نشانه های رفتاری یک رابطه سمی

رابطه سمی نشانه های زیادی دارد که برخی از آن‌ها را امروز برای شما بررسی می کنیم. رابطه سمی می تواند به یکی از زوجین آسیبی برساند. همه ما نیاز داریم که با شخص با اشخاصی در ارتباط باشیم. تنهایی باعث آسیب های مختلفی در افراد می شود. یکی از این آسیب ها آسیب های روانی است. در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات روانی بسیاری وجود دارد. برخی از این اختلالات روانی را ممکن است بشناسید.

برخی از دوستان شما ممکن است بارها اعلام کنند که دوست دارند تنها باشند. این تنهایی شاید از نظر آن ها مفید باشد اما روان شناسی این رفتار را تایید نمی کند. بهتر است آن ها برای برقراری ارتباط به مشاوره مراجعه کنند. رابطه سمی در دنیا وجود دارد. برخی از این روابط را برای شما گفتیم. به عنوان مثال شخصی در اداره یا محل کار خود با همکاران خود ارتباط دارد. این نوع ارتباط با رابطه های عاشقانه تفاوت دارد. در ادامه می خواهیم ببینیم که نشانه های رفتاری یک رابطه سمی چگونه است.

خوشبختی در رابطه با ترک رابطه سمی

نشانه های رفتاری یک رابطه سمی

در مقاله های قبل در ارتباط با این که شادی و خوشبختی چه تاثیری بر ذهنیت افراد دارد صحبت کردیم. ما گفتیم که شادی و خوشبختی می تواند بر ذهنیت و جسم افراد تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد. امروز بررسی خواهیم کرد که چند دلیل برای ترک رابطه سمی و نحوه دریافت کمک چگونه است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با نشانه های رفتاری یک رابطه سمی صحبت کنیم.

ماندگاری در رابطه سمی دشوار است

وقتی صحبت از رابطه سمی به میان می آید، گاهی اوقات درک این که شما در یک رابطه هستید دشوار است. برای بسیاری از مردم تشخیص این که رابطه بد است دشوار هست. زیرا همه چیز به تدریج اتفاق می افتد. سوء استفاده کنندگان به ندرت در ابتدای رابطه این کار را انجام می دهند. زیرا می دانند که هیچ کس اجازه چنین کاری را نمی دهد. در عوض، آن ها به تدریج در طول رابطه بدرفتاری می کنند به نحوی که شما متوجه  آن نمی شوید. به همین دلیل مهم است که برخی از علائم یک رابطه سمی را بدانید. این که چرا می خواهید در اسرع وقت از آن ها جدا شوید مهم است.

آن ها از نظر جسمی سوء از شما استفاده می کنند

سوء استفاده فیزیکی می تواند شامل موارد مختلفی باشد. از ضربه زدن و لگد زدن (آن چه اکثر مردم هنگام شنیدن عبارت به آن فکر می کنند). یا حتی تجاوز جنسی، کشیدن موها، گاز گرفتن، تکان دادن و هل دادن. هرگونه تماس فیزیکی که  به صورت عمد یا قصد کنترل، تحقیر یا تنبیه را ندارد، سوء استفاده فیزیکی تلقی می شود. و از نظر جسمی و روانی بسیار مضر است.

آن ها از نظر روانی سوء استفاده می کنند

سوء استفاده روانی به معنای هر چیزی است که ممکن است کسی برای کنترل شما بگوید. این گونه افراد شخصیت شما را می شناسند و سعی دارند با این رفتار ها رابطه سمی را ایجاد کنند. طبیعی است که یک شریک یا دوست بخواهد شما در امنیت باشید. اما هنگامی که آن ها نظارت می کنند که کجا می روید، با چه کسی و چه زمانی این می تواند سوء استفاده روانی تلقی شود. کنترل تصمیماتی که می گیرید یا تصمیماتی که بر شما تأثیر می گذارد، با وجود او تهدیدتان می کند. شریک شما طوری رفتار می کند که گویی نمی توانید انتخاب های خودتان را انجام دهید.

شریک شما ادعا می کند که دیگران هم با آن ها موافق هستند، همه انواع سوءاستفاده روانی هستند. آن ها ممکن است حسادت کنند، شما را به خاطر برخوردی که با شما دارند سرزنش کنند. یا شما را متهم به هر چیزی که می خواهند کنند.

آن ها از نظر احساسی سوء استفاده می کنند

سوءاستفاده عاطفی از جمله مواردی است که بسیاری از افراد آن را نادیده می گیرند یا نمی شناسند. این نوع سوءاستفاده شامل روش‌هایی است که شما را از انسانیت دور می کند. حتی ممکن است شما را کاملاً منزوی کند.  او شما را نادیده می گیرد و از محبت در نتیجه “رفتار بد” خودداری می کند. آن ها ممکن است دیگران را علیه شما تحریک کنند. این اوج رابطه سمی است. ممکن است آن ها ادعا کنند که احساسات شما اشتباه است. آن ها ممکن است شما را قطع کرده یا نسبت به آن چه که تجربه می کنید یا احساس می کنید بی تفاوت باشند.

این سوء استفاده عاطفی می تواند شما را نسبت به احساسات خود بی اعتماد کند.  و ممکن است شما را بیش از حد تحت فشار یا حتی ناپایدار قرار دهد.

آن ها شما را از دوستان و خانواده خود دور می کنند

شریک شما سعی می کند در رابطه بی از حد ازتان محافظت کند. در واقع این نوع رفتار بیشتر باعث آزار و اذیت و ایجاد رابطه سمی می شود. آن ها نمی خواهند شما وقت خود را با خانواده و دوستان بگذرانید. چرا که این ها اولین افرادی هستند که تغییرات در رفتار شما را تشخیص داده و توجه آن ها را جلب می کنند. در نتیجه، آن ها سعی می کنند شما را متقاعد کنند. متقاعد ساختن این که دوستان و خانواده شما به شما اهمیت نمی دهند.

آن ها شما را از سرگرمی های شما دور می کنند

نشانه های رفتاری یک رابطه سمی

متجاوز سعی می کند شما را از هر چیزی که با تصور او از آن چه شما باید باشید متناسب نباشد، دور نگه دارد. این بدان معناست که آن ها ممکن است سعی کنند رابطه را سمی کنند.

آن ها شما را به هر نحوی ناراضی نگه می دارند

قرار گرفتن در یک رابطه سمی شما را خوشحال نمی کند. حتی اگر متقاعد شده اید که این همان چیزی است که شما می خواهید یا این جایی است که باید در آن باشید. این موقعیت خوشحال کننده ای نخواهد بود. شما دائما منتظر اتفاقی خواهید بود. شما در حال اذیت شدن هستید و فکر می کنید که شریک شما بعد از این چه خواهند کرد. ممکن است احساس اضطراب، ترس، غم، تنهایی، انزوا یا هر تعداد دیگر از احساسات مختلف داشته باشید. اما شریک شما با این رفتار اهمیتی به شاد بودن شما نمی دهد. در عوض، آن ها فقط کنترل کردن را می خواهند، به این معنی که شما هرگز در طول ماندن در رابطه به خوشبختی نخواهید رسید.

نشانه های رفتاری یک رابطه سمی

شما همه چیز را در مورد یک رابطه سمی شنیدید و اگر خود را در یک رابطه بیابید چه کاری باید انجام دهید. شما احتمالاً تمام نشانه‌هایی را می‌شناسید که نشان می‌دهد شما را مورد سواستفاده قرار می‌دهند. اما وقتی واقعاً درای شریک سمی هستید چه اتفاقی می‌افتد؟ آگاهی از رفتار خود و نحوه رفتار با شریک زندگی خود می تواند هم شما و هم همسرتان را از غم و اندوه عاطفی زیادی نجات دهد.

نکته

هیچ کس نمی خواهد باور کند که زوجین برای یکدیگر سمی یا ناسالم هستند. با این حال، گاهی اوقات حقیقت آزار دهنده است. توانایی تشخیص علائم رفتار سمی خود می تواند به شما کمک کند تا آن را متوقف کنید و رابطه خود را نجات دهید. یا حداقل مطمئن شوید که رابطه بعدی شما می تواند یک رابطه سالم و مثبت باشد.

رفتارهای افراد در رابطه سمی

اگر متوجه شدید که این رفتارها را نشان می‌دهید، این رفتارها سمی هستند و باید در آینده از آن‌ها اجتناب کنید. “اگر یک فرد معمولی مهربان و موافق با شما دشمنی می کند، باید از خود بپرسید که چرا.” – جویس راشل

احساس می‌کنید باید مطمئن شوید که شریک زندگی‌تان «پیشرفت» نمی‌کند.

احساس غرور به هوش یا دستاوردهایتان یک چیز است. اما اگر شریک زندگی‌تان را طور دیگری ببینید، در نحوه تعامل شما با او ظاهر می‌شود. آن‌ها می توانند بگویند که شما چقدر نسبت به آن‌ها برتری دارید و این می تواند به راحتی برای شریک زندگی شما تحقیرآمیز و ناراحت کننده باشد. اگر اغلب فکر می کنید که بسیار باهوش تر از شریک زندگی خود هستید، ممکن است بخواهید یک قدم به عقب بردارید و بفهمید که آیا از آن‌ها به عنوان پس زمینه ای برای تنها هوش خود استفاده می کنید یا نه.

در رابطه سمی به نظر می رسد مکالمات همیشه از لحن مثبت دور می شوند

اگر متوجه شدید که مدام دعوا می‌کنید و در مواقعی که نیازی به این کار نیست، بدبین هستید، ممکن است به رابطه‌تان مسمومیت وارد کنید. این ممکن است ناشی از عزت نفس پایین و تمایل به ایجاد احساس در همان سطح شما باشد. احاطه با مثبت اندیشی به شما کمک خواهد کرد و همچنین قبل از شروع یک رابطه روی عزت نفس خود کار کنید. کمک از یک درمانگر برای حل مشکلات به شما کمک می کند. این کار باعث می شود تا فردی مثبت اندیش باشید و در روابط خود کمتر سمی شوید.

تهدید به جدایی (بدون معنی برای پیگیری)

اگر تنها راهی که می‌دانید چگونه به یک مشاجره پایان دهید، تهدید به جدایی است، قطعاً رفتارهای سمی را روی میز می‌آورید. اگر شریک زندگی شما به شما اهمیت می دهد و می خواهد که رابطه برقرار شود، اغلب نگرانی های خود را کنار می گذارند. همچنین هر بار که تهدید به اتمام به رابطه می کنید، از بحث و جدل باز می مانند. این رفتار نوعی سواستفاده است و می تواند به هر رابطه ای آسیب برساند.

نکته

یادگیری برقراری ارتباط و سازش سخت است. اما برای پی بردن به آن باید گام های دشواری بردارید. در صورت نیاز به جای استفاده از تهدید، زمانی را برای جلوگیری از رابطه سمی اختصاص دهید.

خلق و خوی غیر قابل کنترل

گاهی اوقات، چیزهایی می توانند ما را عصبانی کنند. با این حال، اگر متوجه می‌شوید که عصبانیت شما بسیار کم است و در طی یک اتفاق نسبت به شریک زندگی‌تان شرور و بد اخلاق می‌شوید باید کاری کنید. شما باید قبل از اینکه رابطه‌تان بدتر شود، روی خودتان کار کنید. زمانی که شما چرخه انفجار خشم، ظلم و گناه را تکرار کنید، یک رابطه سمی همانگونه باقی می ماند. بیاموزید که چگونه خشم خود را مدیریت کنید نه اینکه به خود اجازه دهید از روی دسته پرواز کنید.

مشکلات زندگی در بین اشتباهات خود

دعوا در روابط اتفاق می افتد. اغلب مواقعی وجود دارد که یکی از طرفین یا طرف مقابل کاری بی دقت یا بی فکر انجام می دهد که به احساسات طرف مقابل آسیب می رساند. در یک رابطه سالم، می‌توانید عذرخواهی کنید، بپذیرید که اشتباه کرده‌اید و جلو بروید. اگر نمی توانید آخرین باری که عذرخواهی کردید یا اعتراف کردید که کاری که انجام دادید آزاردهنده هست، ممکن است شما در رابطه سمی باشید.

نکته

وقتی یکی از طرفین همیشه عذرخواهی می‌کند، روابط ناسالم می‌شوند. بهترین راه برای رفع این مشکل این است که غرور بیش از حد خود را از بین ببرید و وقتی اشتباه می کنید بپذیرید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا