بخشش خود چیست و چرا برای سلامت روان شما مهم است؟

سلامت روان یک بخش مهم در روان شناسی است. افراد برای این که بتوانند به موفقیت برسند نیاز به موارد مختلفی دارند. بخشش خود بسیار مهم است. موفقیت لازمه موارد مختلفی است. طبیعتاً ما اگر بخواهیم در زندگی رشد کنیم نیازمند رعایت موارد مختلفی هستیم. همان طور که جسم انسان نیازمند تقویت است. روح انسان و سلامت روان انسان نیازمند تقویت است. اگر فردی بتواند خود را ببخشد بسیار می تواند به سلامت روان خود کمک کند. در مقاله های قبل در ارتباط با موفقیت صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم بخشش  خود چیست و چرا برای سلامت روان شما مهم است؟ در دنیای روان شناسی ارتباط بر قرار کردن یک سری قوانین خاص خودش را دارد. متاسفانه برخی از افراد این قوانین را نمی دانند. برای همین امر آن ها در روابط خود چه دوستانه و چه کار ی شکست می خورند. وقتی که فردی در این گونه روابط شکست بخورد با میزان کم و زیاد ممکن است دچار آسیب های روانی شود. دقیقا در این جا است که فرد برای صحبت کردن با شخصی دیگر نیازمند برقراری ارتباط است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با بخشش  خود چیست و چرا برای سلامت روان شما مهم است؟ صحبت کنیم.

بخشش از خود آسان نیست زیرا شامل شناخت افکار و احساسات ناراحت کننده است.

بخشش  خود چیست و چرا برای سلامت روان شما مهم است؟ | مرکز مشاوره همکده

بخشش از خود آسان نیست زیرا شامل شناخت افکار و احساسات ناراحت کننده است. برخی این عمل را یادآوری نمی کنند که فرد کاملی نیستند. دیگران آن را راهی برای دوست داشتن خود می دانند در حالی که نقص های خود را می پذیرند. مردم می خواهند ادامه دهند اما انجام این کار بدون انجام آن چه برای صلح از درون ضروری است، دشوار است. بخشش خود مستلزم درک، همدلی و تفکر است. مردم ممکن است متوجه نشوند که توانایی بخشش خود را دارند زیرا این چیزی است که شما باید آن را تمرین کنید در حالی که آن را به عنوان یک انتخاب تشخیص می دهید. نحوه انجام این کار ممکن است بر زمینه های مختلف زندگی تأثیر بگذارد.

بخشش خود یک فرایند تعریف شده است

انتخاب بخشش خود به معنای ضعف نیست. این بدان معنا نیست که شما بخاطر آن چه اتفاق افتاده ضعیف باشید. این بدان معنا نیست که رفتارهایی را که رخ داده تحمل کنید. بخشش، خواه شخص دیگری باشد یا خود شما، بدان معناست که اعمال و رفتارهایی را که هنگام تمایل به حرکت رو به جلو رخ داده اند، می پذیرید. شما مشتاق ادامه کار هستید، زیرا می دانید که نمی توانید آن چه را که اتفاق افتاده تغییر دهید. بخشش از خود به معنای کنار گذاشتن احساسات و عواطف مرتبط با آنچه اشتباه بوده است. هرگونه کینه و عصبانیت را کنار می گذارید. ممکن است انجام این کار هنگام بخشیدن دیگران آسان تر باشد، اما بسیاری از آن ها انجام این کار را برای خود سخت می دانند.

چه اتفاقی می افتد وقتی خودتان را ببخشید

وقتی قدم می گذارید تا خود را ببخشید، چندین اتفاق رخ می دهد. شما مسئولیت آن چه اتفاق افتاده را می پذیرید. شما ابراز پشیمانی، گناه یا احساسات مشابه دیگری می کنید که نشان می دهد آن چه انجام داده اید اشتباه بوده یا غیرقابل قبول است. شما ضمن بازگرداندن اعتماد به نفس، با خود جبران می کنید. این کمک می کند تا افکار خود را در انجام اقدامات بهتر در آینده متمرکز کنید. وقتی مسئولیت پذیر هستید، ضمن این که چیزها را پشت سر می گذارید، نسبت به خود احساس ترحم می کنید. اولین قدم برای بخشش خود، شناخت آن چه اتفاق افتاده و مسئولیت پذیری است. شما نباید بهانه بیاورید یا دلیل این کار را توجیه کنید شما با واقعیت ها رو به رو می شوید و با پذیرش اعمال خود آن را ترک می کنید. پذیرش اعمال خود میزان گناه و پشیمانی را محدود می کند.

احساس گناه هنگامی که کار اشتباهی انجام داده اید طبیعی است.

بخشش  خود چیست و چرا برای سلامت روان شما مهم است؟ | مرکز مشاوره همکده

احساس گناه هنگامی که کار اشتباهی انجام داده اید طبیعی است. این کمک می کند تا به گناه خود به عنوان یک نقطه شروع تغییر رفتار خود نگاه کنید. احساس گناه سالم بودن قلمداد می شود زیرا می توانید خود را فردی خوب قلمداد کنید که اشتباه کرده است. هنگام احساس شرمندگی ممکن است خود را به عنوان یک فرد بد ببینید. شرم احساسات ناخواسته ای را به همراه دارد که می تواند منجر به افسردگی یا اعتیاد شود. وقتی اشتباهات را تصدیق کنید، ارزش های شما را نمی گیرد.

برداشتن گام هایی برای بخشش خود شامل اقدامات مناسب برای جبران خسارت است.

برداشتن گام هایی برای بخشش خود شامل اقدامات مناسب برای جبران خسارت است. معمولاً، وقتی کسی را می بخشید، او کاری می کند که جبران کند. شما باید در نظر بگیرید که چه اقدامی برای کمک به خود احساس می کنید که بخشیده اید. یادگیری نحوه بخشش بخشی از درک این است که برای درست کردن دوباره کارها چه کاری باید انجام دهید. اگر نیاز به عذرخواهی دارید، این کار را معنی دار انجام دهید. ممکن است فکر کنید انجام این کار بیشتر به نفع شخص دیگری است اما برای شما نیز به همان اندازه مفید است. بعداً، پشیمان نخواهید شد که فرصتی را به دست آورده اید و نمی دانید که آیا باید کارهای بیشتری انجام می دادید.

بخشش خود باعث می شود با تمرکز مجدد بر روی افکار و اعمال خود به جلو حرکت کنید

بخشش خود باعث می شود با تمرکز مجدد بر روی افکار و اعمال خود به جلو حرکت کنید. بعید است بعداً از خود متنفر شوید یا به وضعیتی که می تواند به عزت نفس شما آسیب برساند ، بپردازید. در این مرحله، شما آماده هستید که یاد بگیرید چگونه رشد کنید و در درک دلیل این که چنین اقداماتی را بیان کرده اید باز باشید. آن چه را یاد گرفته اید و بعداً چگونه می تواند به شما کمک کند، در نظر بگیرید. بفهمید که چرا چنین رفتاری کرده اید، آیا می توانید در آینده از آن جلوگیری کنید و چرا آن را ابراز کرده اید. تمرین این اقدامات شما را در موقعیت بهتری قرار می دهد تا در آینده خود را ببخشید.

چرا بخشش خود برای سلامت روان شما اهمیت دارد

بخشش  خود چیست و چرا برای سلامت روان شما مهم است؟ | مرکز مشاوره همکده

درک عمل بخشش خود برای رشد و پیشرفت شخصی مهم است. یکی از مهم ترین مزایای بخشش از خود بهبود تصویر از خود است. همانطور که یاد می گیرید و می آموزید چگونه خود را ببخشید، خطر اضطراب و علائم افسردگی را کاهش می دهد. شما خود شفقت را یاد می گیرید و به طور طبیعی عزت نفس خود را بالا می برید. افراد به احتمال زیاد بهره وری مثبت را حفظ می کنند و به اهداف می رسند. اگر روش های بخشش خود را تمرین نمی کنید، سلامت روانی شما بیش از یک روش رنج می برد. افراد ممکن است متوجه نشوند که سلامت روان آن ها چگونه رنج می برد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر جنبه های بخشش را یاد نگیرید یا تمرین نکنید، غالباً خود را آزار می دهید و برای رفتن از اشتباهات تلاش خواهید کرد. اگر مایل نیستید خود را به طور معناداری ببخشید، بخشیدن دیگران ممکن است به همین آسانی باشد که فکر می کنید.

سلامت روان شما در زمینه های مختلف زندگی ضروری است.

سلامت روان شما در زمینه های مختلف زندگی ضروری است. در تصمیم گیری و حل مسئله نقش حیاتی دارد. وقتی احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید، با تأثیرات طولانی مدت انتخاب بهتری خواهید داشت. بخشش انتخابی است که می گوید شما بهترین چیز را برای خود می خواهید. این یک یادآوری است که شما باید انتخاب های سختی انجام دهید و عواقب خود را دنبال کنید تا نتیجه را ببینید.

سایر مزایای بهداشتی

بخشش خود را یاد بگیرید و تمرین کنید

تمرین بخشش برای سلامت جسمی شما مفید است. شما خطر جنبه های جسمی مانند درد، فشار خون بالا و افزایش سطح کلسترول را کاهش می دهید. بخشش به شما کمک می کند تا آرام باشید و ذهن و اعمال خود را متمرکز نگه دارید. احتمالاً هنگام کنار آمدن با احساسات ناخواسته، فعالیت هایی انجام می دهید که به نفع بدن شما باشد. روابط با افرادی که به آن ها اهمیت می دهید از بخشش بهره مند می شوند. در حالی که می توانید در صورت بروز اتفاقی آن ها را ترمیم کنید، پیوند عاطفی سالمی برقرار خواهید کرد.

چرا بخشش از خود آسان نیست

بخشش  خود چیست و چرا برای سلامت روان شما مهم است؟ | مرکز مشاوره همکده

بخشش خود آسان نیست زیرا پذیرفتن اشتباهی که انجام داده اید دشوار است. ساکن شدن در آن ممکن است منجر به نفرت از خود شود، چیزی که باید از آن اجتناب کنید. اگر نتوانید آن چه را که اتفاق افتاده است پس بگیرید یا کارها را درست کنید، ممکن است آسان باشد که خود را ببخشید. کنار آمدن با چیزی که با ارزش ها یا اعتقادات شما همخوانی ندارد سخت است. بعضی اوقات احساس پشیمانی و گناه عمیق منجر به انجام کاری می شود که بخشی از شخصیت شما نیست.

 
منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا