افسردگی در سالمندان

 یکی از اختلالات روانی که بسیار در دنیا شایع است افسردگی است. متاسفانه افسردگی در بین همه افراد وجود دارد. در کشور ما نیز مقدار افسردگی رو به افزایش رفته است. افسردگی می تواند به علت های مختلفی ایجاد شود. یکی از دلایلی افسردگی می تواند اتفاقات ناگوار در دوران کودکی باشد. در ادامه می خواهیم ببینیم که افسردگی در سالمندان چگونه است.

 افسردگی انواع مختلفی دارد و آسیب های زیادی ممکن است وارد کند. نکته ای که مهم است این است که افراد بتوانند افسردگی خود را کنترل کنند. کنترل افسردگی با استفاده از مشاوران بسیار مهم است. در مقاله های قبل در ارتباط با بخش های مختلف افسردگی و تاثیرات آن در زندگی صحبت کردیم. نکته مهم این است که افراد بتوانند افسردگی را در همان ابتدا کنترل کنند. اختلالات انواع مختلفی دارند. هر یک از این اختلالات می تواند به علت های مختلفی ایجاد می شود. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با افسردگی در سالمندان صحبت کنیم.

افسردگی می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد.

افسردگی می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، در مراحل مختلف زندگی، می تواند ناشی از عوامل مختلف باشد و می تواند به روش های مختلف ظاهر شود. در نتیجه، اگر نگران افسردگی در خود یا کسی هستید که برایش اهمیت قائل هستید، می توانید در شرایط خاص خود به آن توجه کنید. در اینجا، علل، علائم افسردگی، به ویژه در افراد مسن را بررسی خواهیم کرد. ما همچنین مواردی را که می توانید برای کاهش احتمال افسردگی سالمندان انجام دهید، بررسی می کنیم زیرا افسردگی بخشی طبیعی و طبیعی برای افزایش سن نیست.

علل و علائم افسردگی رایج که بر سالمندان تأثیر می گذارد

افسردگی در سالمندان

قبل از این که به علل و علائم خاصی بپردازیم که بیشتر بر افراد مسن تأثیر می گذارد، بیایید لحظه ای وقت بگذاریم تا در مورد افسردگی ها و علایمی که به طور کلی در افسردگی مشترک است صحبت کنیم. به خاطر داشته باشید که افراد احتمالاً همه علائم افسردگی را نشان نمی دهند و افسردگی می تواند ناشی از شرایط متعدد با هم باشد. نگاه کردن به لیست علائم و علل و فکر کردن این که “هیچ یک از این موقعیت ها دقیقاً علائم افسردگی  را توصیف نمی کند، خطرناک است، بنابراین هر علائمی در هر فرد نباید نشانه افسردگی باشد.”

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر در مورد افسردگی یا عدم افسردگی خود مطمئن نیستید، با ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود صحبت کنید. ارائه دهنده مراقبت های اولیه شما می تواند به شما در تشخیص افسردگی شما کمک کند و به شما کمک می کند تا بهترین روش درمانی را برای مورد خود تعیین کنید.

علل شایع افسردگی در سالمندان

سه علت اصلی افسردگی در افراد مسن و سایر افراد، رویدادهای زندگی، شرایط بیولوژیکی و ترکیب این دو است. خلق و خوی شما عمدتا نتیجه پیام رسان های شیمیایی در مغز شما است. وقتی اتفاقی بیفتد که تعادل این پیام رسان های شیمیایی را بر هم بزند، می تواند منجر به افسردگی یا بدتر شدن آن شود. البته روحیه شما نیز نتیجه رویدادهای زندگی شما است. رویدادهای دشوار زندگی مانند از دست دادن یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا نقل مکان به مکان جدید نیز می تواند باعث افسردگی شود یا بدتر شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

سرانجام، برای اکثر افرادی که دچار افسردگی پایدار می شوند، ترکیبی از دو رویداد فوق همان چیزی است که باعث می شود. استعداد ژنتیکی یا تغییر شیمی مغز به دلیل افزایش سن و مشکلات زندگی ممکن است برای ایجاد افسردگی کافی نباشد، اما اگر این دو مورد به طور همزمان اتفاق بیفتند، می تواند تأثیر فزاینده ای داشته باشد.

علائم شایع افسردگی در سالمندان

افسردگی در افراد مختلف می تواند متفاوت ظاهر شود. ممکن است متوجه خود یا فرد شوید که نگران این هستید که “متفاوت رفتار کنید” یا “احساس متفاوتی داشته باشید” بدون بروز هر یک از این علائم. گاهی اوقات بهتر است به روده خود اعتماد کنید. حتی اگر افسردگی نباشد، می تواند چیز دیگری باشد که ارزش توجه دارد. شایع ترین علامت افسردگی “احساس افسردگی” است. این می تواند خلق افسرده، انرژی کم یا هر دو باشد. همه ما گاهی اوقات کمی احساس ضعف می کنیم، اما در این زمینه، ما در مورد احساساتی صحبت می کنیم که مانع از آن می شود که فرد در فعالیت هایی که قبلاً از آن ها لذت می برده، انجام وظایف یا حتی مراقبت از خود را انجام دهد.

گاهی اوقات این احساس به شکل احساس ناامیدی ظاهر می شود.

گاهی اوقات این احساس به شکل احساس ناامیدی ظاهر می شود. در مواقع دیگر، این فقط می تواند عدم علاقه باشد، به ویژه در مورد چیزهایی که مهم هستند یا افرادی که قبلاً از آن ها لذت می بردند. برای این که این علائم به تشخیص رسمی افسردگی کمک کند، معمولاً باید بیش از چند روز تا حداقل چند هفته احساس شود. علائم رایج اما نگران کننده افسردگی شامل افکار خودکشی و افزایش یا “وسواس” فکر خودکشی و مرگ است. در حالی که برخی از مردم سعی می کنند این افکار را برای خود نگه دارند ، برخی افراد به طرز شگفت انگیزی در مورد آن ها صحبت می کنند.

علل خاص افسردگی برای سالمندان

افسردگی در سالمندان

علل افسردگی که در بالا مورد بحث قرار گرفتیم همه می توانند بر افراد مسن تأثیر بگذارند. با این حال، چند دلیل خاص وجود دارد که بیشتر بر افراد مسن تأثیر می گذارد.

انزوا

انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند و احساس می کنید ارتباطات قوی با افرادی دارید که برای آن ها اهمیت قائل هستید برای سلامتی شما مهم است. بنابراین افراد مسن، که اغلب به تنهایی زندگی می کنند یا ممکن است با دیگران زندگی کنند اما مانند خانواده های کمکی دیگر، دور از خانواده هستند، ممکن است احساس انزوا در احساس افسردگی داشته باشند.

دارو و افسردگی در سالمندان

همان طور که در بالا ذکر شد، تعادل مواد شیمیایی مغز می تواند به افسردگی کمک کند. برخی از داروها می توانند این تعادل را تغییر دهند که منجر به افسردگی به عنوان یک عارضه جانبی ناگوار می شود. از آن جا که افراد مسن اغلب بیشتر از افراد جوان دارو مصرف می کنند، احتمال این که این عوارض را تجربه کنند بیشتر است. خبر خوب این است که عوارض جانبی اکثر داروها و ترکیب داروها کاملاً شناخته شده است. بنابراین، اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید که فکر می کنید ممکن است مربوط به داروهای شما باشد، فوراً به ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود اطلاع دهید.

افسردگی سالمندان زندگی آن ها را تغییر می دهد

در حالی که افراد جوان ممکن است متوجه آن نباشند، سن بالا می تواند زمان بسیار پویایی از زندگی باشد. افراد مسن ممکن است تغییراتی را تجربه کنند. آن ها ممکن است از خانه ها خارج شوند و به آپارتمان ها یا جوامع مسن بزرگ زندگی کنند. آن ها حتی ممکن است دوستان و اعضای خانواده خود را از دست بدهند یا با سلامتی ظریف خود رو به رو شوند. هر یک از این تغییرات می تواند برای هر کسی یک چالش باشد، اما در زندگی بعدی می تواند بی ثبات کننده باشد، به ویژه اگر در نزدیکی اتفاق بیفتد.

علائم منحصر به فرد برای سالمندان

افسردگی در سالمندان

همان طور که در بالا ذکر شد، علائم افسردگی در افراد مسن به طور کلی با علائم افسردگی در جمعیت عمومی یکسان است. با این حال، برخی از موارد وجود دارد که ممکن است در افراد مسن بیشتر قابل توجه و یا قابل توجه تر باشد.

عقب نشینی

کنار کشیدن در مورد افسردگی، به ویژه در افراد مسن، می تواند یک دور باطل باشد. همان طور که در بالا ذکر شد، عدم علاقه می تواند نشانه افسردگی باشد. این می تواند باعث شود که مردم از ارتباط اجتماعی خودداری کنند. همچنین، همان طور که در بالا ذکر شد، انزوا می تواند عامل افسردگی باشد. به این ترتیب، افسردگی در واقع می تواند خود را از طریق این نوع مکانیسم بازخورد بدتر کند.

علائم فیزیکی خیالی و واقعی برای افسردگی در سالمندان

علائم جسمی، از جمله مشکل در خواب و کاهش وزن بدون دلیل، می تواند در افسردگی در هر سنی وجود داشته باشد. با این حال، آن ها بیشتر در افراد مسن مبتلا به افسردگی وجود دارند. برخی از افراد مسن مبتلا به افسردگی نیز معتقدند شرایط جسمی نامطلوبی دارند که اینطور نیست. چه فکر کنید افسردگی دارید یا نه، این است که رابطه خوبی با ارائه دهندگان مراقبت های اولیه خود حفظ کنید. آن ها می توانند به شما در جهت یابی فاصله بین علائم افسردگی، علائم شرایط جسمانی و همه چیز بین آن ها کمک کنند.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا