نشانه های یک قلدر عاطفی (و چگونه آن‌ها را متوقف کنیم)

قلدر عاطفی یعنی فرد دارای آن ویژگی هایی دارد که همانند برخی از رفتارهای شخصی است که پرخاشگری دارد. قلدری می تواند در دوران کودکی شکل بگیرد و تا بزرگسالی ادامه پیدا کند.  اگر با خشم و عصبانیت در زندگی کار کنیم مطمئنا دچار مشکلاتی مختلفی خواهیم شد. اولین مشکل این است که به خودمان آسیب های روانی و جسمی می رسانیم. در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات روانی بسیاری وجود دارد. برخی از این اختلالات روانی را ممکن است بشانسید.

اختلالات روانی انواع مختلفی دارند. یکی از این اختلالات قلدری است. خیلی از ما دوستانی داشتیم که این اختلال را در خود داشته اند. قلدری در خانواده و آسیب های آن موضوع امروز ما است. عصبانیت اگر ادامه داشته باشد می تواند آسیب های زیادی به افراد برسانند. یکی از این آسیب ها می تواند مشکلات روانی باشد. عصبانیت می توان از طریق راه های مختلفی حل شود. در ادامه می خواهیم ببینیم که نشانه های یک قلدر عاطفی (و چگونه آن‌ها را متوقف کنیم)؟

رفتارهای مختلف و جلوگیری از فرد قلدر عاطفی

برای مثال ممکن است یک روان شناس برای یک فرد راه های مختلفی مثل تمرین با خود یا استفاده از وسایل مخصوص برای کاهش عصبانیت استفاده کند. تمامی اختلالات روانی قابل حل است. برای مثال در یک فرد عصبانیت فقط در زمان های اتفاقات ناگوار ایجاد می شود. در افراد دیگر ممکن است این عصبانیت به شیوه های دیگری ایجاد شود. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با نشانه های یک قلدر عاطفی (و چگونه آن‌ها را متوقف کنیم)، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

در عصر حاضر، قلدرها بخش ناخوشایندی از زندگی هستند

در عصر حاضر، قلدرها بخش ناخوشایندی از زندگی هستند. گاهی اوقات، آن ها در محل کار یا در محیط های گروهی بزرگ وجود دارند. در موارد دیگر، فرد قلدر عاطفی ممکن است در خانواده ما وجود داشته باشند یا ممکن است شریک عاشقانه شوند. صرف نظر از این که چه کسی قلدر است یا چه نقشی در زندگی شما ایفا می کند، آن ها افراد خوبی نیستند و تمایل جدی به آسیب رساندن دارند. درک چگونگی جلوگیری از آسیب رساندن یک فرد قلدر به شما و دیگران برای رفاه شخصی شما و دیگرانی که در اطراف شما هستند ضروری است.

مروری کلی بر رفتار قلدرها

مرتکبان قلدری در رفتار مستمر و بداخلاقی که فرد دیگری را هدف قرار می دهد، انجام می دهند. قلدری می تواند به صورت کلامی یا فیزیکی رخ دهد و برخلاف تصور برخی افراد، همیشه به راحتی آشکار نمی شود. افرادی که قلدر هستند می‌دانند که رفتارشان آزاردهنده و نادرست است. اما معمولاً تا زمانی که مجبور به توقف شوند، ادامه می‌دهند. دلایل و عوامل بی‌شماری وجود دارد که می‌تواند تعیین کند که چرا فردی درگیر قلدری است. با این حال، هیچ چیز هدف قرار دادن و بدرفتاری با فرد دیگری را توجیه نمی کند.

یک فرد قلدر عاطفی چگونه دیگران را آزار می دهد؟

قلدرها با گفتار و اعمال خود دیگران را آزار می دهند. منزوی شدن، متمایز شدن و ایجاد احساس کمتر سرگرم کننده نیست. آزار و اذیت سایبری که نوعی آزار و اذیت اینترنتی است، سرگرم کننده نیست. بدرفتاری مداوم برای قربانیان قلدری مضر است. زیرا در برخی سطوح، این معمولاً تأثیر نامطلوبی بر زندگی آن ها دارد. فردی که در محل کار مورد آزار و اذیت قرار می گیرد ممکن است برای انجام وظایف حرفه ای خود با نهایت کیفیت تلاش کند. شخصی که در یک رابطه عاشقانه مورد آزار و اذیت قرار می گیرد ممکن است به عزت نفس خود ضربه بزند. یا حتی از خود بپرسد که آیا کاری که انجام داده است باعث قلدری شده است یا خیر.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

کودکی که در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، ممکن است ببیند که نمرات او دچار درد می شود. تأثیرات قلدری بسته به فرد قلدر، قربانی و سایر پویایی‌های موجود می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، تأثیرات این نوع بدرفتاری همیشه منفی و آسیب زا است.

چرا قلدرها افراد خاصی را مورد هدف قرار می دهند؟

مدتی است که مردم از خود می‌پرسند چه چیزی باعث می‌شود قلدرها به دنبال افراد خاصی بروند. در حالی که دلایل می تواند در سطح فردی متفاوت باشد. در مجموع عوامل خاصی وجود دارد که با قلدری و افرادی که هدف این سوء استفاده قرار می گیرند مرتبط هستند. یکی از رایج‌ترین موضوعات تکراری این است که قربانیان قلدری معمولاً به یک شکل متمایز هستند. آن ها ممکن است “متفاوت” با بقیه به نظر برسند و گاهی اوقات دیگران آن را به عنوان یک تهدید می بینند. بارها گفته شده است که افراد دارای الگوی ترس یا نفرت از چیزی هستند که نمی فهمند

نکته ای در ارتباط با این زمینه

شخصیت فردی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد نیز نقش دارد. در بسیاری از سناریوها، فرد قلدر عاطفی افرادی را مورد هدف قرار می‌دهند که به نظر خوب می‌آیند. یا در غیر این صورت تمایل کمتری به مقابله دارند. دلیل این روش ساده است: قلدرها با قدرت و کنترل رشد می کنند. قلدرهای سادیست با دنبال کردن فردی که ممکن است از دفاع از خود یا مقابله با آن ترس داشته باشد، به آن چه می خواهند می رسند و چرخه معیوب ادامه می یابد.

افرادی که از حق رای محروم هستند در برابر قادری

افرادی که از حق رای محروم هستند یا ناتوان هستند نیز ممکن است بیشتر از همتایان خوش شانس خود، قلدری را تجربه کنند. قلدرها ممکن است از تعقیب کسی که قدرت و ابزاری برای عقب راندن آن ها دارد بترسند. بنابراین، آن ها تمایل دارند افرادی را که از نظر آن ها اهداف آسان و بی دفاع هستند، اذیت کرده و به دنبال آن ها بروند. این بدان معنا نیست که افراد با قد بلند هرگز در زندگی مورد آزار و اذیت قرار نمی گیرند. با این حال، مطالعات نشان داده است که قلدرها معمولاً به دنبال کسانی می روند که نمی توانند یا نمی خواهند مقابله کنند.

چگونه از خود و دیگران در برابر فرد قلدر عاطفی محافظت کنیم

همیشه قلدرها در محیط ها و محیط های مختلف وجود خواهند داشت، اما این بدان معنا نیست که شما باید قربانی باشید. در واقع، شما نه تنها می توانید از آسیب رساندن قلدرها به شما جلوگیری کنید، بلکه می توانید آن ها را از صدمه زدن به دیگران که در اطراف شما هستند نیز متوقف کنید.

نشانه های یک قلدر عاطفی (و چگونه آن‌ها را متوقف کنیم)

یک قلدر عاطفی خیلی متفاوت از بچه ای نیست که به طور فیزیکی بچه های کوچکتر را در زمین بازی هل می دهد. با این حال، به جای استفاده از دستان خود به عنوان سلاح، کلمات توهین آمیز را انتخاب می کنند. قلدری یک الگوی متمایز از آسیب رسانی و تحقیر دیگران است. به‌ویژه کسانی که به نوعی کوچک‌تر، ضعیف‌تر، جوان‌تر یا به هر نحوی آسیب‌پذیرتر از قلدرها هستند.

بزرگسالان نیز می توانند قلدر باشند

یکی از رایج‌ترین برداشت‌های نادرست درباره قلدری این است که وقتی به بزرگسالی می‌رسیم، این رفتار متوقف می‌شود – یا در بهترین حالت بی‌ربط می‌شود. این دیدگاه اشتباه علیرغم شواهد بسیار زیاد بر خلاف آن وجود دارد.

یک قلدر عاطفی در سطح ملی

واینستین یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی سابق فیلم Miramax است. او زمانی دارای یک شرکت مستقل و برجسته فیلم سینمایی و پخش فیلم بود. واینستین به عنوان کارگردان و تهیه کننده فیلم هایی مانند Pulp Fiction، Shakespeare In Love، Reservoir Dogs، و Good Will Hunting خدمت کرد.

نکته

هاروی واینستین در طول بیش از 20 سال سلطنت خود به 50 زن بی گناه تجاوز جنسی کرد. اگرچه برخی گمان می کنند این تعداد بسیار بیشتر است. بریت مارلینگ، قربانی ادعایی واینستین، یک مقاله برای آتلانتیک نوشت.  قبل از اینکه واینستین مدعی شود این جنایات را مرتکب شود، او به این نکته اشاره کرد که قدرت و تأثیر خود را بر زندگی بازیگران زن نشان دهد.

زنانی که از اعمال مجرمانه ادعایی واینستین آسیب دیده بودند از جانب یک قلدر عاطفی مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و تسلیم شدند.

نشانه های یک قلدر عاطفی

در این مقاله، ما قصد داریم در مورد چند نشانه رایج قلدری عاطفی و روانی – و مهمتر از همه، نحوه ایستادگی در موضع خود صحبت کنیم. قلدری عاطفی و روانی به عنوان نقاط کانونی عمل می کند، زیرا هر دو اغلب کاتالیزور برای انواع دیگر مشکلات هستند – از جمله آزار و اذیت فیزیکی، مادی، کلامی و پنهان. در این‌جا چند نشانه رایج قلدری (و نحوه برخورد با آن) آورده شده است.

پرخاشگری

بزرگسالان با استفاده از تاکتیک های تهاجمی خشم و ناامنی های خود را به دیگران از جمله شما منتقل می کنند. پرخاشگری در DNA یک فرد قلدر است. قلدری در شخصیت آنهاست و در صورت اجازه از آن به نفع خود استفاده خواهند کرد.

اول، آن‌ها فضای شخصی شما را نقض می کنند تا شما را آسیب پذیر کنند. سپس آن‌ها مرزها را بیشتر می‌برند (مگر اینکه متوقف شوند).

تفکیک پذیری و قلدر عاطفی

کودکان بیش از حد پرخاشگر اغلب با تلاش برای جدایی آن‌ها از دیگران، کودکان دیگر را مورد آزار و اذیت قرار می دهند. قلدرهای بالغ در این زمینه به طور مشابه عمل می کنند. محل کار محل تغذیه یک قلدر بالغ است. آن‌ها سعی می کنند دیگران را متقاعد کنند که از شما دوری کنند. قلدر بزرگسال ممکن است سعی کند شما را از ماندن در شرکت یا تیم منصرف کند.

سرزنش افراد

وقتی صحبت از مسئولیت پذیری به میان می آید، قلدرهای بالغ (غیرقابل تعجب) کمبود دارند. بدون شک یک رگه خودشیفتگی در قلدرهای بالغ وجود دارد و آن‌ها به سرعت و بدون شرمساری تقصیر را به گردن دیگری می اندازند. آن‌ها همچنین از مسئولیت های حرفه ای اجتناب می کنند و در یک محیط تیمی هرج و مرج ایجاد می کنند.

توهین پشت سر دیگران

همانطور که گفته شد، قلدرها اغلب “پشت سر شما” فعالیت می کنند. اگر هدف توهین های پشت سر قرار بگیرید، جای تعجب نیست. فقط توقع نداشته باشید که با آن شخص صحبت کنید. قلدرها معمولاً پیشروترین شخصیت ها نیستند.

اجتناب از تعارض

ما می توانیم این را از طریق رویکرد قلدر عاطفی به درگیری ببینیم: فرار یا اجتناب از آن. راه دیگری برای مشاهده ماهیت واقعی آن‌ها ایستادن در برابر آن‌ها است.

ایجاد ترس

ترس متحد قلدر است. ترس به آن‌ها کمک می کند کنترل را به دست آورند و حفظ کنند. ایده القای عمدی احساس ترس در افراد بی گناه برای ذهن منطقی نفرت انگیز است. مشکل اینجاست: بیشتر قلدرها به طور تکانشی بی پروا هستند – هیچ مدرکی از تفکر منطقی نشان نمی دهند.

ارعاب فیزیکی

قلدرهایی که شیوه عمل آن‌ها بیشتر احساسی است تا فیزیکی، به ندرت به شخص دیگری آسیب فیزیکی وارد می کنند. با این حال، آن‌ها فضای شخصی را نقض می کنند. همچنین از هر مزیتی (اندازه، ساختار و غیره) استفاده می کنند تا دیگران احساس حقارت کنند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا