کنند نکاتی را رها کنند. بنابراین شما خواسته‌های آن‌ها را برمی‌گزینید و بدون نیاز به داشتن آن حقیقت، آن‌ها را برآورده می‌کنید.

حس ایجاد آرزو در یک شخصیت تهاجمی منفعل

این نزدیک‌ترین چیزی است که خودشیفته‌های منفعل-تهاجمی به ارتباط مستقیم می‌رسند، و فوق‌العاده آزاردهنده است. آن‌ها آنچه را که می‌خواهند با صدای بلند آرزو می‌کنند. اما به سرعت آن آرزو را کنار می‌گذارند. این مکانیسم‌های احساس گناه را به کار می‌گیرد و به آن‌ها اجازه می‌دهد وانمود کنند که ایده‌ای که بیان می‌کنند مال آن‌ها نیست.

چند نشانه که شریک زندگی شما شخصیت تهاجمی منفعل دارد

هرکسی یک بار در زندگی خود شخصیت تهاجمی منفعل را دارد. همه ما این کار را می کنیم. ممکن است شکایت داشته باشید که هرگز در خانه کمکی دریافت نمی کنید. چیزهای تهاجمی منفعل برای همه ما اتفاق می افتد. با این حال، این نباید بخش اصلی شخصیت کسی باشد. علاوه بر این، زمانی که شریک زندگی شما شخصیت تهاجمی منفعلانه ای داشته باشد، می تواند مشکلات زیادی را در رابطه ایجاد کند.

نکته

پروفسور و نویسنده پرستون نی می‌گوید: «شخصیت تهاجمی منفعل ممکن است به سمت یک فرد یا یک گروه باشد. علل ریشه ای پیچیده و عمیق هستند. دلایلی که ممکن است یک فرد را به سمت منفعل-تهاجمی سوق دهد، هر چه باشد، دریافت چنین خصومت‌های پنهانی کار آسانی نیست.»

نکته

شاید تشخیص این که آیا شریک زندگی شما شخصیت پرخاشگری منفعل دارد یا نه سخت باشد. اما در این‌جا چند نشانه آشکار وجود دارد که نشان می دهد شریک زندگی شما منفعل تر از حالت عادی است. در این‌جا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد شریک زندگی شما یک شخصیت تهاجمی منفعل دارد:

رفتار منفعل-تهاجمی زمان و منابع غیرضروری را مصرف می کند. منظورتان را بگویید، بیایید مشکل را حل کنیم و به سمت کارهای سازنده تر برویم.» – ایزی ویکتوریا اودیاسه

در کنار آن‌ها ناراحت هستید

شریک زندگی شما نباید کسی باشد که از بودن در کنارش ناراحت هستید. اگر گاهی اوقات به دلیل رفتار او برایتان سخت است که در کنار او باشید، ممکن است نشانه ای از این باشد که شریک زندگی شما یک شخصیت تهاجمی منفعل دارد.

به گفته دکتر آندریا برانت، درمانگر ازدواج و خانواده، «وقتی فردی که دوستش دارید دارای شخصیت تهاجمی منفعل است، صداقت عاطفی و گفتگوی باز دشوار است. پرخاشگری منفعل می تواند به عنوان یک شریک بازی سختی باشد، حتی برای سالم ترین و باثبات ترین فرد از نظر عاطفی.

نکته

ممکن است احساس کنید که روی پرتگاه در راه می‌روید. زیرا می‌دانید که هر چیزی می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

رفتارهای خود را تکرار می کنند

آندریا هارن، نویسنده، می‌گوید: «شخصیت تهاجمی منفعل زمانی است که رفتار پایدارتر است و به‌طور دوره‌ای تکرار می‌شود. که در آن الگوهای مداوم نگرش‌های منفی و مقاومت منفعلانه در روابط شخصی یا موقعیت‌های کاری وجود دارد». حتی زمانی که این نوع رفتار هرگز نتایجی را که می خواهند ایجاد نمی کند اما آن را ادامه می دهند. با این حال، آن‌ها این رفتار را بارها و بارها تکرار می کنند. آن‌ها از تغییر امتناع می ورزند و همیشه به جای ناتوانی خود در تغییر به شخص دیگری به عنوان مقصر ناامیدی خود اشاره می کنند.

از مسئولیت دوری می کنند

هیچ وقت هیچ چیز تقصیر آن‌ها نیست. سعی کنید  به خاطر ناراحتی از شریک زندگی خود عذرخواهی کنید، یا اغلب در طرف دیگر شریک زندگی تان احساس عصبانیت یا ناراحتی از شما می کند. ممکن است شریک زندگی شما شخصیتی منفعل و پرخاشگر داشته باشد. حتی اگر چیزی تقصیر او باشد، شریک زندگی شما ممکن است راه هایی برای تغییر و دستکاری موقعیت پیدا کند تا دیگران مقصر باشند.

نکته

«یک فرد خودمختار عزت نفس سالمی دارد، قاطع است و می تواند موضع بگیرد و به تعهدات خود پایبند باشد. برای یک شخصیت تهاجمی منفعل  اینطور نیست. درمانگر ازدواج و خانواده و نویسنده دارلین لنسر، JD، MFT می گوید: رفتار آن‌ها برای اجتناب از مسئولیت خود و خانواده طراحی می شود. همچنین گاهی اوقات برای حمایت ناعادلانه به شریک زندگی خود وابسته هستند.

حتی زمانی که آن‌ها کاری انجام دادند که به شما صدمه بزنند، ممکن است متوجه شوید که به خاطر ناراحتی از آن‌ها عذرخواهی می کنید.

منفی نگری و بدبینی

اگر به نظر می رسد که شریک زندگی شما هرگز نمی تواند جنبه مثبت یک موقعیت را ببیند، ممکن است با فردی برخورد کنید که شخصیت تهاجمی منفعل دارد. آن‌ها معمولاً در مورد بسیاری از موقعیت ها منفی هستند. آن‌ها اغلب ممکن است این ایده را بیان کنند که جهان علیه آنهاست. در واقع، آن‌ها احساس می کنند که هیچ چیز برایشان درست پیش نمی رود – حتی اگر هرگز کاری برای تغییر شرایط خود انجام ندهند.

آن‌ها معتقدند که مورد قدردانی قرار نمی گیرند

 

و مدام از آن شکایت می کنند. برای افرادی که شخصیت تهاجمی منفعل دارند، معتقدند که اطرافیانشان به اندازه کافی از او قدردانی نمی کنند. وقتی یک شریک پرخاشگر منفعل دارید، ممکن است این حالت در او ظاهر شود که منفعل و پرخاشگرانه اصرار دارد که شما به اندازه کافی از او قدردانی نمی کنید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا