نشانه هایی که شخصی در تلاش دستکاری روانی شماست

دستکاری روانی از سوی یک سری افراد می تواند آسیب های زیادی را وارد کند. گاهی اوقات روحیه برخی از افراد ممکن است توسط اطرافیان دچار دستکاری روانی شود. مشکلات روانی به علت های متفاوتی ایجاد می شود که یکی از آن ها آسیب های دوران کودکی است. در دنیای روابط اتفاقات بسیار زیادی ممکن است به وجود بیاید.

در روان شناسی مشاوران تاکید بر این دارند که افراد قبل از وارد شدن به رابطه تحقیقات و شناخت کافی از هم داشته باشند. همیشه ازدواج در واقع صحبت های قشنگ و عاشقانه نیست و بالاخره یک زمان هوایی هم هست که دو زوج با یک دیگر درگیری دارند. این طبیعی است که در هر رابطه های ناراحتی یا بحث به وجود بیاید اما افراد باید بلد باشند که این عوامل را مدیریت کنند. برای همین امر روان شناسان می گویند که افراد باید بتوانند خصوصا بعد از ازدواج قدرت کنترل خشم خود را داشته باشند.

درگیری بین زوجین و دستکاری روانی

اگر این کار ها را هر کدام از زوج ها چه زن و چه مرد نتواند انجام دهد باعث جدایی و طلاق می شود. جدایی و طلاق ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی در هر دو فرد و اگر بچه ای وجود داشته باشد در بچه آن ها هم مشکلاتی به وجود بیاید. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره آنلاین در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با نشانه هایی که شخصی در تلاش دستکاری روانی شماست، صحبت کنیم.

نشانه های دستکاری روانی که اکثر مردم متوجه نمی شوند

هر کسی ممکن است با فردی سر و کار داشته باشد که در مقطعی از زندگی خود از دستکاری روانی استفاده می کند. ممکن است یکی از اعضای خانواده، یک دوست، یک شریک یا حتی شخصی باشد که با او تجارت می کنید. اکثر افرادی که شما را دستکاری می کنند این کار را عمدا انجام می دهند. گاهی اوقات آن ها حتی نمی دانند که این کار را انجام می دهند. این می تواند حتی خطرناک تر باشد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

ممکن است از رایج‌ترین نشانه‌های دستکاری آگاه باشید، مانند افرادی که کلمات شما را می‌پیچانند یا به شما گاز می‌دهند. اما دستکاری می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، که بسیاری از آن ها را حتی ممکن است ندانید. دستکاری گاهی اوقات می تواند آنقدر ظریف باشد که خطری را که در راه است نبینید. و اگر در موقعیتی دستکاری شده قرار بگیرید، ممکن است خیلی دیر باشد که سالم از آن خارج شوید.

چند نشانه دستکاری روانی

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به طور کلی از دستکاری روانی جلوگیری کنید. و تنها راه برای جلوگیری از دستکاری، دانستن همه نشانه هاست. بنابراین، در این جا چند نشانه از دستکاری روانی وجود دارد که اکثر مردم حتی متوجه نمی شوند.

قلدری فکری دستکاری روانی را آشکار می کند

یکی از  روش ها و راه هایی که کسی شما را دستکاری می کند استفاده از قلدری فکری است. و بدترین بخش این است که آن ها اغلب آن را به عنوان “به اشتراک گذاری دانش” پنهان می کنند. قلدری فکری زمانی اتفاق می افتد که شخصی شروع به بمباران شما با اطلاعاتی کند که شما نمی دانید. هدف این است که شما را تحت تأثیر قرار دهد و از نظر هوشی احساس حقارت کنید. وقتی شروع به احساس بی کفایتی می کنید، به ناچار اجازه می دهید طرف مقابل کنترل اوضاع را در دست بگیرد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تصور کنید شما جدیدترین کارمند یک شرکت هستید و همچنین جوان و بی تجربه هستید. شما ناگزیر خواهید بود که مافوق به شما بگویند که انتظار ندارند چیزی را بفهمید زیرا تازه کار هستید. یا شروع به پرتاب تکه های تصادفی دانش می کنند به این امید که شما را گیج کنند و اعتماد به نفس شما را از بین ببرند. یکی از اعضای خانواده یا دوست نیز ممکن است سعی کند از این طریق شما را از گفتگو حذف کند.

اگر تا به حال با این نوع رفتار مواجه شدید، بدانید که این یک تاکتیک دستکاری است. بایستید و به دانش خود اطمینان داشته باشید. به مردم اجازه ندهید که کارت متخصص اطراف شما را بازی کنند.

بی اعتباری عاطفی

اگر زمانی با کسی صحبت کردید و او شروع به کم اهمیت جلوه دادن تجربیات شما کرد، بدانید که او شما را دستکاری روانی می کند. گرفتاری در این ترفند آسان است. زیرا بیشتر مردم از این می‌ترسند که سربار باشند یا به نظر می‌رسند که در حال التماس توجه هستند. برخی از افراد تمایل دارند احساسات خود را باطل کنند و آن ها را به اهداف آسان تری برای این تاکتیک دستکاری تبدیل کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

افرادی که وانمود می کنند به شما اهمیت می دهند، هرگز نباید مشکلات شما را کاهش دهند. آن ها کسانی هستند که قرار است به شما کمک کنند، مهم نیست که مشکل شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد. اگر کسی شروع کرد طوری رفتار کند که انگار آن چه شما در حال گذراندن آن هستید مهم نیست، وقت آن است که بین خود فاصله بیندازید.

تجربیات شما و دستکاری روانی

برخی از راه‌هایی که از طریق آن‌ها تجربیات شما را کم اهمیت جلوه می‌دهند، مقایسه آن‌ها با مسائلشان است. چنین معناشناسی فقط شما را پایین می آورد و باعث می شود به جای تمرکز بر روی خودتان، روی شخص مقابل تمرکز کنید.

اجتناب از پاسخگویی

افراد مهربان همیشه وقتی دیگران را آزار می دهند، اذعان می کنند. علاوه بر این، آن ها سعی می کنند اشتباهات خود را برطرف کنند. اما دستکاری‌ها تا جایی که می‌توانند کمتر پاسخگو خواهند بود. آن ها هرگز تشخیص نخواهند داد که کار اشتباهی انجام داده اند، حتی اگر آشکارا آشکار باشد که انجام داده اند. این ممکن است به نظر دستکاری روانی نباشد، اما هدف آسیب رسانی به دیگران بدون عواقب است. این افراد تا آنجا پیش می روند که باعث می شوند شما در قبال لغزش های خود احساس مسئولیت کنید. آن ها چیزهایی از این قبیل خواهند گفت: “اگر شما اینقدر حساس نبودید، او به شما آسیب نمی رساند.” حتی ممکن است زمانی که آن‌ها اشتباه می کنند عذرخواهی کنید.

به خودتان اعتماد کنید اگر به درستی می دانید که آن ها گناهکار هستند و آن را نمی پذیرند، سرزنش نکنید.

شرمساری می تواند نشانه ای از دستکاری روانی باشد

یک دستکاری همیشه سعی می کند مسائل خود را بر قربانی خود فرافکنی کند. آن ها برای ایجاد احساس شرم و گناه به شما دست به اقدامات افراطی خواهند زد. به این ترتیب، احساس خواهید کرد که چیزی به آن ها مدیون هستید یا با ماندن به شما لطف می کنند. آن ها تصویر واضح خود را حفظ می کنند در حالی که اعتماد به نفس شما در حال نابودی است.

نشانه هایی که شخصی در تلاش دستکاری روانی شماست.

افرادی که دیگران را دستکاری می کنند جزو خود محورترین افراد هستند. آن‌ها به منافع خود خدمت می کنند، و اغلب به قیمت یک قربانی بی گناه. روش های به کار گیری توسط دستکاری ها را می توان توهین آمیز، فریبنده، و استثمارگر توصیف کرد.

نکته

اگرچه اعمال آن ها به طور قطع بدخواهانه است. اما دستکاری کنندگان اغلب هم حیله گر و هم باهوش هستند. عمل دستکاری روانی شامل فرآیندهای فکری عمدی و پیچیده است. در واقع، تنها کسی که از روانشناسی انسانی به نفع خود استفاده کند، می تواند این شاهکار را انجام دهد.

دستکاری روانی نوعی نفوذ اجتماعی

دستکاری روانشناختی نوعی نفوذ اجتماعی است که هدف آن تغییر رفتار یا برداشت دیگران از طریق تاکتیک‌های توهین آمیز، فریبنده یا دست نیافتنی است. – هریت بریکر، نویسنده کتاب چه کسی ریسمان تو را می کشد؟ دکتر جورج کی. سایمون، روانشناس بالینی در مورد «دستکاری‌کنندگان، افرادی با شخصیت‌های آشفته و قربانیان آن‌ها»، سه شرط لازم برای دستکاری موفق را ذکر می‌کند:

رفتارهای پنهانی و نیات پرخاشگرانه.

درک کاستی های روانشناختی قربانی در تعیین اینکه کدام روش به بهترین وجه به نتایج مطلوب می رسد.

چند نشانه دستکاری روانی

اغلب، به دلیل تکنیک‌های هوشمندانه‌ای که دستکاری‌کنندگان استفاده می‌کنند، قربانی از طریق یک «احساس درونی» ساده، مقاصد خود را آشکار می‌کند. قربانی احساس می کند چیزی اشتباه است – احساسی که نمی تواند کاملاً “انگشت خود را روی آن بگذارد”. در این‌جا چند نشانه وجود دارد که ممکن است کسی شما را دستکاری کند:

آن‌ها اصرار دارند که ابتدا «داستان شما را بشنوند».

این اولین تاکتیک یکی از مواردی است که بسیاری از فروشندگان از آن استفاده می کنند. بنابراین همانطور که یک فروشنده از «پیش‌جویی» برای «پایه‌بندی» تفکر و رفتار شما استفاده می‌کند، دستکاری‌کنندگان نیز این کار را خواهند کرد. این ابزاری برای ارزیابی هر نقطه قوت یا ضعف است. در نتیجه، آن‌ها از بینش استفاده می‌کنند تا در تاکتیک‌های دستکاری روانی خود نوعی «جهت» به آن‌ها بدهند.

نکته

یک فرد با عملکرد دستکاری روانی ممکن است این کار را مکررا انجام دهد. اگر به انگیزه پنهانی مشکوک هستید (یا فقط ناراحت هستید) یا زمانی خلاف آن را ثابت کردند، از شرکت در گفتگو خودداری کنید.

آن‌ها از “اطلاعات شما” در تلاش برای گمراهی شما استفاده می کنند

مانند برخی از خودشیفته‌ها، دستکاری‌کنندگان باهوش شما را با «حقایق» ادعایی (مانند آمار، داده‌ها، وقایع) که ممکن است اطلاعات کمی درباره آن‌ها داشته باشید، غرق می‌کنند. رفتار مشابهی می تواند در بحث فروش و سایر بحث های مرتبط با تجارت نیز اتفاق بیفتد.

نکته

با این حال، برخلاف یک فروشنده آگاه، فرد با عملکرد دستکاری روانی از این تاکتیک منحصراً برای منافع خود استفاده می کند. آن‌ها تمام تلاش خود را برای ایجاد اعتبار از طریق “دانش تخصصی” خود انجام خواهند داد، به این امید که بتوانند شرایط را به میل خود کنترل کنند.

اگر در این موقعیت هستید، ایده خوبی است که بهترین قضاوت خود را به کار ببرید یا به سادگی کنار بروید.

احساسات منفی را از خود ساطع می کنند

برخی از دستکاری‌کنندگان ممکن است صدای خود را در حالی که می‌خواهند به طور تهاجمی کسی را دستکاری روانی کنند، بلند کنند. دستکاری‌کنندگانی که در این رفتار شرکت می‌کنند به دنبال این هستند که کسی را وادار کنند تا با خواسته‌های آن‌ها مطابقت داشته باشد.

آن‌ها به شما احساس ناامنی می دهند

کسی که ناامن است اغلب هدف دستکاری‌کنندگان قرار می‌گیرد. زیرا این دروغگوها و فریب‌دهنده‌ها ناامنی را به عنوان یک ضعف شدید تلقی می‌کنند. فرد با عملکرد ‌دستکاری روانی راه‌های مختلفی را برای ایجاد حس ناامنی یا حقارت امتحان می‌کنند. آن‌ها اغلب ظاهر، عادات کاری و حتی زندگی شخصی شما را مسخره می کنند.

نکته

بنابراین اگر می‌توانید در مقابل آن‌ها مقاومت کنید، این مرحله اول است. مرحله دوم این است که (با اطمینان) روشن کنید که این نوع صحبت غیرقابل قبول و ناخواسته است.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا