روانشناسان چگونگی توقف فوری شایعات را توضیح می دهند

توقف فوری شایعات یک امر مهم در بین روابط بین فردی است. بسیاری از ما فکر می کنیم با یک دروغ ساده آرامش را ایجاد می کنیم. دروغ برای برخی تبدیل به یک رفتار ساده شده است که می تواند خطرناک باشد. در دنیایی که زندگی می کنیم افراد ممکن است رفتار های ناشایستی داشته باشند. اما همه این رفتار ناشایست قابل حل هستند.

این به شرطی است که فرد خودش قصد این کار را داشته باشد. راستگویی یک خصلت فوق العاده هست همه باید آن را داشته باشند. متاسفانه در دنیایی که زندگی میکنیم برخی از مردم رفتار های عجیبی دارند. آن ها سعی دارند برای این که خودشان را برتر نشان دهند هر نوع رفتاری انجام دهند. حتی برخی از آن ها ممکن است دروغ های را بگویند تا مقام خود را بالا ببرند. در مقاله های قبل در ارتباط با دروغگو بودن همسر صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که روانشناسان چگونگی توقف فوری شایعات را توضیح می دهند.

استرس های زوجین به علت دروغگویی به شریک زندگی خود

در مقاله های قبل گفتیم که یکی از استرس های که به افراد خصوصا زوجین وارد می شود استرس های ناشی از کودکان است. این بدان معنی نیست که کودکان دارای استرس باشند بلکه به این معنی اینکه رفتار های آن ها یا واکنش های آن ها نسبت به اتفاقات مختلف ممکن است باعث ایجاد استرس در والدین شود. راه های درمان استرس در دنیای روان شناسی بسیار زیاد است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  آنلاین روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با روانشناسان چگونگی توقف فوری شایعات را توضیح می دهند، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

نشانه های علائم دروغگویی به شریک زندگی خود و توقف فوری شایعات

روانشناسان از تحقیقات در مورد زبان بدن و فریب برای کمک به اعضای نیروی انتظامی برای تشخیص حقیقت و دروغ استفاده کرده اند. محققان UCLA علاوه بر تجزیه و تحلیل 60 مطالعه در مورد فریب، مطالعاتی را در این زمینه انجام دادند. این کار باعث شد تا توصیه ها و آموزش هایی برای اجرای قانون ارائه شود. نتایج تحقیقات آن ها در مجله American of Forensic Psychiatry منتشر شد.

نشانه هایی که ممکن است کسی دروغ بگوید

برخی از پرچم های قرمز احتمالی که محققان شناسایی کردند و ممکن است نشان دهند که مردم فریبنده هستند عبارتند از:

  • مبهم بودن؛ ارائه چندین جزئیات مختلف
  • سوالات را قبل از پاسخ دادن تکرار کنید
  • صحبت در حین قطع کردن جمله دیگران
  • عدم ارائه جزئیات خاص در هنگام به چالش کشیدن یک داستان
  • رفتارهایی مانند بازی با مو یا فشار دادن انگشتان به لب

محقق ارشد R. Edward Geiselman بیان می کند که تشخیص فریب هرگز آسان نیست.  آموزش با کیفیت این می تواند توانایی فرد را در تشخیص دروغ بهبود بخشد:

“بدون آموزش، بسیاری از مردم فکر می کنند که می توانند فریب را تشخیص دهند. اما تصور آن ها با توانایی واقعی آن ها ارتباطی ندارد. جلسات آموزشی سریع و ناکافی افراد را به سمتی پیش می برد. این فرایند آن ها را  به تجزیه و تحلیل بیش از حد و انجام کارهای بدتر از آن چه که با واکنش خود انجام می دهند، سوق می دهد.”

نکاتی برای توقف فوری شایعات

اگر مشکوک هستید که علائم دروغگویی در همسر شما وجود دارد. چند استراتژی وجود دارد که می توانید به تشخیص واقعیت از داستان کمک کنید.

تنها به زبان بدن اعتماد نکنید

وقتی صحبت از تشخیص دروغ به میان می آید موارد مختلفی قابل بحث است. مردم اغلب بر روی “بدن”، یا علائم ظریف فیزیکی و رفتاری که فریب را آشکار می کند، تمرکز می کنند. در حالی که نشانه های زبان بدن گاهی اوقات می تواند نشان دهنده فریب باشد. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از علائم دروغگویی به شریک زندگی خود همیشه با دروغگویی همراه نیستند.

نکته ای در ارتباط با توقف فوری شایعات

محقق هوارد ارلیچمن، روانشناسی که از دهه 1970 در حال مطالعه حرکات چشم است. اوذدریافت که حرکات چشم به هیچ وجه به معنی دروغگویی نیست. در واقع، او پیشنهاد می کند که تغییر چشم ها به این معنی است که یک فرد فکر می کند. یا به طور دقیق تر، به حافظه بلند مدت خود دسترسی دارد.

علائم و رفتارهای فردی شاخص های مفیدی برای فریب هستند

سایر مطالعات نشان داده اند که در حالی که علائم و رفتارهای فردی شاخص های مفیدی برای فریب هستند.  برخی از آن ها که اغلب با علائم دروغگویی به شریک زندگی و توقف فوری شایعات خود مرتبط هستند از بدترین پیش بینی کننده ها هستند . بنابراین  زبان بدن می تواند ابزاری مفید در تشخیص دروغ باشد. مهم این است که بفهمید به کدام سیگنال ها باید توجه کرد.

روی سیگنال های راست تمرکز کنید

یکی از متاآنالیزها نشان داد در حالی که مردم اغلب برای تشخیص دروغ به نشانه های معتبری تکیه می کنند.  در واقع این مشکل در وهله اول ضعف این نشانه ها به عنوان شاخص فریب است. برخی از دقیق ترین نشانه های فریبکاری که مردم به آن ها توجه می کنند عبارتند از:

  • مبهم بودن: اگر به نظر می رسد که گوینده عمداً جزئیات مهم را کنار گذاشته است. ممکن است به این دلیل باشد که آن ها دروغ می گویند.
  • عدم قطعیت صوتی: اگر فرد مطمئن یا ناامن به نظر برسد، به احتمال زیاد دروغگو تلقی می شود.
  • بی تفاوتی: بالا انداختن شانه، عدم بیان و حالت خسته کننده می تواند باشد. نشانه های دروغ گفتن از آنجا که فرد سعی می کند از انتقال احساسات و بیان احتمالی جلوگیری کند.
  • تفکر بیش از حد: اگر به نظر می رسد که فرد برای پر کردن جزئیات داستان خیلی سخت فکر می کند، ممکن است به این دلیل باشد که شما را فریب می دهد.

نکته مهم این جا این است که زبان بدن ممکن است مفید باشد. اما توجه به سیگنال های مناسب بسیار مهم است. با این حال، برخی از کارشناسان پیشنهاداتی می کنند. آن ها می گویند که تکیه بیش از حد بر سیگنال های خاص ممکن است توانایی تشخیص دروغ را مختل کند

از آن ها بخواهید داستان خود را برعکس بگویند

تشخیص علائم دروغگویی به شریک زندگی خود را می توان یک فرایند منفعل دانست. مردم ممکن است تصور کنند که می توانند زبان بدن و حالت چهره دروغگو را مشاهده کنند. این باعث می شود تا “گفته های” واضح را تشخیص دهند. با اتخاذ رویکرد فعال تر برای کشف دروغ، می توانید نتایج بهتری به دست آورید. برخی تحقیقات نشان داده است که درخواست از مردم برای گزارش داستان‌ های خود متفاوت است. آن ها ممکن است به ترتیب معکوس و نه به ترتیب زمانی دقت تشخیص دروغ را افزایش دهد. نشانه های کلامی و غیر کلامی که بین دروغ و راستگویی تمایز قائل می شوند ممکن است با افزایش بار شناختی آشکارتر شود.

انواع دروغگویی به شریک زندگی خود و توقف فوری شایعات

اگر تنها هدف انسان کمال نباشید، احتمالاً دروغ گفتیم. طبیعت انسان این است که برای نجات خود از یک رابطه ناراحت کننده یا منفی، کمی حقیقت را نادیده بگیرد. در همه روابط ما – چه عاشقانه، دوستانه و چه در محل کار – اعتماد یک موضوع بسیار مهم و ضروری برای پویایی یک رابطه سالم است.

روانشناسان چگونگی توقف فوری شایعات را توضیح می دهند

انتشار یک شایعه بدخواهانه نه تنها به موضوع شایعات آسیب می زند، بلکه باعث می شود فردی که شایعه می کند به شکلی بی ادبانه و ناپخته بد به نظر برسد. – شارون شوایتزر. شایعات، همانطور که ویکی‌پدیا تعریف می‌کند، «گفت‌وگوها یا شایعات بیهوده، به‌ویژه در مورد امور شخصی یا خصوصی دیگران است.»

نکته

چه کسی از کاری که آشکارا یک عمل زشت و بی ارزش است لذت می برد؟ خب، ظاهراً بسیاری از همنوعان ما این کار را می کنند. بسیاری از همان افرادی که مایلند در مورد هوش برتر و همه این چیزها اعتراف کنند. اشتباه نکنید، شایعه بی ارزش و زشت است. از این جهت بی ارزش است که هیچ کاری انجام نمی دهد و زشت است زیرا چنین رفتاری نفرت انگیز است.

توقف فوری شایعات را چگونه ایجاد کنیم؟

با وجود این، بسیاری از ما درگیر این عمل می شویم و حتی آن را تشویق می کنیم. مورد دوم عمدتاً از طریق بسیاری از رسانه های تولیدی و آن‌چه بسیاری از مردم برای مصرف انتخاب می کنند آشکار می شود. در همین راستا، برخی کشورها رسانه‌های «خبری» مانند TMZ دارند که تمایل سیری ناپذیر مردم برای دریافت «آخرین اطلاعات» (اغلب نادرست و تحقیرآمیز) اطلاعاتی را که مطلقاً هیچ ارتباطی با زندگی خود ندارند، ابراز می‌کنند.

نکته

مسلماً غریزه شایعات می تواند وسوسه انگیز باشد. این به ویژه در صورتی صادق است که نوعی انتقام گیری فردی علیه شخص دیگری وجود داشته باشد. بعلاوه، یک مکالمه معمولی و خنثی در مورد کسی می تواند به سرعت تبدیل به یک جلسه شایعات شود. اگرچه شرکت در چنین «بحثی» می تواند وسوسه انگیز باشد، اما اغلب ایده بدی است.

نکته

در چنین مواردی “گناه به واسطه تداعی” یک مرحله خاص است. شاید برخی از ما می‌توانیم زمانی که چنین دانشی را داشتیم، به «شناخت» درباره کسی یا چیزی ارتباط داشته باشیم.

توقف فوری شایعات در افراد

در هر صورت، افرادی که شایعات می کنند اغلب احساس خوبی نسبت به خود ندارند. برای مثال، برخی از غیبت‌کنندگان احساس ناخواسته یا بی‌علاقگی می‌کنند و ممکن است چیزی را فاش کنند که می‌تواند علاقه را برانگیزد. با انجام این کار، این افراد ممکن است احساس پذیرش کنند. چنین افرادی اغلب یکی از این دو احساس را دارند: یا از پذیرفتگی تسکین می یابند یا به خاطر آزار رساندن به دیگری پشیمان می شوند.

روانشناسی پشت توقف فوری شایعات

مانند بسیاری دیگر از گرایش های اجتماعی، روانشناسان جنبه های مختلف شایعات را مورد مطالعه قرار دادند. یکی از این روندها که مورد مطالعه قرار گرفته است، آسیبی است که این عمل هم به غیبت‌کننده و هم به فرد قربانی می‌زند. همانطور که مشخص است، شایعه پراکنی یک عمل بسیار رایج است: یک روانشناس برجسته اجتماعی می گوید: «حدود 60 درصد از مکالمات بین بزرگسالان در مورد فردی است که حضور ندارد. «و بیشتر این‌ها (گفتگوها) قضاوت است.»

دلایل روانشناسی برای توقف فوری شایعات

دلیلی که روانشناسان می گویند این است که شایعات به ایجاد پیوندهای اجتماعی کمک می کند. دلیل؟ زیرا دوست نداشتن‌های مشترک بین گروه‌های مردم برای پیوند انسانی قوی‌تر از لایک‌های مشترک و سایر اطلاعات مثبت است. افرادی که درگیر شایعات هستند اغلب حس شوخ طبعی مشترک و علایق متقابل دارند. البته ذنه به یک “هیجان” خاص که از طریق افشای “اطلاعات محرمانه” به دست می آید.

نکته

بسیاری از غیبت‌کنندگان از ناکامی‌های دیگران لذت می‌برند. برخی از بدبختی‌های دیگران لذت می‌برند، حتی اگر چنین لذتی در بهترین حالت و در بدترین حالت فریبنده باشد.

روانشناسان یک عبارت برای توقف فوری شایعات را فاش می کنند

وقتی کسی می‌خواهد شما را درگیر سخنان توهین‌آمیز با شخص دیگری کند، بهترین چیزی که می‌توان پرسید این است: چرا این را به من می‌گویی؟

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا