روانشناسی چند دلیل حسادت را توضیح می دهد

چند دلیل حسادت برای روان شناسی وجود دارد. حسادت یکی از مواردی است که روابط را به خطر می اندازد. اما مسئله اصلی این است که حسادت باید مدیریت شود. در دنیای امروزی روابط و برقراری آن نیاز به اعتماد بین هر دو فرد دارد. هر نوع رابطه ای بعد از مدتی ممکن است نیاز به برقراری ارتباط جنسی داشته باشد. ممکن است روحیات همسر شما نیز تغییر کند. روابط عاشقانه در افراد مختلف متفاوت است. ‌

برخی از افراد توانایی ایجاد رابطه ندارند. در واقع آن ها نمی توانند خود را به شخصیتی برسانند که به غیر از رابطه جنسی به چیز دیگری فکر کنند. شخصیت در افراد مختلف متفاوت است. رابطه جنسی انواع مختلفی دارد. گاهی اوقات در اطرافیان خودمان کسی را می ببینیم که اعتیاد به روابط جنسی دارند. این گونه اشخاص باید برای درمان خود به مشاوره مراجعه کنند. مشاوره می تواند برای روابط جنسی به افراد مختلف کمک کند. در مقاله های قبل در ارتباط با روابط مختلف صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که روانشناسی چند دلیل حسادت را توضیح می دهد (و چگونه آن را متوقف کنیم).

خوشبختی در زندگی و ابراز حسادت در روابط

در مقاله های قبل در ارتباط با این که شادی و خوشبختی چه تاثیری بر ذهنیت افراد دارد صحبت کردیم. ما گفتیم که شادی و خوشبختی می تواند بر ذهنیت و جسم افراد تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد. امروز بررسی خواهیم کرد که چند دلیل برای ترک رابطه سمی و نحوه دریافت کمک چگونه است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در روانشناسی چند دلیل حسادت را توضیح می دهد (و چگونه آن را متوقف کنیم)، صحبت کنیم.

تحقیقات در ارتباط با این زمینه

مردان همچنین می خواهند در مورد از دست دادن میل جنسی وعدم ابراز حسادت در روابط خود مدیتیشن کنند. با امتناع از تسلیم شدن به  ارضای جنسی، انرژی از طریق بدن مرد به داخل او باز می گردد. این به او این امکان را می دهد تا در ساعاتی دیگر عشق بورزد و بعد از رسیدن به ارضای جنسی، احساس انرژی، تمرکز و شفافیت کند. برعکس احساس خستگی.

 • برای عدم ابراز حسادت در روابط متعهد باشید
 • می توانید نسبت به یکدیگر متعهدتر باشید و رسیدن به بالاترین خود آسان تر خواهد بود.

از دست دادن رابطه جنسی و چند دلیل حسادت

این یک باور عمومی است که میل جنسی یا رابطه جنسی زنان به طور ذاتی در طول بارداری افزایش می یابد، اما اغلب درست برعکس است.  دلایل متعددی وجود دارد که چرا تغییراتی که یک زن در طول بارداری تجربه می کند می تواند بر وضعیت جسمی و عاطفی او و در نتیجه باعث از دست دادن میل جنسی او شود.

راه های سالم برای ابراز حسادت در روابط

ابراز حسادت در روابط یک احساس مشترک انسانی است و تقریباً همه ما آن را در مقاطعی در روابط، به ویژه روابط عاشقانه تجربه کرده ایم. گاهی اوقات این احساس حسادت زودگذر است. اما در برخی مواقع ممکن است این حسادت را فرا بگیرد و ممکن است احساس کنیم که باید این احساسات را به شریک زندگی خود ابراز کنیم. سوال این است که چگونه این کار را به شیوه ای سالم و مفید انجام دهیم. این کار باعث می شود تا احساسات و نگرانی های ما شنیده شود و خطوط ارتباطی و اعتماد در رابطه دست نخورده باقی بماند. بیایید نگاهی به معنای حس حسادت در روابط عاشقانه بیندازیم و چگونه با شریک زندگی خود در مورد این احساسات گفتگو کنید.

آیا حسادت در روابط طبیعی است؟

تجربه احساس ابراز حسادت در روابط بسیار رایج است. خواه شریک زندگی شما کاری انجام دهد که ممکن است این احساسات را توجیه کند. همانند معاشقه با شخص دیگری یا خیانت در رابطه. تئوری هایی وجود دارد که حسادت مبنایی تکاملی دارد و انسان ها به گونه ای تکامل یافته اند که از روابط عاشقانه خود محافظت کنند. این کار باعث می شود تا احتمال خیانت را دفع کنند.

انواع ابراز حسادت در روابط به صورت سالم در مقابل ناسالم

بسیاری از ما حسادت را در منظری منفی درک می کنیم. ما یک فرد حسود را فردی می‌دانیم که نسبت به رابطه خود احساس اضطراب و ناامنی می‌کند. یا ممکن است به شریکی خشمگین و مالک فکر کنیم که به هر حرکت دیگری مشکوک است، خواه موجه باشد یا نباشد. اما در حالی که اشکال وسواس گونه حسادت می تواند کاملاً ناسالم باشد. و گاهی اوقات می تواند به سوء استفاده عاطفی یا خشونت تبدیل شود. گاهی اوقات حسادت یک احساس سالم برای تجربه در یک رابطه است.

وقتی از دریچه‌ای متفاوت به آن نگاه می‌کنیم، ممکن است یک شریک حسود کسی باشد که نسبت به رابطه خود احساس شور و اشتیاق دارد و می‌خواهد با بیان نیازها و مرزهای خود، پایه‌ای از اعتماد ایجاد کند.

ارتباط حسادت با موارد دیگر در روابط

در واقع، محققان دریافتند که حسادت در روابط با:

 • افزایش عشق به شریک زندگی
 • احساسات بزرگ تر از “عاشق بودن”
 • ثبات رابطه بیشتر

به عبارت دیگر، ابراز حسادت در روابط گاهی اوقات می‌تواند جزء سالم روابط باشد و وقتی به اشتراک گذاشته شود و به شیوه‌ای مثبت بیان شود، ممکن است شادی کلی و طول عمر رابطه را افزایش دهد.

توضیحات درباره دلیل حسادت

مهم است به خاطر داشته باشید که اگر فکر می‌کنید که شریک زندگی‌تان خیانت می‌کند. چه در حال داشتن روابط جنسی با کسی، داشتن یک رابطه عاطفی یا پا گذاشتن یک قانون توافق شده برای نحوه رفتار در رابطه‌تان – با شما روبرو هستید.

روانشناسی چند دلیل حسادت را توضیح می دهد (و چگونه آن را متوقف کنیم)

زمانی که شخصی در زندگی شما دخالت هایی می کند مطمئناً قدرت را در دست می گیرد، فقط به خود بگویید که باید از تفکر مثبت استفاده کنید. گاهی اوقات، حتی ممکن است نفهمید که چرا حسادت رخ می‌دهد، یا چگونه می‌توانید جلوی آن را بگیرید. برای کمک به شما، در این‌جا بیان می کنیم که چگونه روانشناسی چند دلیل حسادت را توضیح می دهد و چگونه می توان آن را در چند مرحله متوقف کرد.

چند دلیل حسادت – تفکر وسواسی

تفکر وسواسی می تواند در همه روابط – و به طور کلی برای بیشتر جنبه های زندگی – بسیار مضر باشد. در اشکال شدیدتر، می تواند بخشی از یک اختلال روانی یا نشانه ای از آن باشد. با این حال، سطوح کمتر شدیدی از تفکر وسواسی در طیف وسواس وجود دارد. در این‌جا برخی از اشکال تفکر وسواسی وجود دارد:

 • در مدیریت هر چیز نامشخص یا ناشناخته با مشکل روبرو هستید
 • واکنش ضعیف به ناتوانی در کنترل موقعیت
 • درگیر شدن در افکار پر از شک و تردید
 • در مورد جزئیات کوچک تعجب می کنید و آن‌ها را نامتناسب می کنید
 • فاجعه سازی مسائل جزئی با تبدیل آن‌ها به مسائل بزرگتر

چگونه تفکر وسواسی باعث تقویت این حالت می شود؟

اما چگونه این حسادت را تقویت می کند؟ خوب، حسادت اغلب یک احساس غیرمنطقی است که از تفسیر نادرست چیزی ناشی می شود. این افکار وسواسی اغلب محصول ناامنی، احساس گناه یا سایر احساسات مشابه هستند که می تواند به مارپیچ حسادت تبدیل شود. به عنوان مثال:

 • هیجان یک دوست برای یک گروه جدید در ذهن شما باعث ایجاد این حس می شود زیرا احتمال این که آن‌ها علاقه خود را نسبت به شما برای آن گروه دوستان جدید از دست بدهند زیاد است.
 • کسب و کار قابل توجه یک شریک در دو روز گذشته شما را به این فکر می کند که آیا آن‌ها خیانت می کنند یا خیر
 • تعریف و تمجید یک کارمند از شخص دیگری در کنار شما باعث می شود از این ترس داشته باشید که شغل خود را از دست بدهید زیرا به اندازه کافی خوب نیستید.
 • عدم توانایی شما برای کمک به یکی از اعضای خانواده شما را نگران می کند که آن‌ها ارتباط با شما را قطع کنند.

از واقعیت جدا شوید

برخی از احساسات حسادت دلیل خوبی برای ظهور دارند. اما به دلیل ماهیت خود، بیشتر حسادت تا حدی با واقعیت جدا است. چیزهایی را می بیند که وجود ندارند و حتی می توانند افکار را در سر شما بپیچانند و باعث شوند فکر کنید ایده های شما منطقی هستند در حالی که نیستند. برای تعیین این که آیا حسادت ریشه در واقعیت دارد، می توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا الگوی دقیقی وجود دارد که دلیلی برای حسادت نشان دهد یا اینکه این احساسات از یک رویداد مجزا نشأت می‌گیرند؟
 • آیا حقایقی که این فرآیند خود را بر اساس آن‌ها قرار می دهید واقعا واقعی هستند؟
 • چه مقدار از حادثه تحریک کننده شامل سوء تفاهم و عدم ارتباط است؟
 • آیا رفتار حسادت آمیز را در موقعیت های مشابه اغلب در گذشته از خود نشان داده اید، فقط به دلیل شرایطی که باعث تحریک احساسات است؟

تحقیقات نشان می دهد که حسادت می تواند بر دقت شما تأثیر بگذارد.

پارانویا از چند دلیل حسادت

ما در مورد این که چگونه وسواس می تواند در یک طیف باشد صحبت کرده ایم. ترس نیز در یک طیف است. احتمالاً در مورد اختلالات شدید با پارانویا به عنوان عامل اصلی شنیدید، یا این که چگونه پارانویای متوسط ​​یکی از علائم اصلی طیف گسترده ای از سایر شرایط سلامت روان است. اما پارانویا می تواند اشکال ملایم تری در طیف داشته باشد و حسادت را دامن بزند. مشکل این است که این یک چرخه بی پایان است: پارانویا به حسادت دامن می زند، و این حس پارانویای بیشتری را دامن می زند، که باعث رنجش بیشتر می شود. اینگونه است که می توانید آنقدر بیش از حد پارانوئید شوید که به هر چیزی که فکر می کنید ریشه در واقعیت ندارد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

پارانویای خفیف تا متوسط ​​انواع حسادت اغلب شامل موارد زیر است:

 • ناتوانی در اعتماد به دیگران به دلیل ترس از آسیب یا صدمه
 • احساس می کنید همه چیز برای به دست آوردن یا آسیب رساندن به شما است
 • نگرانی از اینکه مردم در خفا در مورد شما بد فکر می کنند، حتی زمانی که هیچ یک از اعمال آن‌ها نشان دهنده آن نیست
 • سرزنش دیگران یا بهانه تراشی برای چیزهای کوچکی که کمتر کسی، در ابتدا متوجه آن می شد
 • محافظت از خود تا حد زیادی در برابر خرابکاری، خیانت و تهدید
 • چنگ زدن به تکه‌های شواهدی که به ندرت وجود دارد که باورهای شما را تأیید کند
 • با این باور که اکثر افراد، اگر نه همه، نیت بدی در درون خود دارند

برای توقف این حس حسادت را درک کنید

حسادت به عمل تمایل به چیزی که شخص دیگری دارد، اما شما نمی‌خواهید، اشاره دارد، در حالی که دلهره به عنوان ترس از اینکه چیزی از شما گرفته شود، تعریف می‌شود. به عنوان مثال، شما نسبت به ارتقای شغلی شخصی حسادت خواهید داشت، اما زمانی که شخص دیگری با شریک عاشقانه شما معاشقه می کند، دلهره دارید. در این‌جا چند راه برای درک حسادت وجود دارد:

 • یاد بگیرید چگونه حسادت را بشناسید
 • وقتی بتوانید بفهمید که به چه چیزی حسادت می کنید، این احساس کنترل به شما کمک می کند تا آرامش خود را به دست آورید.

 

 

منابع
powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا