چرا بزرگ‌ترین کودک اغلب مسئول‌ترین کودک است

بزرگ‌ترین کودک مسئولیت های زیادی دارد. البته مسئولیت پذیری به سن و سال افراد ارتباط زیادی ندارد. اما مسئولیت پذیری برای همه امری ضروری است. فرزندان برای خانواده های خودشان دارای اهمیت هستند. شما نمی توانید خانواده ای پیدا کنید که از فرزند خود تنفر داشته باشد.

مگر این که آن شخص دچار اختلالات روانی شده باشد.  تربیت فرزندان یک فرایند پر از چالش است. مدیریت تربیت آن ها مهم است. شما اگر همیشه تابع کودک خود باشید به او آسیب خواهید زد. از آن سمت هم اگر بخواهید جلوی او جبهه بگیرید در آینده فردی محتاج به محبت خواهد بود. در ادامه می خواهیم ببینیم که چرا بزرگ‌ترین کودک اغلب مسئول‌ترین کودک است؟

بزرگترین کودک و موفقیت او در زندگی

فرزندان و موفقیت در زندگی موضوع امروز ما نیز هست. این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. نحوه مدیریت رفتار ها باید زیر نظر روان شناس و مشاور باشد. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا فرد بتواند رفتار خود را مدیریت کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چرا بزرگ‌ترین کودک اغلب مسئول‌ترین کودک است، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

داشتن دوران کودکی شاد و سالم برای بزرگترین کودک

داشتن دوران کودکی شاد و سالم می تواند آن ها را برای موفقیت در زندگی آماده کند. اما بسیاری از والدین تعجب می کنند که شما دقیقاً چگونه فرزندانی شاد را در دنیای امروز تربیت می کنید؟ پرورش کودکان شاد به معنای لذت لحظه ای یا لذت فوری آن ها نیست. در حقیقت، کاملاً برعکس است.

بچه های شاد مجموعه مهارتی دارند که به آن ها اجازه می دهد از شادی طولانی مدت در زندگی لذت ببرند. آن ها می توانند در تلاش برای رسیدن به موفقیت در زندگی، لذت فوری را از دست بدهند. شما می توانید با اتخاذ عادات سالم و مادام العمر به فرزندان خود در پرورش این مهارت ها کمک کنید. در این جا چند راه برای تربیت فرزندان شاد آورده شده است.

بازی در فضای باز را تشویق کنید

برای بزرگ‌ترین کودک و مسئولیت هایی که دارد هر فرآیندی حتی بازی هم می تواند کمی سخت باشد.  قدرت بازی در فضای باز را دست کم نگیرید. دویدن روی چمن، بالا رفتن از درختان، نشستن روی تاب و بازی در خاک برای بچه ها خوب است. مطالعات نشان می دهد که رایحه های مرتبط با طبیعت، مانند درختان کاج، چمن بریده و اسطوخودوس می تواند روحیه کودک شما را تقویت کند. بازی در فضای باز همچنین می تواند مهارت های اجتماعی را در کودکان تقویت کند. مطالعه ای که در سال 2017 در مجله Science and Medicine in Sport منتشر شد نتایجی را نشان داد. کودکانی که زمان بازی خود را در بیرون افزایش می دهند، همدلی، تعامل و خودکنترلی خود را افزایش می دهند. این ها مهارت های اجتماعی بسیار مهم هستند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

بزرگ‌ترین کودک که مهارت های اجتماعی بهتری دارد احتمالاً موفقیت در زندگی را به طور بیشتری دریافت خواهد کرد. یک مطالعه نشان داد بچه هایی که مهارت های اجتماعی بهتری دارند، دو برابر بیشتر به کالج می روند. آن ها کمتر دچار سوء مصرف مواد، چاقی و خشونت می شوند. بنابراین، بازی در فضای باز را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. حتی در شرایطی که هوا مناسب نیست فرزندان خود را تشویق کنید تا دوچرخه سواری کنند. یا با بچه های دیگر بازی کنند و در فضای باز بدوند.

محدود کردن مدت زمان استفاده از وسایل الکترونیکی و تکنولوژی امروزی

ممکن است فرزند کوچک شما بر خلاف بزرگ‌ترین کودک شما اصرار داشته باشد که بازی ساعت های بی پایان بازی های ویدئویی او را خوشحال می کند. اما زمان زیاد روی صفحه نمایش برای سلامت روان کودک شما مضر است. مطالعه ای که در سال 2018 در مجله Emotion منتشر شد. این مطالعه نشان داد نوجوانانی که زمان کمتری را در دستگاه های دیجیتالی خود صرف می کردند ویژگی بهتری داشتند. آن ها زمان بیشتری را صرف فعالیت هایی مثل ورزش، تکالیف و سایر فعالیت های حضوری می کردند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

برای موفقیت در زندگی محدودیت های مشخصی را برای مدت زمان استفاده از تکنولوژی تعیین کنید. اگر او تلفن هوشمند دارد، هنگام انجام کارهای خانوادگی، سوار شدن در اتومبیل یا هنگام بازی در بیرون، دسترسی او را محدود کنید. دستورالعمل های روشنی در مورد مدت زمان تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه تنظیم کنید.

چرا بزرگ‌ترین کودک اغلب مسئول‌ترین کودک است

ترتیب تولد در یک خانواده حیاتی است. بزرگ‌ترین کودک برای والدین آزمایشی است زیرا همه چیز جدید است. آن‌ها اغلب این کودک را لوس می کنند و نوازش می کنند زیرا قبلاً این کار را نکرده اند. بیشتر والدین پول و زمان بیشتری را برای فرزند اول خود صرف می کنند، زیرا آن‌ها تازه در حال یادگیری روش های فرزندپروری هستند. وقتی فرزند بعدی از راه می رسد، آن‌ها به عنوان خواهر و برادر میانی در خانواده شناخته می شوند. فرزند وسط وقت یا توجهی را که کودک بزرگتر انجام داده است را دریافت نمی کند. زیرا والدین آن چنان توجهی به آن ها نخواهند کرد. آخرین فرزند  معمولاً نقطه خاصی در قلب والدین دارد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این عضو از خانواده به عنوان آخرین خواهر و برادر متولد شده شناخته می شود و اغلب تحت درمان ویژه قرار می گیرند. در این زمان، والدین تجربه زیادی در تربیت بزرگ‌ترین کودک دارند و قوانین را کمی کاهش می دهند. بسیاری از والدین در سنین بالا هستند و به پدربزرگ و مادربزرگ شدن نزدیک هستند و این کودک را با مجموعه قوانین متفاوتی نسبت به آن‌چه بر خواهر و برادرها حاکم بود بزرگ می کنند.

پویایی خانواده هیجان انگیز و پیچیده است. در حالی که هر کودک چالش های خاصی دارد که باید بر آن‌ها غلبه کند، موقعیت آن‌ها در خانواده نمی تواند مورد توجه قرار نگیرد. بسیاری از مردم در مورد سندرم فرزند وسط و خطرات قرار گیری بین بزرگ‌ترین و کوچک‌ترین کودکان شنیده‌اند.

تولد فرزند در خانواده با ملاحظات خاص

با این حال، برای هر فردی که در خانواده متولد می شود، ملاحظات خاصی وجود دارد. آیا می‌دانستید که بزرگ‌ترین کودک اغلب رهبر و مسئولیت‌پذیرتر از سایرین در گروه خواهر و برادر است؟ آیا این امکان وجود دارد که قرار گیری آن‌ها در ترتیب تولد، آن‌ها را قاطعانه، سالم، و افرادی که مردم از آن پیروی می کنند تنظیم کند؟

نکته ای در ارتباط با این زمینه

در طول تاریخ بشر، روانشناسان ترتیب تولد و اهمیت آن را بر شخصیت و زندگی مطالعه کردند. معمولاً کسانی که در موقعیت اول به دنیا می آیند کمی مثل رئیس هستند. خوشبختانه، طبیعت سلطه جویانه آن‌ها با ویژگی های خوب دیگری مانند مسئولیت پذیری، سازماندهی و جاه طلبی همراه است. این افراد دارای رفتار بالغ و منضبط، رهبرانی طبیعی هستند. اگر فکر می کنید همه این‌ها نادرست است، باید در طول تاریخ افرادی را در نظر بگیرید که صحت این نظریه را ثابت می کنند. افراد زیر بزرگترین فرزند خانواده خود هستند:

 • اپرا وینفری
 • جورج دبلیو بوش
 • وینستون چرچیل
 • اما واتسون
 • بیانسه
 • کیت میدلتون
 • ریحانا
 • ساندرا بولاک
 • تیلور سویفت
 • جی کی رولینگ
 • ریچارد برانسون

مطالعاتی در ارتباط با این زمینه

بسیاری از مطالعات بیان می کنند ترتیب تولد به معنای همه چیز در مورد شخصیت شما است و سپس مطالعات دیگر چنین یافته هایی را رد می کنند. با این حال، در میان همه داده ها، بخش هایی از حقیقت وجود دارد که هر والدینی باید حداقل آن‌ها را در نظر بگیرد.

آیا توقعات بالا باعث موفقیت می شود؟

شاید برخی از انگیزه هایی که بزرگ‌ترین کودک درون خود دارد ناشی از انتظارات بالای والدینشان باشد. آیا جای تعجب است که این بچه ها اغلب جاه طلب و موفق هستند؟ آن‌ها با احساس مسئولیت قوی بزرگ می شوند. زیرا والدینشان انتظار بیشتری از آن‌ها دارند، بنابراین آن‌ها اغلب مسئولیت پذیر هستند. تعیین استانداردهای بالا و طرح چنین خواسته هایی این کودکان را به رهبر تبدیل می کند. مطمئناً آن‌ها انتظارات زیادی دارند، اما محبت زیادی از والدین خود دریافت می کنند. والدین برای خواندن هر کتاب برای آن ها زمان می‌گذارند، آن‌ها را طولانی‌تر نگه می‌دارند، آن‌ها را به هر کجا که می‌روند ببرند و توجه کامل و بی‌نظیر خود را به آن‌ها معطوف کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

مانند هر چیز جدیدی، آن ها با تمام وجود به تربیت بزرگ‌ترین کودک می پردازند و می خواهند همه چیز را درست انجام دهند. خوشبختانه، مهارت‌های فرزندپروری به خوبی تنظیم می‌شوند و زمانی که فرزند بعدی به دنیا می آید، آرام‌تر می‌شود. جالب است بدانید که به نظر می رسد انتظارات بالای این بچه ها تحقق می‌یابد.

جملات تاکیدی مثبت و ارتباط آن با بزرگ‌ترین کودک

بچه ها جملات تاکیدی مثبتی با والدین‌ داشته اند، و اکنون می خواهند سخت کار کنند تا انتظارات والدین خود را برآورده کنند. عجیب است که صرف زمان بیشتر و گفتن چیزهای مثبت به کودک می تواند برای عزت و زندگی او مفید باشد. اینطور نیست که والدین همین کار را با بچه های دیگر انجام نمی دهند، فقط این است که اولین نفر در خانواده بسیار بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و به نظر می رسد که آن‌ها را به عظمت می رساند.

مطالعات علمی به نظریه‌های مربوط به بزرگ‌ترین کودک کمک می‌کند

مطالعه ای در دانشگاه تگزاس-آستین انجام شد تا اهمیت اولین تولد و هر گونه پیامدهای آن بر زندگی را مشخص کند. پس از بررسی شرکت‌کنندگان، آن‌ها دریافتند کودکانی که در خانواده به عنوان نفر اول متولد می‌شوند، بیش از 30 درصد احتمال دارد که صاحب یک شرکت، سیاستمدار یا انجام کارهای مهمی در زندگی خود شوند.

پس از بررسی ویژگی های شخصیتی آن‌ها، این مطالعه نشان داد که این بچه های اول از نظر عاطفی پایدارتر هستند. آن‌ها همچنین طبیعتی پایدار دارند که به آن‌ها انگیزه لازم برای ادامه راه را می دهد. آن‌ها از نظر اجتماعی برونگرا هستند، که این یکی دیگر از ویژگی های شخصیتی است که برای رهبری بزرگ‌ترین کودک ضروری است.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا