بهترین راه برای تغییر کارها برای جلوگیری از فرسودگی شغلی

بهترین راه برای تغییر کارها برای جلوگیری از فرسودگی شغلی

در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات روانی بسیاری وجود دارد. اختلالات روانی فقط مختص به افراد سالمند یا دچار مشکلات جسمانی نیست. گاهی اوقات بزرگترین اشخاص در زندگی دچار اختلالات روانی هستند. افرادی که در محل کار خود تنش های فراوان دارند ممکن است دچار اختلالات روانی شوند. بسیاری از افراد هستند که خود را شدیداً مشغول کار و فعالیت می کنند. این درست است که برای رسیدن به موفقیت باید تلاش کرد. اما اگر بیش از حد فعالیت داشته باشید و به خود استراحت ندهید دچار اختلالات روانی خواهید شد. یکی از این اختلالات روانی فرسودگی شغلی است. فرسودگی شغلی می تواند آسیب های مختلفی را به فرد وارد کند. حتی ممکن است زندگی فرد را مختل کند.

در ادامه می خواهیم ببینیم که بهترین راه برای تغییر کارها برای جلوگیری از فرسودگی شغلی چیست. تمام این ها مواردی است که ممکن است برای همه ما به وجود بیاید. در دنیایی که زندگی می کنیم خیلی از موارد دست به دست هم دادند تا ما از لحاظ روحی روانی دچار مشکلاتی باشیم که بزرگ ترین آن هم ویروس کرونا است. همان طور که می بینید این بیماری بر همه فعالیت های جامعه تأثیر گذاشته است. یکی از مشکلات روانی که به خاطر زیاد کار کردن است فرسودگی شغلی است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با بهترین راه برای تغییر کارها برای جلوگیری از فرسودگی شغلی صحبت کنیم.

علائم فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

خستگی، احساس بدبینی و کاهش کارآمدی حرفه ای همه علائم فرسودگی شغلی هستند.  سازمان بهداشت جهانی آن را “پدیده سازمانی” می نامد. فرسودگی شغلی قابل پیشگیری است.  نکته ای که باید بدانید این است که همه ما در معرض تجربه آن هستیم. یکی از راه های شگفت انگیز برای جلوگیری از فرسودگی شغلی این است که به روز خود ساختار دهید. باید  تمرکز خود را بر روی انتقال عمدی از یک فعالیت به فعالیت دیگر بگذارید. این کار باعث می شود خود را به زندگی شخصی و زندگی شخصی خود را به کار خود منتقل نکنید.

بسیاری از ما در خانه کار می کنیم یا حتی در جایی که می خوابیم کار خود را انجام می دهیم.  ساعت های طولانی در مشاغل ضروری کار می کنیم.  یا در تمام روز والدین کودکان مدرسه ای هستیم. ممکن است این کار غیرممکن به نظر برسد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

با این حال، ممکن است در این مدت نیازهای سلامت جسمی و روانی خود را اولویت بندی کنید.  در حالی که استرس خود را به حداقل می رسانید و استراحت های خود را به حداکثر می رسانید.


در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

به روز خود ساختار های متفاوتی اضافه کنید

حتی اگر هر روز برای شما متفاوت به نظر برسد، مهم این است که ساختار خود را در روز های دیگر هم ایجاد کنید. تا بتوانید به طور فعال از کاری به وظیفه دیگر حرکت کنید. این کار باید بدون این که تحت فشار قرار بگیرید یا کار زیادی انجام دهید انجام شود. انجام چند وظیفه در برخی مواقع اجتناب ناپذیر است. اما شما می خواهید تا آن جا که ممکن است در برنامه ریزی محدوده های زمانی پیشقدم باشید. این کار باعث می شود تا بتوانید فعالیت های مهم  را انجام دهید. همانند ورزش، گذراندن وقت با همسرتان یا شرکت در گروه درمانی را در اولویت قرار دهید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

فرسودگی شغلی

برای کسانی که بیکار هستند، کار نمی کنند و یا به طور 24 ساعته والدین ندارند خطراتی وجود دارد. برنامه ریزی برای انجام کارهای روزانه می تواند به شما انگیزه و هدف بدهد. حتی اگر این کار به سادگی کشیدن پاها، روزنامه نگاری یا تماس با یک دوست باشد.

به گفته دیوید رابین، دکترای تخصصی، روانپزشک، عصب شناس و بنیانگذار Apollo Neuro، فرسودگی شغلی خطرناک است. فرسودگی شغلی سیستم عصبی ما را سرکوب می کند.  به این معنی که توانایی ما در بهره وری در کار، ایجاد، خواب خوب، تولید مثل و ساختن معنی دار است.

جلوگیری از فرسودگی شغلی از نظر دکتر رایین

برای جلوگیری از فرسودگی شغلی، دکتر رابین توصیه هایی می کند. او می گوید کارهای زیر را به روز خود اضافه کنید و توضیح می دهد که چگونه می توانند برای شما مفید باشند:

روز خود را با یک کار مولد آغاز کنید

این می تواند شامل تخت خواب، انجام تمرین تنفسی یا مدیتیشن باشد. او توضیح می دهد بدن ما عاشق روال عادی است. به ویژه روال عادی که زندگی ما را غنی می کند. هر چه بیشتر در زندگی خود ساختار ایجاد کنیم،  فضای بیشتری برای تمرکز و بازیابی ایجاد می کنیم.

برای کاهش فرسودگی شغلی ایجاد فضای کاری تعیین شده را اولویت قرار دهید

دکتر رابین می گوید، برخی در یک فضای کوچک زندگی می کنند.  ایجاد یک منطقه کاری جداگانه که می توانید به آن جا بروید و از آن دور شوید، به ایجاد تعادل بهتر در زندگی کمک می کند. با استفاده از این فضا، می توانید ذهن خود را برای جابجایی و خروج از حالت کار آموزش دهید.

وقت استراحت برای  ناهار داشته باشید.

فرسودگی شغلی

او توضیح می دهد که کار از خانه به صورت جسمی و روحی مرز بین زندگی شخصی و حرفه ای را محو می کند. بنابراین تعیین زمان صرف ناهار و دور شدن از میز کار (و کار شما) مهم است.

برای کاهش فرسودگی شغلی گوشی یا لب تاب خود را خاموش کنید.

او می گوید در پایان روز، لپ تاپ خود را ببندید و تلفن را روشن نکنید. مزاحم استراحت خود نشوید و به طور رسمی روز کاری را به پایان برسانید. خاموش کردن صفحه نمایش قبل از خواب نیز می تواند به بهبود خواب و کاهش استرس کمک کند.

راشل گلدمن، دکترای تخصصی، FTOS، روانشناس مجاز، بالینی نکته ای را می گوید. این که ایده هوشمند دیگر این است که “زمان گذار” را به روز خود بسازید. به ویژه این که بسیاری از ما در حال حاضر در خانه کار می کنیم و احساس می کنیم نمی توانیم “آن را کنسل کنیم.”چند دقیقه قبل از شروع کار و دوباره پس از اتمام کار کاری انجام دهید تا به انتقال اطلاعات شما کمک کند. مغز خود را برای کار بعدی آماده کنید، خواه شام ​​بخورید یا وقت خود را با خانواده بگذرانید.

به احساسات خود توجه کنید

صرف‌ نظر از این که روز شما چقدر شلوغ است، سعی کنید احساسات خود را همانطور که احساس می کنید بشناسید.  راه‌ های فعالی را برای رفع آن ها بیابید تا این احساسات شکل نگیرند. ممکن است به پیاده روی کوتاهی بروید، یوگا انجام دهید، با درمانگر خود تماس بگیرید، یا به تنهایی بنشینید. بهتر است از حالت فشرده خارج شوید. ما در طول روز به تنفس کننده نیاز داریم تا بتوانیم در زمان حال دوباره متمرکز شویم.

چگونه برای کاهش فرسودگی شغلی تنفس آگاهانه را تمرین کنیم؟

دکتر رابین توصیه می کند که تنفس آگاهانه انجام شود. این کار می تواند در هر لحظه در طول روز مورد استفاده قرار گیرد و فقط در چند دقیقه قابل انجام است. در این جا سه ​​روش برای تمرین وجود دارد:

  • لب های خود را جمع کنید، اما بدون ایجاد صدا.
  • از طریق دهان نفس بکشید و از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید.
  • حرکت و ورود هوا به داخل بدن را احساس کنید.

دکتر رابین نکته ای را می گوید. این که توجه داشته باشید که با حرکت بسیار ملایم و ملایم لب های خود می توانید بسیاری از موارد را کنترل کنید.  می توانید سرعت و میزان هوای وارد شده به دهان و ریه های خود را تغییر دهید.” “سعی کنید حداقل کمی بیشتر از دم خود بازدم کنید.”

انعطاف پذیری برای کاهش فرسودگی شغلی

برای همه ما، ساختار بسیار مهم است، اما انعطاف پذیری نیز برای کاهش فرسودگی شغلی مهم است. اگر برای استراحت وقت نگذارید، می توانید به راحتی وقت خود را از دست بدهید. شما هرگز آن ها را به دست نیاورید. این می تواند به یک الگوی تکراری تبدیل شود.  می تواند شما را در معرض خطر بالای فرسودگی شغلی قرار دهد. این فرایند به ویژه در مورد والدین صادق است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

“یافتن تعادل بین کار و فرزند پروری نیاز به تفکر و استراتژی دارد. ایمی مارتینز، PsyD، مدیر روابط بالینی در موسسه رایت لس آنجلس (WILA) می گوید: برای والدین مهم است که به یاد داشته باشند که نیروی  احساسی را در خود تقویت کنند. قبل از هر چیزی به نیازهای فرزندان خود روی آن ها این احساسات را بگذارند.

استراحت های برنامه ریزی شده به والدین چگونه در زمینه کاهش فرسودگی شغلی کمک می کند؟

The best way to change jobs is to prevent burnout

استراحت های برنامه ریزی شده به والدین کمک می کند تا ثبات قضاوت را حفظ کنند و دچار فرسودگی شغلی نشوند. به آن ها فضایی برای انتظار می دهند. همچنین الگویی برای فرزندان خود ایجاد محدودیت در زمان و استراحت مهم است. او در این زمینه می گوید برنامه هفتگی شخصی و کاری خود را با هماهنگی با اعضای خانواده خود بررسی کنید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا