چرا سلامت روان مادر از همیشه مهمتر است؟

سلامت روان مادر در زندگی اهمیت زیادی دارد. زنان و مادران همیشه نیاز به حمایت در خانواده خود دارند. یا این که اگر هر روز به کودک خود ابراز علاقه کنید نشانه سلامت روان است. خیلی از اوقات ما خانواده هایی را می بینیم که به فرزندان خود تندخویی می کنند. در واقع آن ها این عقیده را دارند که با تنبیه بدنی باید فرزندان خود را تربیت کنند. اما متاسفانه این فرآیند باعث آسیب به سلامت روان کودکان می شود.

گاهی اوقات ما خیلی از افراد را در جامعه می بینیم که حتی در بهترین شرایط هم ناامید هستند. این موارد می تواند به علت فشار های زیادی در کودکی باشد. پزشکان و روان شناسان می گویند که دوران کودکی بسیار مهم و حیاتی است. متاسفانه خیلی از افراد و پدر مادران به این دوره اهمیتی نمی دهند. کوچک ترین حرکت یا رفتار اشتباهی می تواند آینده کودک را دچار مشکل کند. یکی از رفتارهایی که در آینده کودک بسیار تاثیر گذار است نظم و انضباط سخت توسط والدین است. رفتار های سرسختانه در خانواده بسیار عالی است اما تا حد تعادل خودش. در ادامه می خواهیم ببینیم که چرا سلامت روان مادر از همیشه مهمتر است؟

رفتار در خانواده و سلامت روان مادر

این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا فرد بتواند رفتار خود را مدیریت کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چرا سلامت روان مادر از همیشه مهمتر است، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

نظرات پزشکی در مورد سلامت روان مادر

گروه های پزشکی پیشرو در زمینه سلامت روانی خانواده و نوجوانان وضعیت اورژانسی اعلام کرده اند. بیش از 140000 کودک در سراسر کشور های مختلف یکی از والدین یا مراقب خود را به دلیل کووید-19 از دست داده اند که می تواند برای سلامت روان آن ها مخرب باشد. کارشناسان از دولت می خواهند که بودجه مراقبت های بهداشت روانی کودکان را افزایش دهد.  و برنامه هایی را با هدف کاهش خودکشی جوانان تقویت کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

کووید-۱۹ ممکن است تأثیر زیادی بر سلامت جسمانی کودکان نداشته باشد، اما اثرات موج‌دار آن بر سلامت عاطفی آن‌ها آسیب وارد کرده است. به همین دلیل است که گروه‌های پزشکی پیشرو اخیراً وضعیت اضطراری ملی در سلامت روان کودکان و نوجوانان اعلام کردند.

بیانیه مشترک آکادمی اطفال، آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان، و انجمن بیمارستان کودکان اشاره می کند که سلامت روانی کودکان در دهه گذشته بدتر شده است. خودکشی دومین عامل مرگ و میر در بین افراد 10 تا 24 ساله است

استرس ناشی از بیماری همه گیری و سلامت روان مادر

اما با ادامه استرس ناشی از بیماری همه گیر به تشدید این مشکلات،  کارشناسان می گویند سلامت روان کودکان اکنون در بحران است. استرس همه گیری به کودکان آسیب می رساند. وقتی آمار را مشاهده می کنید، به راحتی می توانید متوجه شوید که چرا کارشناسان زنگ خطر را در مورد بدتر شدن وضعیت سلامت روان کودکان به صدا در می آورند.

نزدیک به یک سوم والدین می گویند که فرزندشان در حال حاضر از سلامت روانی یا عاطفی بدتری نسبت به قبل از همه گیری برخوردار است. اضطراب و افسردگی در میان جوانان در سراسر جهان میزان پیش از همه گیری آن ها را دو برابر کرده است. برخی کشورها در اوایل همه گیری، در مقایسه با سال 2019، جهش چشمگیر 51 درصدی را تجربه کرده اند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

کارشناسان می گویند که تغییرات گسترده سلامت روان مادر در طول همه گیری برای کودکان بسیار استرس زا بوده است. «در طول همه‌گیری، کودکان با چالش‌های زیادی مواجه شده‌اند. در بهترین شرایط، جوانان درجاتی از انزوا و اختلال در یادگیری را تجربه کرده‌اند.  سارا ادواردز، استادیار و مدیر پزشکی بخش روانپزشکی کودکان و نوجوانان در بیمارستان کودکان دانشگاه مریلند می‌گوید: نوجوانان به‌ویژه با اختلال در روال‌های روزمره و عدم تعامل اجتماعی با همسالان دست و پنجه نرم کرده‌اند.

نظریات درباره سلامت روان مادر

«نوجوانان وظیفه رشدی دارند که از والدین خود جدا شوند و مستقل تر شوند. آن ها قرار است در حال ایجاد روابط خارج از خانواده خود باشند و بیماری همه گیری در این امر دخالت کرده است. یکی دیگر از عوامل بدتر شدن سلامت روان کودکان، استرسی است که والدین و مراقبان آن ها در طول این بیماری همه گیری تجربه کرده اند.

ایلان شاپیرو، MD، FAAP، مدیر پزشکی آموزش بهداشت و سلامت در خدمات بهداشتی AltaMed خاطرنشان می کند که تماشای “مرگ افراد به علت وجود بیماری COVID-19 آسیب های زیادی به کودکان می رساند” یا ضربه عاطفی بزرگی برای یک جوان است. او توضیح می‌دهد: «مشاهده این‌که چقدر نگران مسائل مالی هستند، از بین رفتن آن ها و تجربه گرسنگی به دلیل از دست دادن شغل، ویرانگر است.

مرگ والدین و مراقبان چه تاثیری بر سلامت روانی خانواده دارد؟

افزایش نرخ کودکانی که با یتیمی مواجه می شوند، بحران سلامت روان جوانان را بیشتر می کند. بیش از 140000 کودک بین 1 آوریل 2020 تا 30 ژوئن 2021 مرگ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ را تجربه کردند.

چند نشانه که سلامت روان مادر خود را نادیده می‌گیرید

آیا بدون اینکه متوجه شوید سلامت روانی خانواده خود را نادیده می گیرید؟ کسب زمانی برای مراقبت از سلامتی خود با برنامه شلوغی که ممکن است در زندگی روزمره داشته باشید می تواند چالش برانگیز باشد.

چرا سلامت روان مادر از همیشه مهمتر است؟

همه‌گیری کووید-19 یک بحران سلامت روانی ایجاد کرده است (یا، برخی استدلال می‌کنند، بحرانی را که قبلاً در میان آن بودیم بدتر می کند). هیچ کس از آن مصون نیست – به خصوص مادران. همه‌گیری ممکن است رو به کاهش باشد، اما تأثیر روانی یک دو سال زندگی آسیب‌زا قطعاً اینطور نیست. «قبل از همه‌گیری، میزان اختلالات خلقی و اضطراب پری ناتال (PMADs) یک در پنج بود. پیج بلنبام، مدیر مؤسس مرکز تحقیقات درباره شرایط مادری، می‌گوید طی دو سال همه گیری این نرخ‌ها به 50 تا 70 درصد افزایش پیدا کرد. او معتقد است که انزوا، عدم حمایت، و مجبور به مدیریت سطوح بالاتر استرس باعث ناراحتی شدید زنان پری ناتال شده است.

نظرات پزشکان در ارتباط با این زمینه

راشل بنجامین، درمانگر، از ترایبکا تراپی، موافق است که این بیماری همه گیر مادران را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنجامین توضیح می‌دهد: «این بیماری مشکلات سلامت روان مادر را در مورد مراقبت از خانواده، مراقبت از کودک، و مدرسه، و انزوا و تنهایی را با وادار کردن برخی از خانواده‌ها و مادران به ماندن در خانه و دور از ارتباطات اجتماعی حمایتی در کنار هم افزایش داد.»

فشار روانی همه گیری بر سلامت روان مادر

او می افزاید، برای مادرانی که شاغل ضروری نیز بودند، استرس اغلب با نیاز به ریسک بیماری یا بیمار شدن فرزندانشان تشدید می شد. آن‌ها همچنین مراقبت از کودکان محدودی داشتند و در یک محیط پر استرس کار می کردند. بنجامین می گوید: «همه این‌ها بر سلامت روان مادر تأثیر خواهد گذاشت. «برخی از اضطراب‌ها در لحظه همه‌گیری معقول بودند، در حالی که برخی دیگر مربوط به مواجهه با ناشناخته‌ها یا ترس‌های بیشتری نسبت به گذشته بود. در واقع فرد احساس می‌کرد که دنیا وارونه شده است، که می‌تواند باعث ناراحتی، اضطراب، پستی، عصبانیت یا بی‌حالی شود.»

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از آنجایی که مادران معمولاً سازمان‌دهندگان خانواده هستند، به نظر می‌رسد که در طول همه‌گیری همه‌گیری، فشارهای استرس‌زای مربوط به مدرسه و مراقبت از کودکان را متحمل می‌شوند. آن‌ها همچنین ممکن است مسئول بازی و مراقبت از کودک باشند – شاید کمتر کار می کنند تا بتوانند کمک های محدود بیرون از مراقبت از کودک را جبران کنند.

سلامت روان مادر در دوران های سخت

بنجامین می‌گوید: «مادران جدید به‌ویژه زمان سختی را سپری کردند، زیرا یک جامعه حضوری کامل وجود ندارد. «حتی در حال حاضر، احساس می‌شود مردم بیشتر در خانه می‌مانند تا اینکه خانه‌هایشان را ترک کنند و معاشرت کنند. مادران همچنین ممکن است تأثیر انزوا را بر روابط خود احساس کنند، به خصوص نداشتن فضای مستقل از روابط خود با فرزندان یا شریک زندگی خود. همه‌گیری بر سلامت روان زنان تأثیر می‌گذارد.

مسائل رایج سلامت روان مادر

در مرکز درمانی، بلنبام و همکارانش اغلب با تشخیص اضطراب پری ناتال و اختلال وسواس فکری جبری (OCD) مواجه هستند. او می‌گوید: «با توجه به کووید-19، استرس و نگرانی عمیقی در مورد سلامت و تندرستی نوزاد وجود دارد. همچنین استرسی که مادران جدید برای ایمن و محافظت از نوزادان خود احساس می‌کنند، نیز وجود دارد.» بنجامین معتقد است که بازگشت به حالت عادی عامل استرس زای جدید است. او می‌گوید: «مادرها در موقعیتی قرار دارند که واقعاً به جای اینکه درگیر فرآیند های عادی زندگی شوند، چیزی را انتخاب می‌کنند که بر خلاف آن‌چه مردم از آن‌ها انتظار دارند، ارزش قائل هستند.»

تجدیدنظر استاندارد های قدیمی و سلامت روان مادر

این بدان معنی است که بسیاری از مادران در حال تجدید نظر در استانداردهای قدیمی هستند و سعی می کنند بفهمند که آیا این همان چیزی است که آن‌ها می خواهند؟ یا می خواهند ساختار خود را ایجاد کنند. اگرچه در حال دوری از قرنطینه و محدودیت ها هستیم، اما انزوا هنوز برای بسیاری از مردم وجود دارد. بنجامین توضیح می‌دهد: «تقریباً به انزوا عادت کردیم و معاشرت مانند وسیله ای است که کمتر از آن استفاده می‌شود». مادران جدید بچه‌های کوچک‌تر، کودکان نوپا و نوزادان نیز هنوز با اضطراب در مورد بچه‌هایی که هنوز واکسینه نشده‌اند دست و پنجه نرم می‌کنند.»

نکته ای در ارتباط با این زمینه

او معتقد است که همراه با برداشتن محدودیت‌ها بانوان با مشکلات سلامت روان مادر مواجه شدند. بنابراین قوانین خود را در مورد نحوه انجام این بیماری همه‌گیر به عنوان خانواده تا زمانی که فرزندان خردسال یا نوزادانشان واکسینه شوند ایجاد می کنند. او می افزاید: «اگر در خانواده یا جامعه اختلاف نظر وجود داشته باشد، این می تواند استرس ایجاد کند.

بالاترین سطوح استرس و سلامت روان مادر

مادران برخی از بالاترین سطوح استرس را در طول بیماری همه گیری تجربه کردند و بیشتر آن‌ها هنوز آرام نشدند. در دنیای امروزی، زمان بیشتری را برای بررسی مادران خود اختصاص دهید. ممکن است به نظر برسد که آن‌ها همه چیز را با هم دارند، اما سلامت روان آن‌ها احتمالاً به حمایت بیشتری از آن‌چه شما می دانید نیاز دارد. زنان در اوایل دوران حرفه‌ای با استرس بیشتری در طول همه‌گیری مواجه بودند.

جلوگیری از فرسودگی شغلی مادر

بلنبام شاهد بسیاری از مشکلات سلامت روان مادران است. اما بسیاری منتظرند تا اضطراب یا افسردگی از بین برود.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا