فواید یوگا برای خواب

یوگا می تواند برای همه ما تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد. فرآیند خواب نیازمند رعایت موارد مختلفی است تا بتواند انرژی مناسبی را برای شما ایجاد کند. خیلی از مادر زمینه خواب مشکلات بسیاری داریم. کمبود خواب می‌تواند آسیب های بسیاری از جمله ایجاد اختلالات روانی را به همراه داشته باشد. یکی از اختلالاتی که درباره آن صحبت کردیم اختلالات خواب است. اختلالات خواب در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد هستند که ممکن است به خاطر اتفاقات در دوران کودکی دچار اختلالات خواب شوند. یعنی اوقات هم برخی از بیماری های زمینه ای باعث اختلالات خواب می شوند.

ورزش یکی از راه هایی است که برای اختلالات خواب هستند. شما می توانید از طریق مشورت با درمانگران هم اختلالات خواب را بهبود ببخشید. یکی از نکاتی که باید بدانید این است که بتوانید خواب کافی داشته باشید. خواب کافی می تواند به شما کمک کند تا روند درمانی بهتری داشته باشید. در روان شناسی برای هر امری توضیحاتی داده شده است.

وجود اختلالات خواب در دنیا و تاثیر یوگا

در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با اختلالات خواب و درمان آن ها صحبت کنیم.

خواب بخش مهمی از زندگی است

خواب بخش مهمی از زندگی است. وقتی به اندازه کافی نمی خوابید، می توانید به سرعت خسته و تحریک پذیر شوید. بدتر از آن، اختلالات خواب می تواند باعث مشکلات جدی پزشکی، اجتماعی و شخصی شود که می تواند مدتها پس از پایان اختلال خواب ادامه یابد، به خصوص اگر درمان شما طولانی شود. اگر در رابطه با خواب مشکل دارید، مهم است که از روش های یوگا کمک بگیرید. در عین حال، یادگیری انواع مختلف اختلالات خواب می تواند شما را در مسیری برای درک الگوهای خواب خود قرار دهد، بنابراین می توانید برای رفع آن ها درمان دریافت کنید.

انواع اختلالات خواب در افراد مختلف چگونه است؟

طبق گزارش مرکز استنفورد برای علوم و پزشکی خواب، بیش از 100 اختلال خواب مختلف وجود دارد. شرایط فردی در لیست اختلالات خواب هر کدام در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:

بی خوابی ها و تاثیر یوگا

بی خوابی شامل چندین اختلال خواب متمایز است که هریک مربوط به ناتوانی در خوابیدن و یا خواب ماندن است. برخی از این موارد را اختلالات شروع و نگهداری خواب (DIMS) نیز می نامند. افراد مبتلا به DIMS نه تنها در خواب مشکل دارند، بلکه عملکرد روزانه آن ها نیز مختل می شود. آن ها ممکن است به دلیل عدم هوشیاری، ناتوانی در تمرکز و خستگی نتوانند شغلی را کنار بگذارند، مسئولیت های خانوادگی را بر عهده بگیرند و یا حتی ماشین رانندگی کنند. با وجود خستگی، بی خوابی ها هنوز نمی توانند بخوابند، زیرا با بیش از حد زندگی می کنند.

اختلالات ریتم شبانه روزی و شیفت کاری نوعی از اختلالات خواب

ریتم شبانه روزی شما در مغز شما تنظیم می شود و تحت تأثیر دوره های نور و تاریکی و همچنین مشارکت در فعالیتهای جذاب قرار می گیرد.وقتی مغز شما به شما می گوید که باید بیدار باشید، تمایل دارید که در حالت برانگیختگی قرار بگیرید. ساعت شبانه روزی به صورت ارثی است و توسط ژنتیک تعیین می شود. با این حال، با چرت زدن مکرر در طول روز، داشتن شغلی که شما را ملزم می کند به طور مکرر بین مناطق زمانی حرکت کنید می تواند به شما کمک کند. ورزش های مختلف یا نوبت کاری، مخصوصاً با تغییر شیفت، می توانید این ساعت را تضعیف کنید.

یوگا یک تمرین باستانی است

یوگا یک تمرین باستانی است که ترکیبی از حرکات مدیتیشن، تمرین بدنی، کشش، تنفس و توجه است. این می تواند طیف گسترده ای از مزایای سلامتی از جمله خواب بهتر داشته باشد. از آن جایی که یوگا می تواند آرامش بخش و ترمیم کننده باشد، راهی عالی برای رهایی از یک روز شلوغ است. اگر شب‌های زیادی را با حالت بی خوابی می‌گذرانید، گنجاندن ورزش در برنامه روزانه‌تان می‌تواند مفید باشد. این تمرین قدیمی می تواند ابزار ارزشمندی برای مبارزه با استرس باشد، بنابراین اگر بی خوابی شبانه شما با استرس مرتبط باشد، اغلب مفید است. یوگا راهی سالم برای مبارزه با احساس اضطراب و نگرانی است. این مقاله به برخی از دلایل مفید بودن ورزش برای خواب، بهترین انواع یوگا برای تمرین قبل از استراحت و ژست هایی برای امتحان می پردازد. همچنین نحوه تبدیل ورزش قبل از خواب را به یک عادت معمولی پوشش می دهد.

چرا یوگا برای خواب مفید است؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا یوگا ممکن است به بهبود خواب شما کمک کند. برخی از این موارد عبارتند از:

آگاهی از تنفس

تنفس بخشی ضروری از یوگا است، بنابراین تمرین منظم یوگا می تواند به شما کمک کند تا از تنفس خود و چگونگی تأثیر آن بر ذهن و بدن خود آگاه شوید. به ویژه تنفس عمیق می تواند به آرامش بدن و بهبود خواب شما کمک کند. 1

ذهن آگاهی

یوگا همچنین ممکن است مفید باشد زیرا رویکردی آگاهانه برای فعالیت بدنی است. نشان داده شده است که ذهن آگاهی، که شامل تمرکز توجه و آگاهی بر زمان حال است، باعث افزایش سطح ملاتونین در بدن می شود که می تواند به بهبود خواب کمک کند.

فعالیت بدنی

مطالعات متعدد نشان داده اند که ورزش منظم می تواند در کمک به خواب بهتر افراد نقش داشته باشد. در حالی که به طور کلی باید از فعالیت بدنی شدید در ساعات عصر خودداری کنید، اما ورزش های سبک تا متوسط ​​مانند یوگای ملایم با خواب تداخلی ایجاد نمی کند و در واقع می تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید.

خلاصه ای در ارتباط با این زمینه

یوگا آرامش بخش است و می تواند به شما کمک کند پس از یک روز پر استرس آرام شوید. همچنین می‌تواند خواب را با بهبود هوشیاری تنفس، افزایش تمرکز حواس و افزایش سطح فعالیت بدنی بهبود بخشد که همه این ها کیفیت خواب را افزایش می‌دهند.

آن چه پژوهش ها در ارتباط با تاثیر ورزش می گوید

تحقیقات همچنین از استفاده از یوگا به عنوان یک کمک خواب حمایت می کند. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده است که:

  • زنان بارداری که  تمرینات ورزشی می کنند، اختلالات خواب کمتری را تجربه می کنند
  • سالمندانی که  تمرین می کنند گزارش می دهند که کیفیت خواب بالاتری دارند

مطالعاتی در ارتباط با این زمینه

یک مطالعه که نتایج تحقیقات گذشته را تجزیه و تحلیل کرد به این نتیجه رسید که یوگا تأثیر مفیدی بر زنانی که مشکلات خواب را تجربه می‌کنند دارد.

برخی شواهد همچنین نشان می‌دهند که یوگا ممکن است به تسکین علائم سندرم پای بی‌قرار (RLS) کمک کند. این اختلالی است که باعث حرکات اجباری پا می‌شود که اغلب با خواب تداخل می‌کند.

بهترین مدل های یوگا برای خواب

انواع مختلفی از یوگا وجود دارد که ممکن است آن ها را امتحان کنید. اما همه آنها برای کمک به خواب بهتر مناسب نیستند. انواع خاصی از ورزش می توانند چالش برانگیزتر و نیروبخش تر باشند. به عنوان مثال، یوگای وینیاسا هر دو شکلی از یوگا هستند که شدت بیشتری دارند. اگر هدف شما خواب بهتر است، مهم است که رویکردی را انتخاب کنید که بیشتر بر روی آرامش و کشش متمرکز باشد. در این جا بهترین انواع یوگا برای انجام قبل از خواب آورده شده است:

یوگای ترمیمی

این تمرین آرامش بخش بدن را به استراحت در حالت هایی که هر کدام بیش از 20 دقیقه نگه می دارند دعوت می کند. بدن با استفاده از وسایلی مانند پتو، بلوک و تکیه گاه برای اطمینان از آرامش عمیق و تنفس دیافراگمی پشتیبانی می شود.

یوگا نیدرا

همچنین به عنوان خواب یوگا شناخته می شود. این شکل از یوگا در حالت دراز کشیدن انجام می شود و از آرامش هدایت شده برای کناره گیری از حواس و فرو رفتگی به حالت آرامش عمیق در حالی که هنوز هوشیاری کامل را حفظ می کند، استفاده می شود.

هاتا یوگا

این نوع یوگا بر روی موقعیت های مختلف بدن متمرکز است که به آسانا معروف است. معمولاً با سرعت کمتری انجام می شود و از تنفس عمیق، کشش و حرکات کنترل شده استفاده می شود.

حرکات یوگا برای خواب بهتر

خوشبختانه، برای بهره مندی از این تمرین، نیازی به تبدیل شدن به یک متخصص یوگا ندارید. یادگیری چند حرکت ساده و تمرین آن ها به عنوان بخشی از روتین شبانه شما می تواند تنش را کاهش دهد و بدن شما را آرام کند تا بتوانید با آرامش بخوابید. روال یوگای شبانه شما باید بر روی حالت هایی تمرکز کند که آرامش را تشویق می کند. صحبت با یک مربی یوگا می تواند مفید باشد.ا

خم شدن به جلو با حالت ایستاده (uttanasana)

این حالت شامل اجازه دادن به بالاتنه شما روی پاهای خم شده به آرامی در حالی که در وضعیت ایستاده و سر و گردن به سمت زمین شل است، می شود.

منابع
وبسایت verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا