راه‌هایی که ضربه‌های عاطفی ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند

ضربه‌های عاطفی در زندگی همه ما ممکن است اتفاق افتاده باشد. همه ما دوست داریم که زندگی مشترک خوبی داشته باشیم و با همسرمان در آرامش زندگی کنیم. اما گاهی اوقات در روابط اتفاقاتی می افتد که باعث ناراحتی هر دو طرف می شود. روابط می تواند به علت مشکلات مختلف دچار آسیب و در نهایت جدایی زوجین شود. در رابطه قواعدی وجود دارد که باید رعایت شود. این قواعد می تواند برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته باشد. خیلی از افراد دوست دارند نیاز هایی را که  تا به امروز نتوانستند رفع کنند با رابطه این کار را انجام دهند. اما این درست نیست.

چرا که شما باید به عنوان یک شخص بالغ و فهمیده پای به رابطه بگذارید. برای برخی افراد فقط این که بتوانند عشق بورزند یا مسائل مالی را بهبود بخشند همه چیز درست است. اما در روان شناسی گفته شده است که حد تعادل در روابط بیشتر باعث پایداری آن رابطه شده است. یکی از مواردی که ممکن است آسیب های عاطفی را به همراه داشته باشد همدلی است. شاید برایتان عجیب باشد که همدلی به نوان یک ویژگی خوب چگونه آسیب عاطفی ایجاد می کند؟ در ادامه می خواهیم ببینیم که راه‌هایی که ضربه‌های عاطفی ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند چگونه است.

اختلالات مختلف و ضربه‌های عاطفی

برای مثال اختلالات افسردگی یا اختلالات استرسی در همه افراد و در سنین مختلف می تواند به وجود بیاید. یک سری از اختلالات هم هستند که بیشتر برای کودکان یا به صورت اختصاصی برای بزرگسالان است. اختلالات در کودکان اگر به طور کامل درمان نشود می تواند به آینده کودک ضربه بزند و در واقع پیامد های بسیار خطرناکی ممکن است داشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه‌هایی که ضربه‌های عاطفی ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

همدلی و کاهش ضربه‌های عاطفی

یک مطالعه جدید نشان داد که مردم بیشتر از آن که با همدلی به دیگران نگاه کنند، به صورت عینی نگاه می کنند.

ابراز همدردی می تواند به طور باورنکردنی خساراتیداشته باشد و باعث آسیب عاطفی فرد شود. از طریق محدودیت ها و بررسی با خود، می توانید همدلی را بدون خسته شدن ابراز کنید. همه چیز به این آرامش نیست که بخواهید شخص دیگری برای درک آن چه واقعاً در حال گذراندن آن هستید وقت بگذارد. دیده شدن به این روش واضح می تواند استرس شرایط سخت را کاهش دهد. با این حال، چنین عبارتی می تواند برای شخص همدل خساراتی ایجاد کند.

برخلاف ابراز دلسوزی حذف شده نسبت به شخص، همدلی مستلزم غوطه ور شدن بیشتر در مبارزات دیگران است. این فشار روانی داوطلبانه می تواند باعث شود که برخی از افراد در ابراز همدلی دچار آسیب عاطفی شوند.

تحقیقات درباره ضربه‌های عاطفی

تحقیقی اخیراً در مجله روانشناسی تجربی منتشر شد. در این تحقیق محققان به بررسی زمان و چرایی دلسوزی مردم با دیگران پرداختند. محققان از شرکت کنندگان خواسته اند هنگام توصیف یک شخص، بین همدلی و یک گروه هدف انتخاب کنند. مردم تنها با انتخاب اشخاص همدل در مطالعه اول 29 درصد و در مرحله دوم حدود 30 درصد از همدلی اجتناب کردند.

عادت هایی که به پیشگیری یا کاهش ضربه‌های عاطفی کمک می کند

مردم توجه زیادی به بریدگی ها و جراحات بدنی دارند. اما در مورد آسیب های احساسی چطور؟ اگر چه آن ها اغلب مراقبتی را که شایسته آن هستند دریافت نمی کنند. اما می توانند به همان اندازه برای شما مضر باشند. آسیب‌های عاطفی، درد و آسیب می‌تواند منجر به مشکلات روانی مختلفی شود. اما اجتناب از ضربه‌های عاطفی در زندگی نیز آسان نیست. به هر حال، دنیا پر از عوامل استرس زا، شرایط غیرمنتظره و تجربیات چالش برانگیز است. چگونه می خواهید از همه آن ها زنده بمانید؟ در این جا شش عادت وجود دارد که به پیشگیری یا کاهش آسیب عاطفی کمک می کند.

نگرانی های خود را برای کاهش ضربه‌های عاطفی بیان کنید

بسیاری از مردم نگرانی های خود را ساکت می کنند و آن ها را در سر خود نگه می دارند. ممکن است این کار را انجام دهید. زیرا احساس می‌کنید نگرانی‌هایتان احمقانه است یا اگر در مورد آن ها صحبت کنید، ممکن است بار دیگران را سنگین کنند. با این حال، تعادلی وجود دارد که باید برقرار شود. نگه داری نگرانی های خود می تواند ناخواسته منجر به ضربه‌های عاطفی شود زیرا:

  • افکار ممکن است به هم ریخته باشند و درک نگرانی ها در ذهن شما دشوار باشد.
  • نگرانی ها می توانند در یک حلقه گیر کرده و باعث شوند که به نشخوار فکری و اضطراب تبدیل شوند.
  • ممکن است سعی کنید نگرانی های خود را سرکوب کنید. که فقط اثرات آن ها را بدتر می کند و باعث ایجاد مسائل پیچیده تر می شود.

راه‌هایی که ضربه‌های عاطفی ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند

آیا ضربه‌های عاطفی را تجربه کرده اید؟ حوادث آسیب زا برای همه در زندگی اتفاق می افتد. خواه مرگ غم انگیز یک عزیز باشد یا وجود یک همسر خیانتکار، غلبه بر صدمه و آسیب سخت است. در بسیاری از موارد، تروما باعث مشکلات فیزیکی مانند شکستگی دست یا پا می شود. اما مشکلات جسمی بهبود می یابند. این مشکلات عاطفی و روانی است که ممکن است یک عمر طول بکشد تا از بین برود. ضربه‌های عاطفی در ذهن شما نقش می بندد و می تواند بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

بسیاری از زخم‌هایی که دارید ممکن است از دوران کودکی دشوار شما باشد. می‌توانید رویدادها را مانند یک حلقه ویدیویی که هرگز متوقف نمی‌شود، دوباره پخش کنید. فشار و اضطراب مداومی که این تصاویر ایجاد می کنند می تواند سلامت روحی و جسمی شما را از بین ببرد. چگونه از نقش یک قربانی به یک پیروز نسبت به اتفاقاتی که برای شما افتاده است تبدیل می شوید؟ این آسان نیست، اما می توان آن را انجام داد.

‏ACE چیست؟

‏ACE مخفف عبارت Adverse Childhood Experiences است. اگر در سیستم پرورشی بوده‌اید، از آزار جسمی، جنسی یا کلامی و همچنین هر رویداد وحشتناک دیگری رنج می‌برید، می‌تواند تأثیری ماندگار بر مغز شما بگذارد. آیا می‌دانستید افرادی که آسیب‌های روانی دوران کودکی را تجربه کرده‌اند، بیشتر در معرض سوء مصرف مواد هستند؟ تجربیات دوران کودکی شما تاثیر بسزایی در ضربه‌های عاطفی شما دارد. متخصصان سلامت روان یک فرد را در جدول ACE نمره می دهند تا خطر مشکلات آینده را ببینند. کسانی که در این آزمون نمره واقعاً بالایی می‌گیرند، کسانی هستند که در خطر خشونت و ارتکاب جنایت قرار دارند. در حالی که کسانی که نمره کمتری می‌گیرند ممکن است افسردگی و اضطراب داشته باشند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

هر چیز آسیب زا که قبل از رسیدن به سن 18 سالگی برای شما اتفاق می افتد، ACE است و می تواند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد. مواردی مانند بارداری در نوجوانی، صدمات جدی، اقدام به خودکشی، قاچاق جنسی، و انحراف جنسی، همگی می توانند تأثیر شدیدی بر روان شما داشته باشند.

ضربه‌های عاطفی از گذشته تا به امروز

زمانی که گذشته اسییبس دیده باشید این اتفاق در آینده شما را رها نمی کند.آیا تا به حال شنیده اید که کسی داستان زندگی خود را تعریف کند؟ این بخشی از گذشته آن‌ها است که به شما اجازه می دهد آن را تجربه کنید.  چیزهایی وجود دارد که هر فردی از سر گذرانده است و آنقدر عمیق آن را دفن می کند که به کسی نمی گویند. اینها اغلب به عنوان “رازی در گنجه” شناخته می شوند. تنها مشکل این مسائل این است که در گوشه و کنار ذهن شما می نشینند و شما را اذیت می کنند.

مثالی در ارتباط با این زمینه

اکثر مردم دوست ندارند به مطب دندانپزشکی بروند. آن ها از نزدیکی سوزن ها به لثه های حساس و صدای تحریک پذیر ایجاد شده از آن می ترسند. با این حال، وقتی مشکل دارید که باعث درد آزاردهنده می‌شود، هر کاری برای جلوگیری از آسیب انجام می‌دهید. شما این تجربه را در ذهن خود می سازید تا زمانی که به صندلی دندانپزشکی برسید تقریباً در یک حمله پانیک کامل قرار می گیرید. خوشبختانه، لحظه ای است که آن دندان کشیده می شود که درد ناگهان قطع می شود. شما احساس می کنید که تمام تلاش برای رسیدن به این نقطه ارزشش را داشت زیرا شما یک راه حل داشتید.

تجربیات گذشته و ضربه‌های عاطفی

تجربیات گذشته شما برایتان بسیار شبیه است. شما آن‌ها را بزرگ کرده اید و بارها و بارها از آن‌ها عبور کرده اید تا جایی که تقریباً خودتان را دیوانه کرده اید. سپس، زمانی فرا می رسد که یاد می گیرید آن‌ها را رها کنید. آرامشی که وقتی دیگر به گذشته اجازه نمی دهید فردای شما را دیکته کند احساس می کنید، احساس قابل توجهی است، اما یک شبه اتفاق نمی افتد. وقتی به هر مرکز ترک اعتیاد در سراسر کشور بروید و از داستان هایی که می شنوید شگفت زده خواهید شد. این افراد نمی خواهند این گونه زندگی کنند.

نکته

آن‌ها برای درد درونی که احساس می کنند کمک می خواهند. بیشتر این افراد سعی می کنند خود درمانی کنند تا ضربه‌های عاطفی و درد درونی را متوقف کنند.

چند راهی که ضربه‌های عاطفی باعث مشکلات جسمانی می شود

سلامت روان شما ضروری است. چه شما شاهد یک جنایت خشونت آمیز بوده باشید، از یک بلای طبیعی متحمل شده باشید یا هر روز در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشید. آسیب روانی ممکن است برای شما یک عمر درد ایجاد کند. آیا می دانید که ضربه‌های عاطفی می تواند مسئول بیماری های جسمی شما نیز باشد؟ در این‌جا مهمترین مشکلات سلامتی ناشی از مشکلات عاطفی وجود دارد.

اضطراب

40 میلیون نفر در  کشورهای مختلف بین 18 تا 54 سال از اضطراب رنج می برند. اضطراب در درجات مختلف، از خفیف تا ناتوان کننده بروز می کند. یک تصادف رانندگی می تواند آنقدر استرس بدی به فرد وارد کند که می ترسد دوباره پشت فرمان بنشیند. اضطراب یک ترس غیر واقعی از چیزهایی است که احتمالاً رخ نخواهند داد.

چاقی

در حالی که برخی افراد مشکلات خود را با مواد مخدر یا الکل درمان می کنند، برخی دیگر از غذا استفاده می کنند. آسیب عاطفی شما خطر بیشتری برای افزایش وزن به شما می دهد. بیش از 40 درصد از جمعیت کشورهای مختلف چاق هستند و در مرکز بسیاری از این موارد یک آسیب روحی نهفته است.

مشکلات قلبی

بیماری قلبی قاتل شماره یک ضربه‌های عاطفی است.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا