استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید

در جهانی که زندگی می کنیم خصوصا در این یک سال اخیر با مشکلی به اسم کرونا دست و پنجه نرم کردیم و می کنیم. این بیماری تاثیرات بسیار زیادی بر روحیه افراد گذاشته است. تاثیرات آن هم جسمی بوده و هم روحی. برای برهخی هم در زمینه های برنامه ریزی و داشتن اهداف مشکل ساز شده است. استراتژی های تعین هدف در سال ۲۰۲۰ کمی سخت بوده است و علت آن نیز شرایط سخت مردم در در برابر کرونا بوده است. موضوع امروز مقاله ما که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره آنلاین در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است در ارتباط با استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید است.

نکاتی برای تعیین و دستیابی به اهداف

در ابتدای هر سال جدید ، ما با برنامه های طول و طویل و بلندی روبرو می شویم: مرتباً آشپزی کنید، زمان بیشتری را صرف ایجاد یک زندگی بهتر خرج کنید، ورزش بیشتری کنید، یاد بگیرید چگونه ایتالیایی صحبت کنید، اما چند نفر از ما به آن ها می رسیم؟ غالباً این هداف بیش از حد مبهم هستند یا ما به درستی برای آن ها برنامه ریزی نمی کنیم و به ویژه امسال، فشار بیشتری برای تلاش برای بهتر کردن سال 2021 نسبت به سال 2020 داریم، اما آیا تمام این کار ها واقع بینانه است؟ حتی با استفاده از واکسن ها، COVID-19 هنوز به سرعت در حال گسترش است. این اقتصاد است که هنوز در رنج است، صدها هزار نفر سعی می کنند پس از از دست دادن بسیاری از چیز ها  شغل خود را حفظ کنند و بهبود یابند.

تاثیر مشکلات بر هدف گذاری مردم

استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید

همه ما با افزایش مشکلات مالی، فشارهای سیاسی و انزوای رو به افزایش استرس رو به رو هستیم. بسیاری از سوالات ما هنوز بی پاسخ هستند. تنظیم و دستیابی به هدف ها در سال جاری برای بعضی ها چالش برانگیز و برای برخی دیگر به نظر غیرممکن است. در حالی که همه ما می خواهیم امسال متفاوت از سال گذشته باشد، اما نمی توانیم واقعیت وضعیت خود را نادیده بگیریم. ما هنوز در یک بیماری همه گیر هستیم و هنوز با موانع مشابهی رو به رو هستیم.

این بدان معنا نیست که ما نمی توانیم اهدافی را تعیین کنیم و به آن ها برسیم، اما نیاز به تغییر دیدگاه است. شما ممکن است بر همه چیز مسلط نباشید، اما می توانید افکار و پاسخ های خود را در برابر عوامل استرس زا کنترل کنید. برای تغییر دیدگاه خود به سمت بهتر به جای آن چه اشتباه پیش می رود تمرکز کنید. برای این که استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید را بدانید، در ادامه با ما همراه شوید.

نظریات پزشکان درباره عوامل مخل هدف گذاری در سال ۲۰۲۱

– NIKOLE BENDERS-HADI ، MD ، مدیر پزشکی بهداشت رفتاری در پزشک با سوالات بسیار  در این مورد مواجه شد هنگام شکل دادن به ذهنیت خود، سوالات زیر را در نظر بگیرید:

 • امسال چه کاری می توانید متفاوت انجام دهید؟
 • امسال چه وضعیتی متفاوت خواهد بود؟
 • آیا قبلاً این قطعنامه را بدون موفقیت امتحان کرده اید؟
 • آیا به درستی برنامه ریزی کرده اید که این امکان را فراهم کند؟
 • اگر از مسیر خارج شوید چه احساسی خواهید داشت؟

به جای واضح کردن برنامه های مختلف، اهداف را تعیین کنید

در حالی که یک سال جدید فرصتی برای انعکاس و شروع فرآیند به “تازه سازی” را  فراهم می کند، ما با همان عوامل استرس زا مانند سال 2020 رو به رو هستیم. همه گیری در حال انجام، همراه با بسیاری از عوامل ترکیبی دیگر، به طور مستقیم بر توانایی ما در حفظ اهداف تأثیر می گذارد. به همین دلیل بهتر است اهداف را تعیین کنید تا قطعنامه های مختلف را در نظر بگیرید. ” کری میچل براون، دکترای MBA می گوید:  “برخی از مصوبات سال نو در بدو ورود مرده اند و هرگز واقعاً پذیرفته نخواهند شد. قطعنامه هایی مانند کاهش وزن، زندگی شاد تر و صرفه جویی در هزینه های بیشتر به دلایل مختلف از بین می رود، از جمله این که این قطعنامه ها طاقت فرسا، غیرواقعی و بسیار مبهم هستند، “

 راه های سالم برای کنار آمدن با شکست

در هر زمان می توانید نیت کنید. آن ها می توانند با تغییر وضعیت شما تغییر کنند. برخلاف برخی نکته ها، مقاصد روان تر، انتزاعی تر هستند. آن ها تجلیاتی هستند که به شما هدف و انعطاف پذیری می دهند همان طور که تصور می کنید کجا می خواهید بروید و چه کسی می خواهید باشید. یک هدف ممکن است “بیشتر مراقب عمل خود” یا “بازگرداندن بیشتر به جامعه خود” باشد.

استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید

استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید

KERRY MITCHELL BROWN ، PHD ، MBA  می گوید: با نیت، زندگی مورد نظر خود را تجسم می کنیم، اما با اهداف، به خودمان جهت می دهیم. اگر چه برای دستیابی به هدف می بایست آن ها واقع بینانه باشند. اگر در برنامه ریزی اجرا و دستیابی به اهداف خود وقت و تفکر کافی نداشته باشید، نیت خیر کافی نیست.  برخی مطالعات نشان داده اند که تعیین یک هدف ساده موثرتر از تعیین یک هدف پیچیده است برای مثال، اگر می خواهید بر کد گذاری تسلط پیدا کنید، باید نحوه کد گذاری را بفهمید. تحقق این هدف که “ثبت نام در دوره کد نویسی و تکمیل آن” به خودتان بستگی دارد، ساده تر از “یادگیری نحوه کد گذاری” است. هنگام تعیین هدف ، سعی کنید از روش SMART استفاده کنید. هدف باید این باشد:

 • خاص
 • قابل اندازه گیری
 • قابل دستیابی
 • مربوط

زمان محدود

بگذارید بگوییم که قصد شما باید پس انداز بیشتر باشد. شما می توانید یک هدف SMART صرفه جویی در هزینه مقداری پول در هفته به مدت شش ماه ایجاد کنید. این یک هدف خاص است که به راحتی می تواند به صورت هفتگی اندازه گیری شود. اگر یک هفته را از دست دادید، می خواهید از خود بپرسید چرا و به در نظر گرفتن پول اضافی در هفته بعد فکر می کنید. درواقع شما به گونه ای برای خود برنامه ریزی می کنید که پول های خود را تقسیم بندیی کرده یه به عبارتی آن را ذخیره کنید تا به اهدافتان برسید.  دکتر میچل براون همچنین توصیه می کند از قالب تعیین هدف BSQ استفاده کنید که شامل سه مولفه ساده است:

 • بزرگ فکر کنید
 • کوچک عمل کنید
 • سریع حرکت کنید

مقایسه اهداف کوچک و بزرگ یکی از استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید

در حالی که اهداف بزرگ تر شاید خوب هستند، اما اگر اهداف کوچک تر و در دسترس تری را که به موقع تر می توانند به نتیجه برسند، ایجاد نکنید، دستیابی به آن ها دشوار است. به عنوان مثال ، اگر می خواهید غذای سالم تری بخورید، می توانید با افزودن یک سبزیجات اضافی در روز در رژیم غذایی خود شروع کنید. این کاری است که می توانید به سرعت انجام دهید و به راحتی ردیابی کنید.

نکاتی برای تنظیم و دستیابی به اهداف

آن چه برای یک شخص مفید است ممکن است برای شخص دیگری مفید نباشد، بنابراین همان طور که اهداف خود را پیگیری می کنید، به آن چه موثر است و این که به چه چیزی توجه کنید مهم است. شاید نوشتن یک لیست هفتگی برای انجام وظایف، احتمال انجام کارها را برای شما بیشتر کند. شاید ارسال پیامک هر روز به یک دوست به شما کمک کند تا انگیزه خود را حفظ کنید. در این جا چند پیشنهاد دیگر وجود دارد که می تواند به شما در حفظ مسیر کمک کند.

اهداف خود را محدود کنید

دکتر میچل براون توصیه می کند که اهداف خود را یک یا دو هدف را در یک زمان تعیین کنید، زیرا داشتن اهداف بسیار زیاد این خطر را افزایش می دهد که به موفقیت هر یک از آن ها نرسید. این بدان معنا نیست که نمی توانید اهداف خود را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید، اما نظارت بر آن ها داشتن اهداف بسیار زیاد بسیار طاقت فرسا و دشوار است. با استفاده از روش تعیین هدف، یکی را امتحان کنید و اگر این روش جواب نداد، روش دیگری را اضافه کنید.این یکی از استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید می باشد.

شرکای مسئولیت پذیری ایجاد کنید

دوستان، اعضای خانواده، درمانگران یا اعضای انجمن آنلاین می توانند به شما در حفظ مسئولیت کمک کنند. آن ها همچنین می توانند از شما پشتیبانی کنند زیرا طبق برنامه پیش بینی شده به هدفی نرسیدید یا وقتی تلاش شما شروع به تزلزل می کند شما دچار مشکل می شوید. دکتر میچل براون می گوید: “هیچ قانونی وجود ندارد که شما مجبور باشید این کار را به تنهایی انجام دهید.” “علنی سازی اهداف خود و به اشتراک گذاشتن با دیگران تعهد و احتمال موفقیت شما را افزایش می دهد. داشتن کسی که شما را تشویق کند یا به شما در مسیر پیشرفت کمک کند مهم است. “

از ژورنال استفاده کنید

استراتژی های تعیین اهداف واقع بینانه در سال جدید

ژورنالینگ فواید زیادی برای سلامت روان دارد و می تواند برای نوشتن و ردیابی اهداف SMART شما، ابراز تشکر، کار با چالش ها و تعیین اهداف روز یا هفته مورد استفاده قرار گیرد. اریک وندرلیپ، MD، مدیر ارشد پزشکی ZOOM + Care می گوید: “گاهی اوقات، موانع غیر قابل عبور به نظر می رسند، اما وقت گذاشتن برای نوشتن مشکلات و افکار شما می تواند به شما کمک کند تا مناطق مختلفی از قشر مغز را حل کنید.” “اگر نگران چیزی هستید که خارج از کنترل شما است، توجه خود را دوباره به مواردی که می توانید کنترل کنید متمرکز کنید در آخر  متوجه می شوید که اضطراب بهبود یافته است.”

منابع
verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا