راه های برخورد با کودک در دوران بحران

برخورد با کودک در دوران بحران از طریق راه های مختلفی امکان پذیر است. کودکان ممکن است دوران بحرانی زیادی را پشت سر بگذارند. برای این که هر فرد بتواند با کودک خود به درستی رفتار کند باید نحوه آموزش و تربیت آن ها را بداند. شما اگر بخواهید در هر زمانی با کودک خود به روش های مختلف رفتار کنید باعث ایجاد تناقض در او می شوید. تناقض در رفتار می تواند در آینده کودک تاثیر بسیار بدی بگذارد. برای مثال اگر شما هر چیزی که کودکان بخواهد برای او فراهم کنید و حتی اگر رفتار بد انجام دهد و باز هم از او حمایت کنید باعث می شود که او در ذهن خودش این اتفاق را ثبت کند.

رفتارهای مختلف کودک و برخورد با کودک در دوران بحران

این یعنی که او می داند اگر دفعه بعد همین کار را انجام دهد باعث می شود که به هدف خودش برسد. از آن سمت هم ممکن است کودک بابت هر رفتاری با خشم خانواده خود دچار شود این کار باعث می شود که کودک منزوی باشد. در مقاله امروز می خواهیم در ارتباط با نحوه برخورد با یک کودک در دوران بحران با شما صحبت کنیم. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه های برخورد با کودک در دوران بحران صحبت کنیم.

تلاش برای کنترل خشم در برخورد با کودک در دوران بحران می تواند به اندازه کافی استرس آور باشد

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

تلاش برای کنترل خشم در برخورد با کودک در دوران بحران می تواند به اندازه کافی استرس آور باشد، اما تلاش برای کنار آمدن با یک کودک نوپا عصبانی می تواند مجموعه ای از چالش های جدید را ایجاد کند. موقعیت های بسیاری وجود دارد که می تواند کودک نوپا را عصبانی یا استرس دهد، اما درک و یا پیشگیری از آن همیشه کار ساده تری نیست.

یکی از اولین مراحل برخورد با کودک در دوران بحران چیست؟

با این حال، امید از دست نمی رود. یکی از اولین مراحل برخورد با یک کودک نوپا عصبانی درک برخی از اساسی ترین مواردی است که احتمال عصبانیت آن ها وجود دارد. هنگامی که این دانش را در  ذهن خود دارید، می توانید برای اداره و کمک به کودک نوپا عصبانی باشید.

چه چیزی نحوه برخورد با کودک در دوران بحران را مناسب ترمی کند؟

کودکان نوپا کودکانی هستند که 1.5 تا سه سال دارند. همان طور که تصور می کنید، کودکان نوپا انبوهی از رشد ذهنی را در پیش دارند. این نه تنها بر آن چه آن ها را عصبانی می کند بلکه بر نحوه ابراز این خشم تأثیر می گذارد. معمولاً می دانید که یک کودک نوپا وقتی شروع به فریاد زدن، گریه کردن، یا عصبانیت می کند عصبانی است. طبق انجمن روانشناسی آمریکا، مواردی که معمولاً کودکان نوپا را عصبانی می کنند به شرح زیر است:

 • عدم توجه اطرافیان
 • مجبور هستید اسباب بازی ها یا دارایی های دیگری را که مورد علاقه آن ها است به اشتراک بگذارید
 • مشکل در ارتباط کلامی
 • خسته یا مریض بودن
 • عدم درک اطرافیان
 • مشکل با کنترل عاطفی
 • گرسنگی یا تشنگی

درک آن چه کودکان نوپا را عصبانی می کند، می تواند استرس زیادی را ایجاد کند.

درک آن چه کودکان نوپا را عصبانی می کند، می تواند استرس زیادی را برای کسانی که مطمئن نیستند وقتی کودک نوپا جیغ می کشد، گریه می کند یا خشمگین می شود، آزاد کند. در موارد خاصی که مطمئن نیستید، می توانید به سادگی ببینید کدام یک از روش های برخورد با کودک در دوران بحران آن ها را آرام می کند.

احساس از دست رفتن چیزی در کودک

یکی از موضوعات رایج در میان مواردی که کودکان نوپا عصبانی می کنند این است که احساس می کنند چیزی از دست رفته است. یکی دیگر از موضوعات تکراری عدم اطمینان کودکان نوپا در نحوه برقراری ارتباط با اطرافیان است. در چنین سنین جوانی، جیغ و گریه تنها چیزی است که می دانند.

برخورد با کودک در دوران بحران

درک این که بچه های خشمگین و عصبانی کدام یک هستند، مرحله شماره یک است. در حال حاضر، قسمت بعدی می آید که با کودکان نوپا به روشی سالم و سازنده سروکار دارد. خوشبختانه چندین مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید.

تشویق رشد مثبت

این مراحل نه تنها به کودک نوپای شما کمک می کنند بلکه رشد مثبت را نیز تشویق می کنند، به ویژه با پیر شدن و پیشرفت در کودکی بالاتر.

از رفتار خود آگاه باشید

الگوی رفتاری باشید که می خواهید ببینید. کودکان نوپا از محیط خود و رفتارهای اطرافیان خود چیزهای زیادی می آموزند. کودکان بسیار جوان در این سن بسیار تأثیرپذیر هستند و چه خوب و چه بد، آنچه را که در اطراف خود می بینند تقلید می کنند.

برخورد با کودک در دوران بحران زمانی که با خشم رو به رو می شوند

این به این معنی است که اگر یک کودک نوپا به طور مداوم در معرض بزرگسالانی قرار بگیرد که هنگام ناراحتی یا نارضایتی دیگران فریاد می زنند، فحش می دهند یا در غیر این صورت آن ها را می زنند، کودک نوپا به نوعی پاسخ می دهد.

نکته

به همین ترتیب، یک کودک نوپایی که به طور منظم در محیطی قرار دارد که خشم را به طور سازنده کنترل می کند، بسیار پذیراتر خواهد بود و خشم خود را از راه هایی که شامل جیغ و عصبانیت نیست، کنترل می کند.

راه های برخورد با کودک در دوران بحران

کودکان همیشه در مورد احساسات خود چیزهای جدیدی یاد می گیرند و این گاهی اوقات می تواند باعث فروپاشی شود. این موقعیت‌ها می‌توانند غیرمنتظره و همیشه ناخوشایند باشند، اما بخشی جدایی‌ناپذیر از توسعه است. متأسفانه، این فروپاشی ها می تواند برای مراقب نیز چالش برانگیز باشد. شما باید راه سالمی برای گذر از احساسات به کودک نشان دهید. هنگامی که در برخورد با کودک در دوران بحران گرفتار می شوید، ممکن است فکر کردن به اینکه چه کاری انجام دهید چالش برانگیز باشد. قبل از یادگیری نحوه برخورد با یک کودک در طول بحران، مهم است که محرک های رایج را بدانید. این محرک ها شامل رفتارهای زیر است:

 • اضافه بار حسی
 • تروما از اوایل کودکی
 • پاسخ مبارزه یا فرار
 • خستگی
 • گرسنگی
 • تشنگی
 • غرق شدگی
 • ندانستن راه حل رای این که چگونه احساسات خودش را کنترل کند
 • اضطراب

نحوه برخورد با کودک در دوران بحران

همه کودکان گهگاه دچار عصبانیت می شوند، اما حل یک قسمت به پاسخ مثبت شما بستگی دارد.

با آن‌ها بمانید و اگر می توانید ارتباط برقرار کنید

مهمترین کاری که باید در این لحظه انجام دهید این است که در کنار فرزندتان بمانید. از ایجاد احساس تنهایی در آن‌ها خودداری کنید. همیاری کنار فرزندتان این امکان را می دهد که بداند شما با احساسات او راحت هستید و او نیز می تواند. سعی نکنید با آن‌ها بحث کنید یا عصبانی شوید، زیرا این فقط اوضاع را بدتر می کند. احساسات را بپذیرید و به آن‌ها بگویید که اشکالی ندارد که چنین احساسی داشته باشید. شما همچنین می توانید به آن‌ها بگویید که تا زمانی که احساس بهتری کنند در آن‌جا با آن‌ها خواهید ماند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از آنجایی که کودکان به ارتباط نیاز دارند، باید سعی کنید در این مدت ارتباط برقرار کنید. شما می توانید با برقراری تماس چشمی، راه رفتن آن‌ها از طریق تنفس طبیعی و اطمینان مجدد به آن‌ها این امر را تقویت کنید. سعی کنید به آن‌ها نگویید که آرام شوند یا بر آن غلبه کنند. زیرا این احساسات آن‌ها را باطل می کند. واکنش منفی می تواند به جای بهتر شدن وضعیت را بدتر کند و باعث شود آن‌ها احساس تنهایی یا غیرعادی کنند.

برای برخورد با کودک در دوران بحران احساسات آن‌ها را درک کنید و آن‌ها را تأیید کنید

حتی اگر با رفتار فرزندتان مخالف هستید، همدل باشید. کودکان در حال بررسی چگونگی کنترل احساسات و نحوه ابراز آن‌ها هستند. به علاوه، این نوع موقعیت ها می توانند باعث افزایش ضربان قلب و هورمون های استرس شوند. این موارد می تواند باعث سردرد و ناراحتی معده در کودکان شود. ترکیبی از احساسات طاقت فرسا با سردرد و معده درد می تواند باعث شود کودکان رفتاری به ظاهر غیرمنطقی داشته باشند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

احساسات یا عصبانیت آن‌ها را نادیده نگیرید، زیرا فقط باعث بدتر شدن فرایند برخورد با کودک در دوران بحران می شود. در عوض، سعی کنید با برخورد مناسب احساس و دلیل فرزندتان را بپذیرید. لازم نیست بگویید که با احساسات یا رفتار آن‌ها موافق هستید، اما اذعان به اینکه درک می‌کنید آن را تأیید می‌کند. این پاسخ می تواند وضعیت را بهتر کند و به آرامش کودک کمک کند. گاهی آن ها می خواهند بدانند که شنیده می شوند و توسط خانواده درک می شوند.

مطمئن شوید که آن‌ها احساس می کنند که دوستشان دارید

نشستن با فرزندتان و تأیید احساسات او می تواند به او نشان دهد که دوستش دارید، اما یک قدم فراتر بروید. مطمئن شوید که دوباره به آن‌ها اطمینان می دهید که آن‌ها را دوست دارید، حتی در هنگام فروپاشی ناامیدی. وقتی کودک بداند که کسی او را دوست دارد، حتی زمانی که از کنترل خارج است، به او کمک می کند تا دوباره وارد حالت عادی شود. همچنین به آن‌ها کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند و بهتر بتوانند احساسات خود را کنترل کنند.

آن‌چه از فرزندتان انتظار دارید را تغییر دهید

همه بچه ها شبیه هم نیستند، بنابراین نمی توانید انتظار داشته باشید که همه بچه ها یکسان واکنش نشان دهند. اگر تصدیق می کنید که فرزندتان در زمینه خاصی از زندگی خود دست و پنجه نرم می کند، باید انتظارات خود را تغییر دهید. درک کنید که فرزندتان احساسات را متفاوت از شما پردازش می کند و نمی توانید اجازه دهید روز را خراب کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

هنگامی که یکی از این موقعیت های ناراحت کننده رخ می دهد، به خود یادآوری کنید که تنها یک لحظه بوده است. شما و فرزندتان هنوز تمام روز فرصت دارید تا فرایند برخورد با کودک در دوران بحران به خوبی پیش برود. بنابراین همه چیز را در مورد چیزی که انتظار داشتید خراب نکنید. شروع به درک زمانی کنید که همه چیز بهتر شده است و دیگر آرزوی کامل بودن آن‌ها را نداشته باشید.

وقتی این کار را انجام دهید، خود را برای موقعیت های ناخوشایند آماده خواهید کرد.  تنها نکته مهم این است که فرزند شما احساس کند که دوستش دارید و مورد حمایت قرار می گیرد. نه اینکه بدون حتی یک عصبانیت روز را پشت سر بگذارد.

در مورد برخورد با کودک در دوران بحران با آن‌ها صحبت کنید

صبر کنید تا فرزندتان آرام شود و احساس کند کنترل بیشتری دارد. با کودک خود در مورد این که احساس کردن احساسات مختلف طبیعی است و اینکه دانستن اینکه چه کاری باید انجام دهید دشوار است صحبت کنید. به آن‌ها اطمینان دهید که همه همیشه در حال یادگیری هستند و گاهی اوقات ما از واکنش خود خوشمان نمی آید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا