روانشناسی توضیح می دهد که چگونه “ژورنال نویسی شناختی” می تواند تفکر منفی را متوقف کند

ژورنال نویسی شناختی می تواند به ما در زمینه کنترل تفکر منفی کمک کند. موفقیت لازمه تلاش است. هر چه افراد در زندگی بیشتر تلاش کنند طبیعتاً زودتر به موفقیت خواهند رسید. بسیاری از افراد هستند که در زندگی موفق بوده اند.

آن ها به یک باره شکست خورده‌ اند و از این شکست ناامید شدند. در واقع آن ها راه خود را ادامه نداده اند.  این ناامیدی باعث می شود در مسیر. زندگی دچار مشکلاتی شوند. از آن سمت هم افرادی هستند که از شکست های خود درس می گیرند. شکست در زندگی به معنای پایان کار نیست. سعی کنید مثبت اندیش باشید. در ادامه می خواهیم ببینیم که روانشناسی توضیح می دهد که چگونه “ژورنال نویسی شناختی” می تواند تفکر منفی را متوقف کند، چگونه است.

احساس شادی و خوشبختی یک نوع از روش ژورنال نویسی شناختی

در مقاله های قبل در ارتباط با این که شادی و خوشبختی چه تاثیری بر ذهنیت افراد دارد صحبت کردیم ما گفتیم که شادی و خوشبختی می تواند بر ذهنیت و جسم افراد تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد. شادی انواع مختلفی دارد و واکنشی در بدن است که باعث ایجاد هورمون های خوب در بدن خواهد شد. هورمون ها در بدن به خصوص هورمون های شادی بسیار می تواند باعث موفقیت و پیشرفت شما شود. در ادامه می خواهیم بدانیم که چگونه بر شک خود غلبه کنیم و موفق شویم. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با روانشناسی توضیح می دهد که چگونه “ژورنال نویسی شناختی” می تواند تفکر منفی را متوقف کند، صحبت کنیم.

مقاله با استرس با ژورنال نویسی شناختی

برای چندین دهه، ما می دانستیم که ” مثبت اندیشی” می تواند با استرس مبارزه کند. حتی با استرس و تمرکز بر آن چه که کار می کند، مقابله کند.  در واقع به ما کمک کند تا دیدگاه بدتری نسبت به آن چه که با آن روبرو هستیم، داشته باشیم . به ما این امکان را بدهد که همه چیز را در چشم انداز قرار دهیم.  محققان و روانشناسان درک ما را در مورد این که چگونه می توانیم این فرآیند  را معکوس کنیم افزایش داده اند. در صورتی که بخواهیم خود را مجبور به نفی احساسات خود کنیم. یا حتی خطرات احتمالی را در موقعیتی که با آن روبرو هستیم نادیده بگیریم.  یا به گونه ای عمل کنیم که غلط عمل می کند، درک ما را افزایش داده اند. این منجر به تمرکز بر این فرآیند با تمرکز بر اصالت شده است، که برای تسکین استرس به خوبی کار می کند.

نحوه عملکرد ژورنال نویسی شناختی

روش دیگر که مثبت اندیشی کار می کند کمتر آشکار است، اما شاید حتی قوی تر باشد. باربارا فردریکسون، تأثیرات کلی مثبت نگری را مطالعه کرده است. او دریافت کرد که نقطه ای وجود دارد که در آن خلق و خوی مثبت ما می تواند ما را به جایی خوب برسد.  این جایگاه  باعث می شود که ماخلاق تر، با انگیزه تر و مقاوم تر در برابر استرس باشیم. نکته این است که دیدگاه ما به طور کلی گسترده تر است. ما فرصتهایی را می بینیم که ممکن است از دست داده باشیم و معتقدیم که می توانیم آن ها را برای ما مفید سازیم. ما همچنین زیبایی بیشتری را در جهان می بینیم و قدر آن را بیشتر می دانیم. به طور کلی توانایی ما در مدیریت استرس افزایش می یابد.  بنابراین کمتر به مارپیچ نزولی واکنش می پردازیم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

به طور کلی، هنگامی که به نقطه ای می رسیم که احساسات مثبت را به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از احساسات منفی تجربه می کنیم.  این چرخه مثبت ماندگار به حرکت در می آید و دستیابی به آن و حفظ آن بسیار آسان تر می شود.

چقدر به ژورنال نویسی شناختی نیاز داریم؟

به طور خاص،حالات روحی ما سه برابر بیشتر از منفی است. یا اگر نسبت مثبت به منفی ما سه به یک است، به نقطه اوج می رسیم. که در آن “مارپیچ رو به بالا” مثبت را تجربه می کنیم. حتی  همه چیز ظاهر می شود برای قرار گرفتن در موقعیت روحی و عملکردی ما.  با تمرکز بر ایجاد نسبت 3 به 1 برای خود، می توانید تجربیات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنید. این ها به خودی خود سودمند هستند، اما می توانند چیزهای بیشتری را برای شما نیز فراهم آورند.

راه هایی برای ژورنال نویسی شناختی در مواجهه با افراد استرس زا

وقتی احساس استرس می کنید، لحظه ای به این فکر کنید که چه چیزی باعث می شود که اینطور فکر کنید. اولین منابعی که به ذهن می رسد احتمالاً برجسته ترین نقش ها در سطح استرس شما هستند. اگر افراد استرس‌زای خاصی به ذهنتان می‌آیند، بهترین گزینه این است که از آن ها دوری کنید، اما این همیشه ممکن نیست. در عوض، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که افرادی که باعث استرس می شوند را شناسایی کنید و راه هایی برای محافظت از خود در برابر طرز فکر منفی آن ها بیابید. چه از بستگان، چه همکاران یا رئیستان، می توانید یاد بگیرید که به طور موثر با این موقعیت کنار بیایید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر می ترسید که کسی شادی شما را از بین ببرد، ممکن است حتی قبل از دیدن او احساس استرس کنید.

شناسایی افراد سمی در زندگی

شناسایی افراد سمی در زندگی می تواند به شما کمک کند تا کمی بهتر با آن ها برخورد کنید. بررسی عوامل استرس زا می تواند تفاوت زیادی در حفظ خونسردی شما و محافظت از رفاه شما ایجاد کند. خوشبختانه، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در برخورد با افراد استرس‌زا مثبت باشید.

راه هایی که یک ذهنیت مثبت بهتر از یک ذهنیت منفی است

سوال قدیمی برای تعیین اینکه آیا شما دارای یک ذهنیت مثبت هستید یا بدبین این است که آیا لیوان را نیمه خالی می بینید یا نیمه پر.

روانشناسی توضیح می دهد که چگونه “ژورنال نویسی شناختی” می تواند تفکر منفی را متوقف کند

اگر بتوانید جنبه های CBT (درمان رفتاری شناختی) را با ژورنال نویسی شناختی ترکیب کنید تا با تفکر منفی مبارزه کنید، چه اتفاقی می افتد. یک پزشک دارای مجوز در اروپا چیزی به نام «ژورنال نویسی شناختی» را اختراع کرد که می تواند به مردم کمک کند «فکر خود را باز کنند».

دکتر ریچارد راگنارسون، می‌گوید روش ژورنال نویسی شناختی او «فرآیندی تکرارپذیر است که می‌توانید برای افزایش خودآگاهی، چالش فرضیات خود، و آزمایش انواع جدید تفکر از آن استفاده کنید».

نکته

او در ادامه توضیح می دهد که در حالی که نوشتن افکار خود در یک مجله می تواند به شما کمک کند تا تفکر خود را مشاهده کنید، روزنامه نگاری سنتی هیچ تغییری در نحوه تفکر فعلی شما ایجاد نمی کند. در عوض، اکثر مردم در نهایت شواهد بیشتری برای باورهای خود به دست می‌آورند که می‌تواند الگوهای تفکر ناسالم را تقویت کند.

نظر این پزشکان در ارتباط با این زمینه

بنابراین، راگنارسون می خواست نوعی از ژورنال نویسی را امتحان کند که به افراد کمک کند در عین حال درونی ترین افکار و احساسات خود را بنویسند. در زیر توضیح خواهیم داد که چرا ژورنال نویسی شناختی می تواند راهی موثر برای غلبه بر عادات فکری غیرمفید ارائه دهد. در این‌جا بیان می کنیم که چگونه ژورنال نویسی شناختی می تواند تفکر منفی را متوقف کند:

دکتر راگنارسون می‌گوید که انواع دیگر ژورنال‌نویسی، ما را از تغییر طرز فکرمان باز می‌دارند، زیرا «ترجیح ما را برای حفظ انسجام درونی» تقویت می‌کنند. این اساساً روش ذهن ما برای درک جهان و کمک به ما برای زنده ماندن بر اساس درک ما از آن است. این یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است که افراد تغییر را بسیار دشوار می‌دانند. زیرا به معنای واقعی کلمه باید مغزمان را دوباره بازیابی کنیم تا برنامه‌ریزی عمیق‌اش را تغییر دهیم.

نکته

وقتی می‌خواهیم درک خود از جهان را تغییر دهیم، باید با تفکر و درک فعلی خود از آن مبارزه کنیم. همانطور که می دانید، این می تواند کاملا غیرممکن به نظر برسد. البته برای ایجاد تغییر باید جور دیگری فکر کرد و واکنش نشان داد. این کار زمان بر است، اما ژورنال نویسی شناختی می تواند پله ای در مسیر مثبت اندیشی باشد. در این‌جا اساس ژورنال نویسی شناختی وجود دارد:

  • ابتدا باید وقایع عاطفی و ذهنی را با استفاده از روش‌های عینی به شکلی که برای شما ظاهر می‌شوند، توصیف کنید.
  • سپس، باید ارتباطات مشاهده شده بین احساسات، افکار و شرایط خود را مستند کنید.
  • در نهایت، این روش‌ها شما را قادر می‌سازد تا روش‌های تفکر خود را به چالش بکشید و کشف کنید که چگونه می‌توانید با تغییر افکار خود احساس بهتری داشته باشید.

علیرغم موثر بودن این روش ژورنال نویسی شناختی، راگنارسون می گوید که این روش جایگزینی برای کار با یک درمانگر مجاز نیست. همانطور که در درمان پیشرفت می کنید، به شما کمک می کند تا در به کارگیری تکنیک های خودیاری که در این‌جا یاد می گیرید مؤثرتر شوید. بنابراین بهتر است در ابتدا از هر دو روش استفاده کنید. اکنون، قبل از اینکه به جزئیات ژورنال نویسی شناختی بپردازیم، به آنچه “مدل ABC شناخت” نامیده می شود، خواهیم پرداخت.

مدل ABC شناختی در زمینه ژورنال نویسی

این به معنای فعال شدگی رویداد، باورها و پیامدها است. اساساً تمام تجربیات زندگی از این سه ایده تشکیل شد. رویداد فعال کننده این هر رویدادی است که زنجیره ای از افکار و احساسات را برانگیزد. این می تواند یک رویداد داخلی یا خارجی باشد. اما در این مقاله، ما فقط بر روی خارجی تمرکز می کنیم.

باور این افکار و احساسات ما در مورد این ژورنا

ل نویسی شناختی است. حتی ممکن است متوجه آن‌ها نشویم اگر ظریف باشند. اما همچنین می توانند بسیار مزاحم باشند. باورهای ما به سادگی می توانند تصاویر ذهنی نیز باشند.

عواقب

اینها نتایج اعمال یا احساسات ما هستند که در دو حالت رخ می دهند. بنابراین، افکار ما ناشی از احساسات و باورهای ما در مورد یک رویداد خاص است و ما بر اساس احساس خود عمل می کنیم. این توضیح می‌دهد که چرا افراد به روش‌های ژورنال نویسی شناختی نسبت به محرک‌های یکسان واکنش نشان می‌دهند. زیرا باورها و افکار آن‌ها در مورد رویداد منجر به پیامدهای متفاوتی می‌شود.

مثالی در ارتباط با این زمینه

به عنوان مثال، اگر مجبور باشید در کلاس خود سخنرانی کنید و احساس کنید که خوب نخواهید بود، احتمالاً خودتان را روانی خواهید کرد. با این حال، اگر احساس اعتماد به نفس دارید و می دانید که سخنرانی خوبی ارائه خواهید کرد، نتایج احتمالاً این را نشان خواهند داد. افکار ما به واقعیت تبدیل می شوند. با دانستن این موضوع، می‌توانیم افکار خود را با آن‌چه می‌خواهیم در دنیای بیرون ببینیم مطابقت دهیم.

مشکل واقعی در این واقعیت نهفته است که در زندگی روزمره، ما اغلب به اعتقادات خود توجهی نمی کنیم.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا