رابطه درمانی ایماگو چیست؟

افراد برای داشتن زندگی بهتر بیشتر اوقات سعی می کنند از روابط درمانی مخلف استفاده کنند. امروزه زوجین برای داشتن رابطه بهتر و زندگی با آرامش بیشتر در تلاش هستند و راه های مختلفی نیز امتحان می کنند. رابطه درمانی ایماگو یک نوع درمان است که به تازگی توسط بسیاری از روان شناسان و پزشکان در دست بررسی قرار گرفته است. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با رابطه درمانی ایماگو و تاثیرات درمانی آن بر زوجین آشنا کنیم. زوجینی که برای ببهبود روابط خود اقدام می کنند باید به متخصصان و مشاوران یا زوج درمانگر ها مراجعه نمایند.

ایماگو

رابطه درمانی ایماگو چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

ایماگو درمانی یک سبک خاص از رابطه درمانی است که برای کمک به درگیری در روابط و مناسبات برای بهبود و رشد طراحی شده است. اصطلاح imago به معنای “تصویر” در لاتین است و در چارچوب رابطه درمانی imago ، به “تصویری ناخودآگاه از عشق آشنا” اشاره دارد. رابطه درمانی ایماگو (IRT) با هدف تجهیز زوجین به ابزار های لازم برای برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق روش های سالم تر  و آشکار ساختن مسیر عاطفی شکل گرفته در کودکی که آن ها را به سمت وضعیت فعلی سوق می دهد. این شکل از روش درمانی به منظور کمک به زوجین در رونمایی از مولفه های ناخودآگاه خود، تکنیک های معنوی و رفتاری را با روش های روان شناختی غربی ترکیب می کند.

رابطه درمانی ایماگو شامل مشاهده درگیری بین زوجین صرفاً نتیجه شرایط خاص است نه علت ناهماهنگی. با بررسی خود درگیری، یک زن و شوهر می توانند به یک راه حل رضایت بخش برسند، بهبود یابند و سپس با هم رشد کنند. رابطه درمانی ایماگو توسط هارویل هندریکس، دکترای روان شناسی و هلن لاکلی هانت، دکتر در اواخر دهه 1970 ، هر دو پزشک در سابقه رابطه خود طلاق را تجربه کرده بودند. آن ها پس از جستجوی حمایت موثر و مبتنی بر شواهد برای درک پویایی روابط و یافتن منابع اندک در راه منابع مفید تصمیم گرفتند از تجربیات خود برای تحقیق و توسعه یک مدل مشاوره مبتنی بر شواهد کمک کنند که به بهبود و رشد کمک کند.

ایماگو و روابط

رابطه درمانی ایماگو چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

Imago کلمه لاتین “تصویر” است. در رابطه درمانی ایماگو، ایمگو به طور خاص به یک مفهوم ناآگاهانه و ایده آل از عشق آشنا که فرد در دوران کودکی ایجاد می کند اشاره دارد و در بزرگسالی بدون تغییر باقی می ماند. رشد تصور اساساً بر اساس تعاملات اولیه با والدین یا دیگر بزرگسالان مهم در اوایل زندگی است. با توجه به ساختار فردی کودک در مورد اینکه عشق چیست، او برای به دست آوردن عشق و ایمن ماندن، رفتار های خاص یا “الگویی برای زنده ماندن” (یا با بیان یا مهار ویژگی های شخصیتی) ایجاد می کند. یک زوج تحت درمان به حل و فصل رابطه و مشکل خود می رسند. با این حال، حتی بهترین والدین نیز نمی توانند هر نیاز و انتظار کودک را برآورده کنند.

نکته قابل توجه

بدین ترتیب، تصورات فردی شامل رفتار های مثبت و منفی است که وی با دیدگاه ایده آل خود ارتباط برقرار می کند. همانطور که آگاهانه به دنبال عشق در بزرگسالی هستیم، ناخودآگاه به دنبال افرادی می گردیم که شبیه ایده های ما هستند و به ما اجازه می دهند ویژگی هایی را که در کودکی مانع از بروز آن ها شده ایم یا مجاز به بیان آن ها نیستیم، گسترش دهیم. مفهوم تصور به عنوان تصویری از عشق آشنا نشان می دهد که روابط اولیه ما چیزی در مورد عشق و درباره خودمان به ما می آموزد. از طریق این تجربیات اولیه، ما یک احساس هویت مرتبط با عشق ایجاد می کنیم، مانند اینکه عشق چیست و برای اینکه عشق دیگران را تجربه کنیم و احساس امنیت کنیم ، باید چه کاری انجام دهیم.

در روابط اولیه ما بر اساس نحوه برخورد با افراد مهم در زندگی خود شروع به ایجاد احساس ارزشمندی می کنیم. ما شروع به ایجاد الگو های دلبستگی می کنیم و شروع به درک این می کنیم که چگونه فکر می کنیم دیگران باید با ما رفتار کنند. به عنوان مثال، اگر در بزرگسالی فقط مراقبت و مواظبت از کودک خود را هنگام انجام کار خوب انجام داده اید، ممکن است به زندگی بزرگسالی خود بپردازید که باید عملکرد خوبی داشته باشید تا لایق عشق باشید و از او مراقبت و مواظبت کنید.

راحتی از شریک زندگی خود. اگر شریک زندگی شما رو برگرداند یا شما را خاموش کند و باعث شود احساس بی مهری کنید، ممکن است به سرعت شروع به تأمل در رفتارهای خود کنید ، دوباره بازی ها را انجام دهید و به دنبال کارهایی که ممکن است “اشتباه کرده اید” برای این شخص با شما رفتار کند.

عوامل اصلی در روابط سالم

رابطه درمانی ایماگو چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

روابط صمیمی ما زمینه اصلی برای ایجاد مشکلات خام ، زخم های قدیمی و رفتار های الگو محور است. این ارتباطات می تواند باعث شود ما احساس نزدیکی و مراقبت کنیم، همچنین تنها و رها شویم. تعجب آور نیست که روابط صمیمانه ما اغلب تمایل به ایجاد زخم های عاطفی قدیمی و آشنا دارند، زیرا تصور درمانی نشان می دهد که ما شرکایی را انتخاب می کنیم که برای ما “آشنا” هستند.  وقتی این زخم های قدیمی در روابط ظاهر می شوند، می توانند فرصتی برای بهبود و رشد به ما بدهند. رابطه درمانی ایماگو معتقد است که این امر نیز درست است. همانطور که دکتر هندریکس در کتاب پرفروش خود یعنی “گرفتن عشقی که می خواهید” اظهار داشت: “ما در رابطه متولد می شویم، در رابطه زخمی می شویم و می توانیم در رابطه شفا یابیم.”

انتخاب یک شریک آشنا

ایماگو درمانی پیشنهاد می کند شرکایی را انتخاب کنیم که مراقبان اولیه ما را به ما یادآوری کنند. همراه با ترکیبی از ویژگی های خوب و ویژگی های نه چندان خوب آن ها. این دلیلی بر این است که شخصی که به نظر می رسد با او ارتباط برقرار می کنیم برای ما آشنا است و چرا ممکن است راحت باشیم که مراقب خود را با او کنار بگذاریم. از آنجا که آنها صفاتی دارند که ما با آن ها آشنایی داریم ،تمایل داریم بدانیم که چگونه می توانیم در این ویژگی ها حرکت کنیم.

این رفتار تماما به دلیل آن چیزی است که در بزرگسالی آموخته ایم. اینکه فکر کنیم ممکن است شریک زندگی را با همان صفات نه چندان بزرگ مراقب اولیه مراقبت کنیم، ممکن است ما را دیوانه کند! هرچند منطقی است، زیرا ما به راحتی می توانیم موقعیت ها و افرادی را که با ما آشنا هستند پیمایش کنیم. اگر شما عادت کرده اید که در مواقع درگیری یا پریشانی برای مراقبت از خود رفتاری را انجام دهید، ممکن است در شریک زندگی که این کار را می کند، یک راحتی عجیب و غریب آشنا نیز داشته باشید. این در مقایسه با کسی که اصرار بیشتری دارد و به طور فعال درگیر تبادل لفظی است.

چه چیزی رابطه درمانی ایماگو را متفاوت می کند؟

رابطه درمانی ایماگو چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

اگرچه این مفاهیم در انواع مختلف روان درمانی پویا مورد استفاده قرار می گیرد، تصور درمانی تأکید می کند که تجربیات دلبستگی اولیه ما با مراقبان ممکن است مستقیماً در انتخاب شریک زندگی ما در بزرگسالی تأثیر بگذارد. هنگام قرار ملاقات، ممکن است با کسی روبرو شویم که به نظر می رسد بسیار آشنا و آسان برای برقراری ارتباط باشد، تقریباً گویی که قبلاً یا مدت هاست که او را می شناسیم. آنچه تصور درمانی ارائه می دهد این است که این افراد برای ما احساس آشنایی می کنند زیرا آن ها در پویایی رابطه ای که قبلاً با پرستاران در تجربیات اولیه خود داشته ایم موازی هستند.

وقتی با کسی احساس راحتی و آشنایی می کنیم، شروع می کنیم به مراقبت کردن و نزدیکتر شدن که ایجاد رابطه عاشقانه را آسان تر می کند. هرچه به مرور زمان نزدیکتر می شویم، ممکن است زخم های عاطفی قدیمی را در روابط خود مشاهده کنیم و از آنچه اتفاق می افتد متعجب شویم. یکی دیگر از مواردی که تصور درمانی را از سایر سبک های درمانی متفاوت می کند، تمرکز آن بر استفاده از درگیری و پریشانی و فرصت است.

5 قانون اساسی درمان ایماگو

رابطه درمانی ایماگو از 5 اصل اصلی تشکیل شده است. اینها هستند:

  • تصور مجدد همسر خود را به عنوان یک کودک زخمی تصور کنید.
  • رابطه خود را از طریق سورپرایزهای دلپذیر، هدیه دادن و نشان دادن قدردانی دوباره عاشقانه کنید.
  • با تغییر شکایات به درخواست ها، ناامیدی خود را تغییر ساختار دهید.
  • رفع احساس خشم شدید.
  • تجسم مجدد رابطه به عنوان منبع خوشبختی ، رضایت و ایمنی.

 مشكلات ارتباطي

درگیری اغلب در نتیجه یک نارضایتی عاطفی زمینه ای ایجاد می شود که در متن رابطه احساس می شود. در ظاهر با انتقاد، خشم و نارضایتی بیان می شود. رابطه درمانی ایماگو به زوجین کمک می کند تا ریشه آسیب یا نیاز عاطفی را کشف کنند و تعیین می کند چه عناصری باعث بروز این مسائل به عنوان اظهارنظرها، احساسات و رفتارهای شدید و منفی می شود.

روند گفتگوی عمدی: آینه بندی، اعتبار سنجی و همدلی

روند گفتگوی عمدی مهم ترین جنبه درمان رابطه ایماگو است. این گفتگوی ساختاری شامل فنون گفتاری و شنیداری است که ارتباط مشروط را تسهیل می کند. ارتباطات احتمالی زمانی اتفاق می افتد که ابراز آسیب پذیری توسط یک شریک با تأیید اعتبار و ابراز همدلی از طرف شریک دیگر روبرو شود.

منابع
verywellmind.comgoodtherapy.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا