نشانه های ظریف بهبودی تروما | قسمت اول

انواع مختلفی از تروما وجود دارد و تقریباً هر کسی در مقطعی نوعی از آن را تجربه خواهد کرد. برخی از افراد در دوران جوانی با آسیب های بد روبرو می شوند، در حالی که برخی دیگر آن را در اواخر زندگی تجربه می کنند. این تجارب می تواند انواع آسیب های روحی و جسمی ایجاد کند و این آسیب ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بهبود یابد. خبر خوب این است که بهبودی در نهایت اتفاق می افتد. عبور از آن زمان و صبر می‌طلبد، اما واقعاً در انتهای این تونل نور وجود دارد. در این مقاله از وب سایت همکده به بررسی نشانه های ظریف بهبودی تروما می پردازیم. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره است که خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی را ارائه می کند.

نشانه های ظریف بهبودی تروما

ما برخی از رایج‌ترین نشانه‌هایی را که نشان می‌دهد در حال بهبودی از تروما هستید را گردآوری کرده‌ایم. البته اینها برای همه متفاوت به نظر می رسند. اما اینها نشانگرهای کلی خوبی هستند که باید در طول سفر شفابخش خود مراقب آنها باشید. نشانه های ظریف بهبودی تروما عبارتند از:

چیزهایی که در گذشته شما را به شدت تحریک کرده اند، چندان آزاردهنده نیستند

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

این یکی از قوی ترین نشانه هایی است که نشان می دهد شما در حال بهبودی از ضربه ای است که تجربه کرده اید. وقتی ضربه ای هنوز تازه و قوی است، مثل جهنم درد می کند. حتی لازم نیست که یک ضربه محکم هم باشد: یک لمس پر مانند می تواند باعث درد، وحشت و گریه شود، یا باعث شود احساس کنید درست به جایی برگشته اید که آسیب دیده اید. در واقع، حتی دیدن تصاویری از موقعیتی که شما را به یاد آنچه تجربه کرده اید می اندازد، ممکن است برای ادامه مسیر نزولی کافی باشد. یک آهنگ، یک عطر، یک کلمه: همه اینها ممکن است محرک های قدرتمندی باشند که شما را به یاد آنچه که تجربه کرده اید می اندازد.

سپس، یک روز با تصویری از یک آسیب مشابه روبرو می شوید که در حال حرکت در رسانه های اجتماعی هستید، و این شما را به لرزه در نمی آورد. یا آهنگی را می شنوید که یکی از عزیزان متوفی شما آن را می پرستید و بلافاصله مانند گذشته اشک نمی ریزید. ممکن است هنوز احساساتی از اضطراب و خشم گرفته تا غم و اندوه را احساس کنید. اما این احساسات تا حدودی فروکش خواهند کرد. مثل این است که به جای ضربه زدن به پوستی که از قبل حساس است، از طریق یک بالش یا پتوی ضخیم ضربه بزنید.

نشانه های ظریف بهبودی تروما: واکنش نشان دادن

اگرچه کلمات “پاسخ” و “واکنش” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، تفاوت های قابل توجهی بین آنها وجود دارد. یک واکنش اغلب آنی است: مانند واکنش “تحرکی زانو” است که هنگام ضربه زدن به کشکک رخ می دهد. در مقابل، پاسخ معمولاً بیشتر طول می‌کشد. بعد از اینکه شخص برای پردازش تمام اطلاعات یا محرک‌های داده شده زمان گذاشته، و سپس می‌تواند تعیین کند که می‌خواهند چیزها چگونه آشکار شوند، رخ می‌دهد.

وقتی آسیب‌های روحی هنوز در ذهن و قلب تازه هستند، ما نسبت به هر نوع تجاوزی که علیه ما انجام می‌شود هوشیار هستیم. موقعیت ها یا تجربیاتی که در غیر این صورت ممکن بود بتوانیم آنها را از فاصله عاطفی و آگاهی فکری پردازش کنیم، ناگهان تهدیدآمیز هستند و باید بر اساس آن با آنها برخورد کرد. اگر در حال بهبودی از تروما هستید، پس به احتمال زیاد کمتر واکنش نشان می دهید و بیشتر پاسخ می دهید.

ممکن است هنوز هم در درون خود واکنش تند را احساس کنید، اما از این واکنش آگاه هستید. در نتیجه، می‌توانید برای جمع‌آوری افکارتان وقت بگذارید و سپس از یک مکان آرام پاسخ دهید. مطمئناً، شما هنوز هم ممکن است با جرقه های خشم یا حالت تدافعی واکنش نشان دهید. اما این بخشی از سفر شفابخش است. از پاسخ های خود و همچنین عواملی که در این پاسخ های مختلف نقش دارند آگاه باشید تا بتوانید الگوها را تشخیص دهید. ممکن است متوجه شوید که در اواخر شب، زمانی که خسته و در تحریک بیش از حد هستید، یا در طول مراحل هورمونی خاص، بیشتر واکنش بدی نشان می دهید. اگر بتوانید این الگوها را دریابید، می‌توانید در مورد متعادل کردن آنها در آینده فعال باشید.

شما می توانید احساسات را بدون سرکوب یا جدا شدن از آنها احساس کنید

نشانه های ظریف بهبودی تروما در شاخه های مختلف به خوبی مشاهده می شوند. بسیاری از افرادی که ضربه روحی را پشت سر گذاشته‌اند، هر زمان که چیزی استرس‌زا اتفاق می‌افتد، تمایل دارند از احساسات خود جدا شوند. حتی مدت‌ها پس از اینکه دیگر در شرایط مخرب یا خطرناک نباشند. این نوع استراتژی مقابله ای برای آنها مفید بود. اما در حال حاضر هر زمان که اتفاق ناخواسته ای رخ دهد، این یک واکنش تند است.

در حالی که ممکن است برای کنترل چیزهایی مانند ترس یا خشم مفید باشد، واکنش‌ها بین احساسات خوب و بد تفاوتی قائل نمی‌شوند. هنگامی که تور به زمین برخورد می کند، چیزهای خوبی را نیز درون خود به دام می اندازد. این می‌تواند احساس شادی و عشق را برای افراد آسیب دیده دشوار کند تا زمانی که اندکی بهبود پیدا کنند. اگر به خوبی در مسیر بهبودی از تروما هستید، احساس کردن احساسات مختلف برایتان آسان تر خواهد بود. ممکن است احساس عشق و وابستگی نسبت به یک شریک داشته باشید، حسی که قبلاً آن را دور نگه داشته بودید.

مطمئناً، وقتی متوجه شدید که آنها را احساس می کنید، ممکن است همچنان در را به روی آنها بکوبید، اما این نیز اشکالی ندارد. در دوباره باز می شود و از این به بعد هر بار کمی بیشتر باز می شود تا زمانی که آماده باشید آن را با یک درب ببندید. صحبت از توانایی احساس احساسات.

نشانه های ظریف بهبودی تروما: بعد از مدتی احساس خوب گریه می کنید

اگر در یک سفر شفابخش بوده اید، اگر یک شب بی دلیل گریه می کنید، ممکن است احساس کنید که یک قدم به عقب برداشته اید. این در واقع نشانه آن است که شما در حال بهبودی بسیار خوبی هستید. هنگام عبور از مشکلات، ما اغلب احساسات خود را کنار می گذاریم و آنها را جمع می کنیم تا بعداً با آنها مقابله کنیم. اما اینها به مرور زمان ایجاد می شوند. مانند پرت کردن کیسه های زباله در گاراژ برای بیرون آوردن در هنگام بهبود آب و هوا است. قبل از اینکه متوجه شوید، یک محل دفن زباله در آنجا وجود دارد و نمی توانید فکر باز کردن در را تحمل کنید. اگر برای مدت طولانی احساس خوبی دارید و ناگهان موجی از احساسات شما را فرا می گیرد، این دو چیز را به شما می گوید:

  • شما در جایی هستید که به اندازه کافی احساس امنیت و سلامت می کنید که آسیب پذیر باشید
  • وقت آن است که همه چیز را رها کنید

اینگونه گریه کردن «ضعیف» نیست. این بدن به بهترین شکلی که می داند منفی ها را پاک می کند. اگر به دلیل مشکل معده استفراغ می کنید، بدن شما ضعیف نیست. مواردی را رها می کند که به خوبی به آن عمل نمی کنند و در صورت آزاد نشدن ممکن است باعث آسیب شوند. همین امر در مورد ایجاد احساسات و گریه نیز صدق می کند. وقتی این احساسات از بین رفتند، برای همیشه از بین می روند. ممکن است گاه و بیگاه امواج آنها را دریافت کنید، اما بدترین آنها گذشته است.

احساس «شکنندگی» نمی کنید

نشانه های ظریف بهبودی تروما گاهی پیچیده هستند. پس از تجربه تروما، بسیاری از مردم در نهایت برای مدتی احساس شکنندگی می کنند. این می تواند بسته به فرد به روش های مختلف ظاهر شود. می تواند شامل شکنندگی احساسی و جسمی باشد. به عنوان مثال، ممکن است شخصی با کوچکترین اشاره انتقادی مچاله شود، یا اگر احساس ناراحتی خفیفی کرد، به رختخواب خود برود. مواجهه با یک تماس تلفنی ناخواسته ممکن است کار بزرگی به نظر برسد که آنها نمی توانند از عهده آن برآیند و خود را در برابر اخبار، رسانه های اجتماعی و هر گونه تعامل اجتماعی که پتانسیل ناراحت کردنشان را دارد محافظت می کنند.

در مقابل، زمانی که برای مدتی در حال بهبودی بودید، متوجه خواهید شد که در مدیریت موقعیت‌های مختلفی که ممکن است پیش بیاید، توانایی بیشتری دارید. ممکن است وقتی کسی به جای اینکه در دستشویی پنهان شود تا زمانی که آنجا را ترک کند در را می زند، در را پاسخ دهید. بسته به میزان بهبودی که تجربه کرده اید، حتی ممکن است به سمت انجام کارهایی کشیده شوید که همیشه می خواستید انجام دهید اما قبلاً در مورد آنها تردید داشتید. شاید بخواهید در رشته ای که به آن علاقه دارید دوره آموزشی بگذرانید یا برای تفریح ​​تیر پرتابی را امتحان کنید. گرایش شخصی شما هر چه باشد، اخیراً احساس توانایی بیشتری می کنید و به توانایی خود برای رویارویی با مسائل در صورت نیاز اعتماد دارید.

نشانه های ظریف بهبودی تروما: احساس می کنید که «باید» نسبت به تجربه خود احساس بدی داشته باشید، اما اینطور نیست

احتمالا الان مثل قبل احساس بدی ندارید. به نظر می رسد این انتظار وجود دارد که وقتی یک اتفاق آسیب زا رخ می دهد، باید به طور نامحدود نسبت به آن احساس وحشت داشته باشیم. اما همیشه اینطور نیست. در واقع، بسیاری از افرادی که آسیب های شدیدی را پشت سر گذاشته اند، از آنها عبور می کنند تا زندگی سالم و شادی داشته باشند. آنها هرگز آنچه را که از سر گذرانده اند را فراموش نمی کنند، اما برای همیشه از این تجربه فلج نمی شوند. این معیار در بیشتر تاریخ بوده است، که در آن مردم مشکلات مختلفی را پشت سر گذاشتند، با آنها برخورد کردند و سپس به زندگی ادامه دادند.

اگر در روند بهبودی از ضربه خود هستید، ممکن است متوجه شوید که گاهی اوقات آنقدر که فکر می‌کنید «باید» یا آنطور که دیگران انتظار دارند، احساس وحشتناکی ندارید. آن افکار و احساساتی که قبلاً چنین جایگاه برجسته ای را در روان شما اشغال می کردند، اکنون به جای میز قهوه اتاق نشیمن در یک قفسه پشتی قرار دارند. حتی ممکن است احساس کنید که چیزهایی را احساس می کنید که هرگز انتظار نداشتید دوباره احساس کنید. به عنوان مثال، اگر از مرگ همسرتان غمگین شده اید، ممکن است متعجب شوید که جذب شخص دیگری شده اید.

این چیزی نیست که بخواهید خودتان را سرزنش کنید یا نسبت به آن احساس گناه کنید. در واقع، این یک علامت واقعاً سالم است که شما به خوبی در حال بهبودی هستید!

به چیزی فکر نمی کنید

نشانه های ظریف بهبودی تروما شاید تعجب برانگیز باشند. شاید تا امروز کاملاً بیمار شدید یا استخوانی از بدن خود شکستید. چند بار در طول روز فکر می کنید که چقدر احساس وحشتناکی دارید. هر بار که از درد عکس العمل نشان می دهید، زیرا درد در استخوان شکسته‌تان به‌طور ناخوشایندی می‌پیچد، تمام تمرکز شما روی چیزی است که در آن لحظه با شما مشکل دارد.

اغلب، زمانی می دانیم که یک استخوان ترمیم شده یا یک بیماری تمام شده است، زمانی که بتوانیم یک یا دو روز را بدون احساس درد در مورد آن بگذرانیم. ممکن است وسط لذت بردن از قهوه بعد از ظهر خود مکث کنید. متوجه شوید که تمام روز به آسیب های روحی خود فکر نکرده اید. در واقع، چند روزی است که به آن فکر نکرده‌اید، و این عجیب نیست؟ افکاری که هم اول صبح و هم آخرین چیزی که شب با آن ها دست و پنجه نرم کردید برای خوب بودن حتی به ذهن هم وارد نمی شوند.

چیزهای جدید و متفاوتی برای فکر کردن وجود دارد که برای شما بسیار سالم تر و مفیدتر از نشخوار فکری در مورد آن دردهای قدیمی هستند.

نشانه های ظریف بهبودی تروما: کمتر خودگویی منفی را تجربه می کنید

شاید به دلیل انواع و اقسام چیزهای مختلف خود را مورد ضرب و شتم روحی قرار دادید. بسیاری از ما یک گفتگوی درونی دائمی داریم. برای کسانی که انواع آسیب‌ها را تجربه کرده‌اند، این گفتگوی ذهنی اغلب کاملاً منفی و انتقادی است. بسیاری از مردم انتقادات دیگران را به طور منظم در ذهنشان می چرخانند. هر بار که اشتباهی مرتکب می شوند آن را برای خود تکرار می کنند. اگر آنها در یک آزمون ضعیف عمل کنند، به جای اینکه اذعان کنند کمبود خواب در نمره پایین نقش داشته است، خود را به خاطر احمق بودن سرزنش می کنند. یا اگر وزن اضافه کنند، به جای اینکه قبول کنند که این اعداد به طور منظم در نوسان هستند، نسبت به خودشان ظالم خواهند بود.

اگر گام‌هایی را به‌سوی فضایی سالم‌تر و مستقرتر برداشته‌اید، به احتمال بسیار زیاد نسبت به خودتان انتقادی ندارید. شما تصدیق می‌کنید که سخنان افرادی را که دوستتان ندارند بازتاب می‌دهید، و تصمیم گرفته‌اید به این چرخه توهین‌آمیز پایان دهید. ما توصیه می‌کنیم که از یکی از درمانگران همکده کمک حرفه‌ای بگیرید، زیرا درمان حرفه‌ای می‌تواند در کمک به شما برای کشف تروما و بهبود سریع‌تر از آن بسیار مؤثر باشد.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
aconsciousrethink

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا